Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Световен ден на радиото? Всеки ден е ден на радиото!

От 2011 по призив на ЮНЕСКО, светът отбелязва Световния ден на радиото - както на хората, които го правим, така и на слушателите, а вече и читателите ни. Неслучайно тази година темата е "Радио и доверието" - достатъчно е да проследим тенденциите в България, където БНР се радва на най-голямо доверие в аудиторията (72%). Особено важно е това във времена на криза, като сегашните.

Доверие и достъпност, медийна грамотност - това са ключовете към създаването на лоялни слушатели. Устойчивост и конкурентоспособност - тези към успеха на самите радиостанции.

Слушат ли столичани радио?

"Програмите са много по-пълни/ако трябва да съм честна, по-редовен зрител съм, но радиото ми предоставя по-гъвкаво информация/лично предпочитам да ме развлича и информира по време на пътуване/подкастите на БНР по икономически теми/сега радиото е чудесен другар по време на пътуване" - това са обобщени отговорите на слушатели от София.

Петко Георгиев, един от създателите на "12+3" е първият ни събеседник:

"Основното предизвикателство е качествената журналистика да успее да намери своя път до хората. Ефирното радио е със свита аудитория, слуша се предимно в колата. Затова трябва чрез дигитални канали да стигне до младата аудитория. Лично аз слушам радио докато пътувам, предпочитам програма "Христо Ботев" и подкасти. Новините сега са навсякъде, няма нужда да се чака кръгъл час. Медиите трябва да отиват в дълбочина, да интерпретират теми, които не са част от основния поток. Моделът за финансиране на обществените медии в България открай време е лош. Занижената субсидия върши работа, но е недостатъчна за технологично развитие. Увеличаване на обществено финансиране е път в правилната посока. Това е моделът в много страни по света, тук липсва политическа воля.

Бъдещето виждам в интегриране на платформите, технологично развитие, което да позволява качественото съдържание да стигне до аудиториите на платформите. Дигиталната аудитория може да надмине ефирната, публиката мигрира там."

А ето и мнението на друга радиолегенда от близкото минало - Виза Недялкова:

"Битката за аудитория е много голяма и слава Богу БНР си е първата медия на България. Много хора не знаят, че почти всичко навремето бе на запис, с школувани гласове на говорители, които нямаха нищо общо с обикновения човек. Много важно за нас бе живия микрофон. Всички се учехме от Божана Димитрова. Имахме слушатели, като Асен Поповски, който искаше да знае програмата за всеки ден и се подготвяше, за да се изкаже компетентно, той помагаше на предаванията. Радиото е медия на истината. Лъжата не може да хване дикиш, не става дума за изказа, а за искреността. В телевизията документалното не върви, винаги трябва да има пудра и приповдигнат тон. 

Всеки ден е ден на радиото. Последните години се обсъжда ще умре ли радиото. Никога човек няма да престане да се нуждае от един допълнителен глас. Затворени сме в черепните си кутии, в днешно време гласът е много ценен. Днес медиите не говорят, показват само картинки. Усещате, че ви слушат, не сте затворени в студиото. Медийният човек е достатъчно разумен. Обичам гласовете на хората, за мен това е доверието, не искам да знам нещо. Минало ми е времето, има нови, много добре работещи хора, хубаво е човек да си отиде навреме, но ще ми липсва да го слушам.

Липсва ми интервю, не само разговор по телефона. Липсва ми репортаж, очерк, документална дълга тема. Трябва отново да се учим на бавно четене и слушане, на голям разказ."

Доц. Вяра Ангелова от ФЖМК ни говори за радиото по света:

"На практика е трудно да се каже коя е рождената дата на радиото. Много държави се борят за първенството. Смята се, че това е в Питсбърг в 1920 г., но в Аржентина твърдят, че 4 седмици по-рано са имали вече радио. Дълго време държавите от бившия социалистически блок честваха 7 май покрай Попов (1895), но по това време Маркони изобретява радиотелеграфа. Духът на времето създава нова, много естествена медия. 

