Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Книгоиздаване по време на пандемия

Снимка: БГНЕС

Как влияе пандемията на книгоиздаването и има ли спад в продажбите на книги, по темата говори в ефира на Радио София гл. ас. д-р Георги Александров.

„Книгоиздателската индустрия показва изключително голяма устойчивост“, сподели той. По думите му за последните 15 години в САЩ продажбите на книги остават стабилни в диапазона м-у 26 и 28 млрд. долара, а в Германия се задържат между 9 и 5 млрд. евро.

Той каза, че в България е погрешно впечатлението, че „пандемията означава криза за книгоиздаването“ и допълни, че дори тук цифрите говорят друго: по данни на НСИ през 2020 г. в България са издадени рекорден брой книги – 10769, което е рекорден брой откакто се води статистика от 1960 г.

Според д-р Александров пандемията е предпоставка за повече четене на книги, тъй като хората са оставали повече по домовете си и, че онлайн продажбите също са се увеличили.

Много хора също се заблуждават, че едва ли не пандемията е благодатна единствено за електронните формати - аудиокнига и електронна книга, просто защото много лесно се поръчват онлайн, но не е така. И тук отново може да ви изненадам с две числа: през 2021 г. САЩ постигнаха рекорден брой продажби на печатни книги от 825 млн. бр.“, поясни д-р Александров.

Той каза, че поради оскъпяването на хартията не бива да рисуваме апокалиптични картини как няма да има кой да печата хартиени издания и ще преминем само на електронни книги, но Печатната услуга ще стане по-скъпа. Първо заради затрудненията в доставки на хартия и второ, поради повишената цена на електроенергията, печатната услуга е силно зависима“.

Александров заяви, че печатната книга има функции, които са напълно незаменими от електронните формати, някои от които са усета на книжното тяло, възможността тя да може да бъде подарена, дъхът на хартия…

„Предвижданията за смъртта на печатната книга отдавна се смятат за отживелица“, каза д-р Александров и заключи, че „Аудиокнигата, електронната книга и печатната книга като три медийни формата ще продължат взаимната си еволюция, те ще се допълват едни други. Просто всяка от тях изпълнява различни функции“.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимки: ФМИ, архив

Двудневен форум събира студенти и компании във ФМИ на СУ

"Знам и искам да го докажа" е мотото на Кариерния форум, организиран на 28 и 29 май 2024 г. от Кариерния център на Факултета по математика и информатика (ФМИ) на Софийския университет, съвместно с Фондация "ФМИ Иновации и Образование". Форумът е отворен към всички студенти, които искат да се развиват в сферата на информационните..

публикувано на 27.05.24 в 17:48

В кой век е българският учител?

Учителят на 21. век овластява учениците да са инициативни и активни, като им дава избор и се вслушва в обратна им връзка. Той знае как да използва технологиите, за да премахва различни бариери, които пречат на ученето. Включва в преподаването си разнообразни материали, които правят ученето по-интересно и интерактивно. Създава у учениците..

публикувано на 27.05.24 в 17:02
Д-р Иван Томов

"Кутия за приказки" по повод Световния ден на множествената склероза

По повод наближаващия Световен ден на множествената склероза 30 май, на 28 май ще се проведе медийно събитие, озаглавено "Кутия за приказки". Тази година темата на кампанията е “Диагноза“. Събитието е част от Здравна кампания за повишаване на осведомеността към редките автоимунни и възпалителни неврологични заболявания в България. Целта..

публикувано на 27.05.24 в 16:09

Компании вече предлагат персонализирани придобивки на служителите си

HR специалистите все повече трябва да се грижат за чувството за принадлежност, служителите да видят бъдещето си в самата компания. Фирмите вече залагат повече на персонализирани придобивки, съобразно интересите на хората , които работят. За бизнеса, а и за служителите от важно значение са не само информацията и данните, но и анализа..

публикувано на 27.05.24 в 15:37
Антонио Дачовски

Оперетата "Страната на усмивките" по Франц Лехар с премиера в НМТ "Стефан Македонски"

На 29 и 30 май романтичната оперета на  знаменития австро-унгарски композитор Франц Лехар "Страната на усмивките" ще има премиера в Националния музикален театър "Стефан Македонски. С тази постановка на ще се честват 25 години от основаването на Студентския съвет при Националната музикална академия. Франц Лехар е известен на..

публикувано на 27.05.24 в 13:56

Валентина Стоева: Децата предпочитат да четат книги, които са близки до тях и са си избрали сами

На български излезе книгата „Защо учениците не обичат училището?" от Даниъл Уилингам. Авторът насочва вниманието към своите открития върху цялостната основа на процеса на учене и формулира работещи техники за преподаване. Пред Радио София основателят на Фондация „Детски книги" и Фондация „Четене" Валентина Стоева сподели, че Даниъл Уилингам..

публикувано на 27.05.24 в 12:48