Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Алгоритми на творението“

| обновено на 22.01.22 в 11:07

Ratio представя събитието „Алгоритми на творението“ - 27.1 от 19 ч. Акцентът са биг дейта и астрофизика. Мястото е по-познато на любителите на музиката, "Терминал 1". Има ли случайности, при положение, че вторият ни гост е барабанистът на група "ALI"?

Първият гост е Никола Тулечки – инженер на знанието за приложение на данните в индустрията и биотехнологиите:

 "Работата ми е да правя семантична интеграция на данни, да осигуря оперативна съвместимост на масивите, т.е. отделни масиви да работят заедно и да им задаваме въпроси, които да ни носят знание. Т.е. данните от две таблици да се съберат в едно. Не съм специалист в никоя конкретна област, но идват клиенти, на които сработваме заедно различните им данни. Например всичките данни около едно лозе, от метеорологичните, през генетичните. Органичният начин на знанието е краен. Ние се опитваме да надграждаме с данни за микропроцеси.
На много места се събират различни данни за производство на различни храни и чрез тях може да се стигне до крайния евентуално възникнал проблем. Със събирането на такива данни в европейски мащаб, може да се управляват процесите на риска. Данните, които се събират в момента, носят информация. Всички събират данни, но не всички могат да се справят с тях. Затова е изключително важна регулацията."
Вторият гост е Орлин Станчев и не говори само за прилагането на data science в астрономията и астрофизиката и как данните ни помагат да открием различни обекти и явления в космоса:
"Работата с данни не е нищо ново в науката, но предизвикателството в последните години е огромно. Симбиозата наука, технологии, бизнес го налага. Почти всяка характеристика и поведение на хората може да се остойности, за това помагат разнообразните приложения на телефона например. Това повдига етични въпроси за разликата между човешкия мозък и машината, алгоритмите. 
Да се доверяваме на науката е да се доверяваме на научния подход, там е мястото на данните. Науката работи със закономерности, с данни. Скептицизмът е полезен, но начинът, по който са подготвени и интерпретирани данните е изключително важен. За съжаление, алгоритмите не се разбират като роля. Колкото една система е по-сложна, толкова по-сложна е за прогностика. Точността на предсказуемост зависи от конкретността на моделите."





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Децата, записани в градина, се увеличават с близо 10% за две години

Децата, записани в детска градина, се увеличават с близо 10% през последните две години и достигат до 88% през учебната 2023/2024. Това съобщи министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков , който даде начало на дейностите по проекта на МОН „Силен старт“. Финансиране по проекта ще получават 1500 градини и училища с предучилищни групи за..

публикувано на 02.10.24 в 16:34
Кадър от „Границите на Европа“

Документалният филм "Границите на Европа" изобличава лицемерието на Запада към работниците мигранти

Защо хора от Източна Европа са съгласни да си тръгнат от своята родина и да търсят по-добро заплащане на Запад при положение, че условията, в които живеят и работят там, могат да бъдат много сурови? Оправдани ли са рискът и изпитанията заради по-високото заплащане? Това е тема, която е актуална за България и други страни от години. По..

публикувано на 02.10.24 в 16:12

"Топлофикация-София" е в готовност за новия отоплителен сезон

От "Топлофикация-София" имат готовност да дадат начало на новия отоплителен сезон от началото на октомври, съобщават от дружеството. Според изискванията, за да започне масово включване на централното отопление, е необходимо да бъдат отчетени три последователни дни със средноденонощна температура по-ниска от 12 градуса и прогноза от НИМХ за трайно..

публикувано на 02.10.24 в 15:35

Състоянието на жената, скочила от 3-тия етаж при пожар в София, остава тежко

Жената, която заради пожар скочи от третия етаж на къща в центъра на София, е настанена в клиниката по изгаряния в болница "Пирогов" в тежко състояние.  Това съобщиха за БНР от лечебното заведение. Жена е в тежко състояние в "Пирогов" след пожар в София Тя е с обширни изгаряния и през следващите дни, когато състоянието й бъде стабилизирано,..

публикувано на 02.10.24 в 15:16
Пламен Димитров

Пламен Димитров: От Близкия Изток сериозна заплаха е "оръжието на слабия"

В момента големият риск, свързан с конфликта в Близкия Изток, е обусловен от голямото неравновесие . Израел се окуражи от победите си и пристъпи към сухоземна акция. Очевидно е технологичното му превъзходство над "Хизбула". Рискът е именно в това - възможно е другата страна в конфликта да прибегне до оръжието на слабия – терористичните атаки . И..

публикувано на 02.10.24 в 15:15

“Интуиция” - музикалният проект, който разкрива скритите таланти на деца с аутизъм

“Интуиция” е музикален проект на Мирян Колев, в който активно участват пет деца от аутистичния спектър, чрез метода на съвместното интуитивно музициране. Албумът, записан и селектиран от музиканта, ще бъде представен в София и Велико Търново през октомври 2024 г. Чрез изразните средства на интуитивното музициране и свободната импровизация заедно..

публикувано на 02.10.24 в 14:39

Пазарите - екзотиката на един град на ръба между Ориента и Европа

Историята на пазарите и тяхната роля в живота на хората е във фокуса на филма “Изчезващият пазар като културен феномен”. На 8 октомври от 19.00 ч. в галерия „Сердика”, ще бъде отбелязан краят на снимачния период на документалния филм с изложба и пет любопитни видеа с вълнуващ и неочакван разказ от пет различни режисьори, участващи в проекта...

публикувано на 02.10.24 в 13:50