В деня, от който в Русия шампанското вече не може да се продава като шампанско - последното е запазена марка от съветско време - малко история около традицията да се отваря шампанско със... сабя.
Във френския съществува израз за особено празнично събитие - "sabler le Champagne", където глаголът не идва от пясък (sable), а от сабя (sabre). Както повечето фразеологизми, и тук етимологията не е много точна наука.
Има схващания, че при обрата на поредната наполеонова война, достигналите до Париж казаци са били толкова жадни, че нямали време с някакви глупости като отвъртане на телчета и вадене на гъбообразен корк, а направо с крясъци "бързо, бързо", са декапитирали бутилката. От тази история вярното единствено е названието, което оттогава получават френските кръчмета - "бистро".
Самите френски хусари са измислили жеста в малко по-ранни кампании на любимия си император и ритуалът е предполагал всичко, но не и бързина. Съвременните сомелиери ще ви дадат насоките:
1. Отварянето със сабя трябва задължително да е на открито и гостите трябва да са зад отварящия
2. Бутилката се освобождава от телчето, което крепи тапата, подхваща се с палец във вдлъбнатината на дъното и останалите пръсти захващат здраво долната ѝ част.
3. Това се прави с по-слабата ръка, докато по-силната завърта на 30 градуса бутилката с ръбчето на спойка на стъклото към тъпата страна на сабята, с която бавно се почуква върху него, докато го затопли достатъчно
4. Едва тогава с рязък удар се отделя горната част на бутилката, като стъклото отдолу остава идеално гладко.
Ако имате останала бутилка от новогодишната вечер, къса сабя и пространство на открито, може да опитате, въпреки че в традиционното внимателно отваряне също няма нищо осъдително. Назддраве!
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..