Свилен Спасов, редактор на поредицата „Власт и отговорност“ за книгата „Безумие и слава – Америка, Русия и политическата война 1945 - 2020“ от Тим Уайнър:
"Осма книга, поредицата стана устойчива. Всяка книга е продукт на издателства в топ 10 на света. За всяка следваща прочитам 6-7, за да съм сигурен, че е във фокуса на времето. Първата бе на Леон Панета - шеф на бюджета на Клинтън и шеф на ЦРУ по времето на Обама. Критичен бе към Обама за втория му мандат. Последната бе на вероятно най-великия журналист, Боб Удуърд - "Страх", който въпреки отричането на Тръмп, че е говорил с него, пусна запис на разговора им.
Тим Уайнър засича главното - след 2000-та година САЩ се втурва в борба срещу тероризма и остава полето на борбата за умовете на хората празно.
Книгата тръгва от момента в който се казва, че американското разузнаване и контраразузнаване е в бебешки пелени. Първата руска политическа полиция тогава вече е на 4 века. Става дума за битки за гориво - Иран, Африка. Авторът е човек с достъп до архивите и разказва невероятни неща. Следват битката в Индонезия - и досега тя остава леко неопределена.
Втората част е докладът на Хрушчов. Човешката наивност не се променя. Американската неопитност е кошмарно силна спрямо бунтовете в Унгария и Полша. Елементът на американско бавно узряване е почти статично неузряване. Реалната случка, която ни засяга е през 1978, когато един поляк - Войтила - благодари на Бжежински. 1982 е срещата Рейгън с Войтила, вече Папа. 6 седмици е разстоянието между опитите за убийство и на двамата. Освобождаването на Източна Европа започва след тази среща.
Това е като историята на света, Китай едва след кризата 2008 придоби силата и самочувствието на световна сила. Промените едва ли можеха да станат някъде другаде, освен в Полша, която хилядолетие води войни за себе си с много силни страни. Рейгън и екип вземат нещата от ЦРУ и ФБР и ги дава в ръцете на Международната организация на труда. СССР проспиват това. Както и създаването на "Отворено общество", което е за освобождаване на духа. Една демокрация не може да има успех, ако няма дух за нея.
Това е уникално постижение за актьора Рейгън. Липсват хора като Валенса, Митеран, Хавел, Татчър, Горбачов. 2 трилиона струва обединението на Германия. Клинтън удържа Европа, от другата страна е Елцин.
В битката за умовете след 2008 се включва създаденото от Путин "информационно КГБ". Една от първите битки са Абхазия и Северна Осетия. Хората получават съвсем грешна информация. Същото се прави и с Крим, и с Донбас. В този период започва активна подготовка на "избрания агент за влияние". Така е разгадан профила и суетата да управляваш страната като семейна фирма. След избора на Тръмп, ръководителите на руските служби се напиват безпаметно с думите "разказахме им играта". Тръмп имаше същите способности да говори често с лъжи.
Правят се и "партии за влияние" - тук започват от консулството на Русия във Варна, другаде има "диаспори на влияние". Влиза се в комуникационните канали на големи европейски честни фирми. Съзнание, далновидност, действия - вече ги има в големите държави. Елементът за прогнозиране как да се защитиш е проспан в Европа, Америка спечели информационната война."
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..