Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жените в науката

Снимка: Pixabay

11 февруари се отбелязва като Международен ден на жените и момичетата в науката. Обявен е с решение A/RES/70/212 на Общото събрание на ООН от 22 декември 2015 год. Отбелязва се от 2016 г., с цел да насочи общественото внимание към проблема с дискриминацията на жените и момичетата в образованието и професионалното им развитие в науката.


Нина Нанкова, д-р Мария Калапсъзова и Ина Анева са три от отличените дами в конкурса „За жените в науката“ 2021.

Нина Нанкова решава да се занимава с наука, когато попада в Лабораторията по „Теоритична и изчислителна химия.

„Много добре се сработих с колегите и тогава разбрах това, което уча, как мога да го приложа“, каза в студиото на Радио София Нина Нанкова.

Тя разработва проект „Квантово-химичен и докинг анализ на антивирусната активност на екстракт от растението Graptopetalum paraguayense E. Walther към човешки коронавируси“.

Д-р Мария Калапсъзова от дете има интерес към точните науки, но той се задълбочава, когато попада в академичните среди. Занимава се с „Моделиране на структурата и повърхността на слоести оксиди за създаване на по-ефективни, евтини и безопасни електродни материали за натриево-йонни батерии“.

Природата е обект на интерес от дете и за Ина Анева. Тя работи по проект „Лечебните растения - източник на нови молекули-инхибитори на ацетилхолинестеразата в борбата с невродегенеративните заболявания“.

„В детството ми, идеите за мечтаната професия се смениха няколко пъти, но в основата на всички стоеше условието, работата да бъде в полза за живота на хората и да носи добро“, разказа Ина Анева.

Опитите с животни я карат да избере ботаниката и проучването на растенията.

В продължение на две години, всеки ден тя пътува с влак от Благоевград до София и обратно, което заедно с градския транспорт й отнема около 6-7 часа дневно.

„Именно във влака имах възможността да чета много, да пиша, да отмятам задачи и да планирам нови“, каза Ина Анева.

Тя разказа и вдъхновяващата си история, когато една сутрин, тръгвайки в командировка с колегите си, закъснява за влака. Приближавайки се към перона вижда, че влакът тръгва, но започва да го гони, въпреки че изглежда безнадеждно. В един момент обаче влакът спира, тя успява да го догони и да се качи. Оказва се, че машинистът и кондукторът са я видели и са спрели влака.

„Има голяма поука. Човек никога не трябва да се отказва, дори да мисли, че е изпуснал влака, защото някой може да го е забелязал и да му помогне като дръпне ръчната спирачка за малко“, каза Ина Анева.

По думите на дамите, да се занимаваш с наука в обществото ни, не се смята за престижно, както в останалите държави.

„Ние сме единственият вид на тази планета, който е преодолял естествения подбор и това е благодарение на науката и технологиите“, каза Нина Нанкова.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
С каква скорост да минеш оттук?

По моста на с. Гара Елин Пелин и 10 км/ч не ви гарантира безопасност. Докога?

Жителите на Община Елин Пелин от години имат проблем с моста в сърцето на село Гара Елин Пелин, който е връзката както на населеното място с близките села, така и с главния път, който води към магистралата в посока столицата. Те се оплакват от шум, прах, вибрации, от рушащи се метални решетки , които пукат гуми. В района има и много..

публикувано на 12.07.24 в 18:13
Милка Василева

Специалисти по здравни грижи ще има достатъчно, ако професиите станат привлекателни за младите

Тази седмица се проведе национална среща на главни медицински сестри под надслов „Кадровата криза в здравеопазването – възможно ли е да бъде преодоляна?“.  Колкото и по темата да се говори през последните години, проблемът с недостига на медицински сестри продължава да бъде много остър . Кризата у нас е с 20-годишна давност. Но проблемът..

публикувано на 12.07.24 в 16:34
Христо Панчугов

Христо Панчугов: Не може да има две ДПС-та. Пеевски ще направи своя партия-корпорация

Намесването в лидерския конфликт в ДПС на нова тема – етническата , показва някаква форма на отчаяние . Обикновено тя се повдига, когато има нужда от сплотяване. Интересно кога Доган се сети, че Пеевски и Йордан Цонев са българи? Това коментира пред БНР-Радио София политологът и преподавател в НБУ Христо Панчугов. Според..

публикувано на 12.07.24 в 15:26

Менеа представи новата си песен Weight of the World

Младата изпълнителка Менеа Кефалов, родена в САЩ, с български корени. Менеа завършва музикалното си образование в прочутия колеж Бъркли, а в момента живее в Лос Анджелис. Тя представи пред Радио София новата си песен Weight of the World. Музикантката сподели, че има група, пише песни и ходи по участия. Родителите й са от София и тя често идва тук..

публикувано на 12.07.24 в 14:20

Българка получи международен приз за романа си "Мръсни дни"

Седмици след световната си премиера у нас се появява хитовият фентъзи роман "Мръсни дни" на българката Геновева Димова, която впечатли гигантите от американското издателство TOR, и се превърна в един от най-обещаващите нови гласове на жанровата литература в международен мащаб. Родената във Варна фентъзи стихия, която от години живее и твори в..

публикувано на 12.07.24 в 13:41

Какво трябва да знаем при ремонт на жилището

Лятото е сезонът на ремонтите на домовете. Какви са законовите преустройства на жилищата? Как се случват и какво се изисква за да бъде един ремонт по правилата? От инж. Марин Гергов, председател на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране ще научим как да променим функциите и разположението на помещенията вкъщи, без това да..

публикувано на 12.07.24 в 12:21
Анна Стойкова

Обмисля се създаването на климатичен хъб

Обмисля се да бъде създаден образователен еко център за зелени политики - климатичен хъб. Предложението е на Анна Стойкова и Драгомир Младенов, общински съветници в Столичния общински съвет (СОС). През последните години София се е превърнала в модерен и зелен европейски град с добре поддържани паркове и градини, облагородени междублокови..

публикувано на 12.07.24 в 09:45