Датата днес е леко изкуствено създадена. Радиото е повече от журналистика. Радиото е музика. Днес можем да кажем, че БНР е значително по-свободно от частните медии. Предизвикателствата са технологични - как да стигнем до младата аудитория, оято живее само в дигиталния свят. Другите са свързани с комерсиалното начало, което изяжда голяма част от живота ни - индиректното влияние на големите корпорации, което не трябва да подценяваме, както и натиска на политиците. Те никога няма да изоставят своята претенция да влияят на умовете на хората.

Радиото има най-голям шанс да оцелее. Радиото е доста по-евтино от телевизията и вестниците, в съвременния свят радиото изглежда по различен начин."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Понеделник започва със слънце, вечерта - дъжд

Днес ще бъде предимно слънчево. След обяд над Северна България ще започне да се развива купеста, към вечерта над Централна Северна и Североизточна и купесто-дъждовна облачност и на отделни места ще има краткотрайни валежи и гръмотевици, съобщиха от НИМХ. Има условия и за градушки. Явленията в североизточните райони ще продължат и през нощта срещу вторник..

публикувано на 29.07.24 в 07:35

Джазът и Банско – неразделни и през 2024

Джазът отново се настанява в Банско и ще остане там от 3 до 11 август. Още в 11 часа джазът на младостта очаква своята публика на сцената в парка на Банско. Следват различни джаз преживявания у така – до след полунощ. „ Традиция и развитие – това е нашият слоган  – каза пред Радио София Илиана Иванова, председател на УС на асоциацията „Фестивалите в..

публикувано на 28.07.24 в 18:08
Пирдоп

Промишлен район с дадености за туризъм

Днес гостуваме на община Пирдоп и пръв гост и наш домакин е кметът Ангел Геров : "Наследник сме на първото обществено училище, към края на Възраждането е построено първото училище, по-късно е построено и класно училище. Градът се е разраствал и оттук започва нашата история - построява се ново, голямо училище. Първият камък е положен в 1932. По план..

публикувано на 28.07.24 в 11:01

Историята оживява - Учителят Петър Дънов, части 1, 2 и 3

Срещаме ви с личност, даваща смисъл и надежда на духовното начало у човека.  Той вярва, че любовта, истината, правдата, мъдростта и добродетели са качествата, които човек трябва да изработи в себе си, за да бъде най-добрата си същност.  Този човек наричат Учителя!  Да представиш Петър Дънов - Учителя, създателя на Обществото на Всемирното бяло..

публикувано на 27.07.24 в 16:00

Софийски разкази - София преди Освобождението

Как е изглеждала София през 1878-9? Изостанал град ли е бил? Къде е бил "Хендекът", ограждал града? Какво е било населението? Защо е намаляло преди да стане столица? Кои са махалите/кварталите: Язаджийска, Баш чешма, Драз и други? На всички и на други подобни въпроси, отговорите са в звуковия файл:

публикувано на 27.07.24 в 15:00
Ева и Йордан Соколови

Адресите на любовта - Ева и Йордан Соколови

В тежък развод пламва любовта на биохимичката и юристът Ева Соколова е професор по биохимия. Специализирала е като Хумболтов стипендиант в Германия, а докторската си дисертация е защитила в Московския химикотехнологичен институт Менделеев.Йордан Соколов е изявен юрист, председател на Народното събрание, бивш министър на вътрешните работи,..

публикувано на 27.07.24 в 13:55
Калоян Захариев

Във Вселената няма правилен ред

„Ех, магесническа му работа“ от Калоян Захариев - интервю с автора: "Писането ми отне малко време. Роди се без план, идея. Всичко тръгна от самосебе си. Главният персонаж е некромант. Тръгнах с идеята да бъде като Тери Пратчет, но реших да си измислям неща. Във Вселената няма правилен ред. Пиша нещо, което ми харесва, като пишеш един роман си мислиш..

публикувано на 27.07.24 в 11:35