Националният кръг от световния конкурс се организира от Българската мрежа на глобалния договор на ООН. Повече за предстоящото му провеждане и за предизвикателствата, които стремежът към устойчиво развитие поставя пред бизнеса, разказва в ефира на радио София изпълнителният директор на Българската мрежа на глобалния договор на ООН Дарина Георгиева.
„Устойчиво развитие е това развитие, което ни позволява да вървим напред, оставяйки ресурси и за поколенията след нас, мислейки с перспектива за бъдещето“, поясни тя и добави, че целите за устойчиво развитие са приети от ООН и всички държави членки през 2015 година след дълго съгласуване с експерти от всички области на развитие.
Те обхващат на практика всички сфери от живота – от добро здраве, през опазване на околната среда, чист въздух, иновации, отговорно производство и потребление, антикорупция, чиста енергия, защото всяка от тези сфери касае качеството ни на живот и нашия живот лично. „Напредъкът по тези цели показва напредъка ни като общество“, допълни тя.
Бизнесът в момента е изправен през много предизвикателства, които са свързани не само с последиците от ковид кризата, а въобще с човешкия потенциал, с прекъсване на веригите на доставки, изчерпването или нарушаването на природните ресурси, корупцията и т.н. Негова задача е да търси решение как да излезе от тези затруднения като се фокусира не само върху бизнес целите си, но и върху приноса си за обществото.
Според Дарина Георгиева има все повече примери за добри практики в българския бизнес през последните години.
Все повече стават и компаниите, които инвестират в образование, здравеопазване или развитие на дигиталната грамотност „Със сигурност бизнесът днес много повече работи не само за собствения си успех, но и за постигане на обществен принос“.
Националният конкурс, който ще отличи представителите на добри практики в българския бизнес се фокусира именно върху това какъв е приносът на съответната компания в постигане на целите за устойчиво развитие, формулирани от ООН.
Българският финалист ще бъде излъчен в средата на март 2022, а световните носители на приза Ес Ди Джи Пайниърс ще бъдат обявени по време на срещата на върха на лидерите на глобалния договор на ООН в Ню Йорк.
Повече подробности от разговора чуйте в звуковия файл.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...