Правят ли достатъчно училищните и университетските учебни програми за откликване на необходимостта и създаване на съвременна предприемаческа култура? Това е бил мотивът, с който от Съвета „Предприемачество и стартъп“ (СПС) са организирали кръгла маса, на която са се срещнали университетските програми и преподаватели с хората от реалния бизнес.
Във форума на тема "Създават ли университетите възможности за развитие на женско предприемачество в България?" са участвали бизнесдами и представители на УНСС, ВУЗФ, СУ "Св. Кл. Охридски", както и на други водещи образователни институции, синдикати и представители на бизнеса.
„Като модератор се забавлявах, когато предприемачи казваха, че не се прави достатъчно, а от страна на висшите училища уверяваха, че полагат много усилия и едва ли не произвеждат предприемачи“, отбеляза пред Радио София Виктория Стоянова, един от основателите на СПС.
По думите ѝ истината е по средата. В средното образование вече има въведен предмет по предприемачество, но май това трябва да се изучава още от детската градина.
„Човек трябва да знае как да осъществява идеите си, а не да чака. Предприемачеството не е само да правиш бизнес, това е умението да вземеш нещата в свои ръце, да създаваш успешни продукти, услуги, успешен живот, да водиш, да вдъхновяваш“, подчерта Стоянова.
По думите ѝ полът в бизнеса няма толкова значение, но мъжете са по-фокусирани и целеустремени, а жените повече предпочитат да създават в области, където проявяват емпатия, искат да виждат доволни хора.
По данни на Националния статистически институт делът на жените предприемачи в България се увеличава. В това страната ни е сред водещите в Европа.
60 на сто от жените у нас, обаче, започват свой бизнес със собствени средства, избягвайки кредит.
Виктория Стоянова припомни, че от този петък, 28 януари, започва менторската програма на СПС. Постъпили са около 100 кандидатури, от които са одобрени 40 дами с идеи.
Чуйте повече в разговора на Елена Пъневска.
Световния ден на интроверта се чества от 2011 г. в знак на уважение и разбиране към хората с интровертна нагласа, която ги изправя пред уникални предизвикателства по отношение на работата, здравето и личните им взаимоотношения. Според научното обяснение, интроверсия е съсредоточаване върху вътрешния свят на човека. Интровертите са сдържани,..
Безработицата в страната остава сред най-ниските от началото на промените - през ноември е била 5.16%. Забавя се ръстът на заплатите, като за догодина се очаква да е от порядъка на 9-10%. Има трайна тенденция на по-голям брой завръщащи се от чужбина българи, както и на заселващи се граждани на страни от ЕС. Продължава да се увеличава броят на хората,..
През изминалата година един българин, ски алпинист постави невероятен рекорд, за който не се зашумя, колкото заслужава. Той се казва Никола Калистрин и на 5 април 2024-та преминава 30 върха на северен Пирин за по-малко от 9 часа . Още подробности за постижението: изминава на ски 44 километра по трасе с над 4300 м денивелация ...
От януари 2025 година Столична община въвежда зона с ниски емисии за битово отопление. Целта е да се замени старото, замърсяващо отопление с екологични и модерни алтернативи. Програмата вече оказва значително въздействие върху качеството на живот на много домакинства. Нискоемисионната зона за отопление само една от мерките за по-чист въздух в..
Жан Мар изпраща динамична година - не само в личен план, а през 2025-а ще издаде албум. Зарича се да го пусне и на грамофонна плоча, защото тя си е по-арт носител. (Сред добрите новини от 2024-а е, че в близост до София се отваря фабрика за грамофонни плочи.) Едната страна на плочата ще е с изпълнения с участието на Мария Маринова-Макая..
Сдружение "Безопасни детски площадка" започва 2025 година с нова провокативна кампания: "Осинови спортна площадка" . Организацията разполага със спортни съоръжения за оборудване на баскетболно и волейболно игрище, което ще предостави на община, общност, организация, училище, което предоставя свободен достъп за игра и спорт на деца и..