Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От ювелирното до монументалното

Снимка: Радио София

Катедра "Метал" в НХА отбелязва 30 години. Тя обхваща няколко жанра в областта на метала и металопластиката. Обучението на всеки един студент протича от обработката на скрап, до медали, монети и бижута.

Пробвала да работи в по-големи формати, д-р. Мирена Златева разказа пред Радио София за своя белязан с творчество живот, както и за избора си да работи с бижута.

"В годините като творец се опитвам да работя в различните пространства на метала, но в случая, като представител на ателие "Бижута" към катедра "Метал" мога да кажа, че бижутата сами са ме избрали още като дете", споделя д-р. Златева.

За въвеждането в работата с метал и широкоспектърното обучение, четвъртокурсничката Василена Станчева сподели, че изучаването на различни сфери от металообработката дава възможност за избор на предстоящ творчески път на всеки един студент. А четвърти курс е именно времето за тази окончателна заявка.

Спечелила конкурс на БНБ за дизайн на монета "150 години от рождението на Панайот Пипков" Станчева сподели, че "Свобода в рамки" е изискването за направата на една монета.

"В последните няколко години бавно и постепенно навлиза "монетата", като част от програмата на трети курс "Медали и монети" и на практика се явяваме като единствената катедра, която предлага професионално образование в тази посока", каза д-р. Златева.

Тя допълни, че работата с гипс и нисък релеф е "занаят" и точно тази дума не е грозна. "Обучаваме едни страхотни художници, млади автори и дизайнери, които обаче да уважават занаята и да могат да боравят с него", добави д-р. Златева. Тя допълни, че особено нашите отношения трябва да бъдат ювелирни.

Предстои да се състои изложба, на която ще бъде представен каталог, показващ последните 5 години, като продължение на развитието от първите 25 години на катедра "Метал".

Още подробности можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иво Инджов

Доц. Иво Инджов за политическата ситуация в България

Анализ на събитията, белязали изминаващата седмица, включително одобрените от НС промени в Закона за училищното и предучилищното образование, с които се забранява пропагандирането на нетрадиционата сексуална ориентация в учебните заведения. Коментар по темата направи политологът Иво Инджов. "Усилията на политическите сили се съсредоточиха върху..

публикувано на 09.08.24 в 16:40
Вяра Николова - млад журналист, изследовател на култура

Медиите за култура през погледа на младия изследовател Вяра Николова

Културната журналистика в България и мястото на безплатните издания  е тема на дипломна работа и изследване, което Вяра Николова прави между 1 октомври 2023 и март 2024 година  С анализ на няколко издания в този период, тя се дипломира във Факултета по журналистика и масова комуникация (ФЖМК) на Софийския университет. Споделя, че..

публикувано на 09.08.24 в 15:02

Електрическите тротинетки са най-безопасни

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

публикувано на 09.08.24 в 14:58

Египетският лешояд се завръща у нас от ръба на изчезването

Емблематичният египетски лешояд се завръща от ръба на изчезването, съобщават от Българското дружество за защита на птиците. Оттам са установили рекорден брой от 35 заети гнездови територии от египетски лешояди. Установеното увеличение е с близо 20% спрямо предходната година и по този начин световно застрашеният вид у нас се възстановява до..

публикувано на 09.08.24 в 13:06
Виктор Лилов

Виктор Лилов: Добре е това, което правим да ни доставя удоволствие, за да имаме волята да го правим

В предаването "Радиокафе" разговаряме с  единствения европеец в "топ 10" на Международната олимпиада по биология, в която е и победител. Виктор Лилов печели два златни медала в олимпиади на две различни науки – биология и химия, където хората се състезават на базата на своите интелектуални познания.  Той е на 17 години, завършил Софийската..

публикувано на 09.08.24 в 13:02

Летни фолклорни празници "С Копривщица в сърцето"

За поредна година община Копривщица и Народно читалище "Хаджи Ненчо Палавеев - 1869 г." организират Летни фолклорни празници "С Копривщица в сърцето". На 9 и 10 август, в града ще се проведе, както местните жители го наричат, т.нар. малък събор, сподели пред Радио София Стоян Павлов - председател на Народно читалище "Хаджи Ненчо Палавеев -..

публикувано на 09.08.24 в 11:27

От Париж до Баку с велосипед в подкрепа на климата

Тази вечер, в 18.00 ч., участниците в колоездачната обиколка COP29, в подкрепа на климата, пристигат в София. Те ще се съберат пред катедралата "Св. Александър Невски", за да приветстват любителите на колоезденето и екологичните каузи. COP29 Bike Ride е инициатива, която цели да повиши осведомеността и да подкрепи действията за справяне с..

публикувано на 09.08.24 в 10:16