Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Колко часа на ден те правят зависим към видео игрите?

геймъри и психолог дебатират по темата

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Мозъкът е пластичен и когато едно дете започне да се пристрастява към телефона и видеоигрите, мозъкът реагира на нашите преживявания и това го променя по такъв начин, че този човек да има нужда от още и още, за да постигне състояние на екстаз, каза в студиото на Радио София клиничният психолог д-р Вилияна Малева.


„При подрастващите и младите хора е по-вероятно да се получи пристрастяване, понеже техните мозъци още не са се оформили и те имат по-малко контрол над импулсите си, за разлика от един 30-40-годишен човек“, добави д-р Малева.


Видеоигрите са културен феномен на 90-те години, тогава започват като нещо ново. Към днешна дата са едно от най-популярните занимания в свободното време, каза дългогодишният представител на ESL за Балканите и създател на Българския Гейминг Маратон Мартин Кадинов.


„Това което човечеството прави най-много в свободното си време, е да играе видеоигри“, обясни Кадинов.


Андриан Любенов, който от малък е запален по видеоигрите се е състезавал професионално на различни гейминг състезания по електронни спортове. Той разказа, че се случвало дори да спят в игралните зали, но е израснал този момент и не му се е отразило в негативна посока.


Видеоигрите могат да имат и положителен аспект - от тях може да се научи нещо, да се забавляваме, но могат да имат и негативно влияние, коментира д-р Вилияна Малева.


„Те могат да служат на някаква функция, да запълват нещо в живота ни, което липсва“, добави тя.


Според нея, обаче, трябва да направим разликата между това да си зависим към видео игри и да се забавляваш с тях, и цитира диагностичните критерии според Световната здравна организация, публикувани през 2018 г. (International Classification of Diseases ICD-11), с които се категоризира геийминг разстройството:


-  Нарушен контрол над гейминга;

-  Приоритизиране на гейминга пред други дейности до такава степен, че геймингът взема превес над други интересни и всекидневни дейности;

-  Продължение или ескалиране на гейминга въпреки наличието на негативни последствия.


За да бъда дадена диагнозата, трябва поведенческата тенденция да е достатъчно тежка/сериозна, за да резонира в значително нарушение в личната, семейна, социална, образователна, или професионална област или други важни области на функционирането и трябва да се наблюдава за поне 12 месеца.


Подробности можете да чуете в звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

България е на шесто място в света по прекарано време в ТикТок

Страната ни е на шесто място е света по прекарано време в Тик Ток. С какво тази сравнително млада социална мрежа ангажира толкова голяма част от време ни, как работи нейния алгоритъм, какъв отпечатък постига върху обществото ни и как ще изглеждат бъдещите социални мрежи разказва в “Ритъмът на столицата” Етиен Янев, експерт по дигитален маркетинг с над 12..

публикувано на 26.12.24 в 16:46

Инициативата „Граждански бюджет за ученици“ учи децата да управляват проекти

Инициатива „Граждански бюджет за ученици“ на фондация „Малките стъпки“ има за цел учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. Идеята идва през международна мрежа, която се ръководи от организацията People Power, която разработва тази..

публикувано на 26.12.24 в 16:22

Каква беше изминалата година за Столичния общински съвет

Рекордно кратко и рекордно дълго заседание на Столичния общински съвет, блокиране на работата на общинските съветници, заради избирането на ръководство 3 месеца и почти непрестанни спорове - това съпътства работата на местния парламент през тази година. Настоящият мандат започна трудно, а сякаш не идеологическите възгледи, а личните неразбирателства..

публикувано на 26.12.24 в 15:33

Стабилизира се възприятието за нормализиране на живота за българите

Оценките на българите за изминалата година в личен план вече трайно и рязко се отличават от тези за ситуацията в страната и света. 22% от анкетираните заявяват, че годината е била по-добра за тях и семействата им, срещу 24% - по-лоша. Мнозинството, 54% не намират промяна с предишната. Въпреки всички превратности на изминалите 12 месеца тези оценки са с..

публикувано на 26.12.24 в 14:35

Столичани сигнализират за проблеми в пътна инфраструктура, паркиране, канализация, коритото на р. Перловска

Контактният център на Столичната община за подаване на неспешни сигнали в градската среда на София, писма, предложения, запитвания, жалби и заявления за достъп до обществена информация и в празничните дни не спира да получава информация от граждани за забелязани нередности. Днешните сигнали са подадени от различни квартали на София и са..

публикувано на 26.12.24 в 13:21

Ученици от четири училища подготвиха коледен концерт за децата, които се лекуват в ИСУЛ

Коледен концерт за децата, които се лекуват в ИСУЛ и медиците, които са на работа по време на празниците, подготвиха деца от училища в София и страната. Инициативата започва преди 4 години, от 4 б клас на Националното музикално училище "Любомир Пипков“, а тази година се включват цели 4 училища. Зорница Стойкова е майка на едно от децата от..

публикувано на 26.12.24 в 12:26

Двадесет и второто издание на „Българската Коледа“ събра 2.89 млн. лв.

Двадесет и второто издание на „Българската Коледа“ под патронажа на Президента на Република България продължава. Над 2 890 000 лева достигна набраната сума след края на благотворителния спектакъл, който се състоя в Народния театър „Иван Вазов“. Тази година кампанията е в подкрепа на децата с тежки хронични заболявания и състояния. От началото на..

публикувано на 26.12.24 в 12:01