Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Книгоиздаване по време на пандемия

Снимка: БГНЕС

Как влияе пандемията на книгоиздаването и има ли спад в продажбите на книги, по темата говори в ефира на Радио София гл. ас. д-р Георги Александров.

„Книгоиздателската индустрия показва изключително голяма устойчивост“, сподели той. По думите му за последните 15 години в САЩ продажбите на книги остават стабилни в диапазона м-у 26 и 28 млрд. долара, а в Германия се задържат между 9 и 5 млрд. евро.

Той каза, че в България е погрешно впечатлението, че „пандемията означава криза за книгоиздаването“ и допълни, че дори тук цифрите говорят друго: по данни на НСИ през 2020 г. в България са издадени рекорден брой книги – 10769, което е рекорден брой откакто се води статистика от 1960 г.

Според д-р Александров пандемията е предпоставка за повече четене на книги, тъй като хората са оставали повече по домовете си и, че онлайн продажбите също са се увеличили.

Много хора също се заблуждават, че едва ли не пандемията е благодатна единствено за електронните формати - аудиокнига и електронна книга, просто защото много лесно се поръчват онлайн, но не е така. И тук отново може да ви изненадам с две числа: през 2021 г. САЩ постигнаха рекорден брой продажби на печатни книги от 825 млн. бр.“, поясни д-р Александров.

Той каза, че поради оскъпяването на хартията не бива да рисуваме апокалиптични картини как няма да има кой да печата хартиени издания и ще преминем само на електронни книги, но Печатната услуга ще стане по-скъпа. Първо заради затрудненията в доставки на хартия и второ, поради повишената цена на електроенергията, печатната услуга е силно зависима“.

Александров заяви, че печатната книга има функции, които са напълно незаменими от електронните формати, някои от които са усета на книжното тяло, възможността тя да може да бъде подарена, дъхът на хартия…

„Предвижданията за смъртта на печатната книга отдавна се смятат за отживелица“, каза д-р Александров и заключи, че „Аудиокнигата, електронната книга и печатната книга като три медийни формата ще продължат взаимната си еволюция, те ще се допълват едни други. Просто всяка от тях изпълнява различни функции“.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимки: Надежда Герова

От Моста на влюбените до Златните мостове без велосипед

Витоша привлича скиорите през зимата, но в летния сезон напливът от туристи сякаш драстично се увеличава, и то не само през уикендите. Пътуването до близка до София планина се обслужва и от две автобусни линии – 61 и 66. Разписанието на двата автобуса е на всеки 30 минути както през делнични дни, така и през уикенда. Маршрутът на..

публикувано на 05.08.24 в 17:42
Снимки: Надежда Герова

Кой цапа и драска в столичния обществен транспорт?

Боклуци, мръсни и надраскани седалки, налепени с всякакви стикери врати. Всичко това може да се види в столичните автобуси, трамваи и тролеи. Проблемът за нелицеприятната гледка обаче не възниква толкова от непочистване на превозните средства, колкото от липсата на съзнание и гражданска отговорност. Именно по-ниската хигиена в някои..

публикувано на 05.08.24 в 16:48
Михаела Маевска (вляво) с Яна Спиридонова

Съвременните драми в големия спорт

В разгара на Олимпийските игри в Париж, екипът на "Добър вечер, София" посрещна специален гост – Михаела Маевска – едно от златните момичета на България, състезавала се на три олимпиади подред от 2012 до 2020 година, днес щастлива майка на дъщеричка. Михаела сподели с екипа ни емоциите, които е изпитвала през годините между първите и..

публикувано на 05.08.24 в 15:25

Предстои бум на ВЕИ централи за домакинства, да внимаваме

От около 2000 кандидатствали домакинства, около 1500 са одобрени за инсталиране на ВЕИ централи . В следващите месеци ще има бум в тази дейност. Много е важно обаче, когато човек иска да инвестира във ВЕИ инсталация, да подходи правилно при избора на изпълнители и оборудване . На това обърна внимание пред БНР-Радио София д-р инж. Веселин..

публикувано на 05.08.24 в 15:24

План за защита при горещини

Повишаването на температурите в Европа и Централна Азия е причинило смъртта на около 377 деца през 2021 г. Това сочи нов анализ на доклад с данни от 23 държави, публикуван от УНИЦЕФ. Организацията публикува нов документ с шест препоръки към правителствата за политики за защита на малките деца, които са особено уязвими от последиците от топлинните..

публикувано на 05.08.24 в 13:40

Как можем да участваме активно в създаването на политики в ЕС

Как можем да участваме активно в създаването на политики в ЕС чрез Европейската гражданска инициатива, подробности разказа Никола Миладинов от Европейската комисия в България. Какво представлява Европейската гражданска инициатива и кога започва да функционира тя? "Само една институция, един орган в ЕС има право да предлага закони и това..

публикувано на 05.08.24 в 12:33
София Лятева

София Лятева: Опитвам се да направя България по-добро място поне в звената, в които съм силна

Представяме ви София Лятева – млада дейна българка, по професия маркетинг експерт. Днес тя е активист за човешки права. Посветила е времето си на интересни социални  проекти, преоткрива себе си пробвайки нови неща. Споделя:  "Опитвам се да направя България едно по-добро място по един или друг начин, или поне в тези звена, в които смятам, че..

публикувано на 05.08.24 в 11:44