Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Ивайло Копрев: След Covid и енергийната криза, Европа ще влезе в криза на суровините

проф. Ивайло Копрев
Снимка: Радио София

Проф. Ивайло Копрев е ректор на Минно-геоложкия университет "Св. Иван Рилски" в София. Минал е през всички стъпала докато заеме позицията ректор. Завършил е университета през 2000 г.

„Завършвайки университета отидох веднага да работя в една минна компания и там се оказа, че знам много малко. Затова реших, че искам да стана преподавател, да преподавам по начин, по който студентите ще могат да получат този минимум от знания, който веднага да ги вкара в реалния свят“, разказа в студиото на Радио София проф. Ивайло Копрев.

През 2004 г. става докторант и асистент в Минно-геоложкия университет, като през цялото време държи да работи по реални проекти, свързани с бизнеса.

„Успяхме за този период от 25 години, откакто съм започнал като студент до ден днешен, да обърнем тренда и всъщност, когато се каже Минно-геоложки университет – най-точното определение за него е, че това е връзката наука-бизнес-образование“, каза проф. Ивайло Копрев.

По думите му, след Covid пандемията и енергийната криза, Европа ще влезе в криза на суровините.

„Сега е моментът ние да извлечем възможност. България е минна държава на картата на света. Четири от компаниите в България са в топ 10 на света от най-добрите минни компании. Тези компании се управляват от хора, завършили Минно-геоложкия университет“.

Той добави, че основно в тези компании работят български граждани, като само 1% от служителите са чужденци.

Най-желаните специалности в Минно-геоложкия университет са свързани с минерално-суровинната индустрия и геологията, каза ректорът.

Университетът разполага и с три музея – Музей на уникалните кристали, Музей по палеонтология и Музей по геология и минералогия.


Снимка: Минно-геоложки университет

„Когато някой от моите студенти загуби интерес към образованието, аз го вкарвам в музея. Там имаме един къс камък, в който има рубини и под тези рубини има обработени рубини и му казвам „виж сега, приятелю, единият вариант е сега си тръгваш и никога няма да можеш да извлечеш тези рубини и на твоята приятелка никога няма да й подариш истински рубини. Другият вариант е – продължаваш, завършваш университета и тези рубини са част от твоето бъдеще“, разказа проф. Ивайло Копрев.

Той добави, че в Европа има едва четири подобни университета.

Подробности можете да чуете в звуковия файл



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Коледното село Чавдар

Коледното село Чавдар - всичко опира до човека

Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...

публикувано на 22.12.24 в 10:54

Софийски разкази - Бохемски куиз - История на София

Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата?  Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември. 

публикувано на 21.12.24 в 15:00

Адресите на любовта - княз Батенберг

Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...

публикувано на 21.12.24 в 14:00
доктор Стамен Григоров

Историята оживява - доктор Стамен Григоров, част втора - лек срещу туберкулоза

В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:

обновено на 21.12.24 в 11:32
Поетите

В изкуството няма формула: всичко става с четене

Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит?  Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите?  Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция.  Събеседник по темата ни е Диана..

публикувано на 21.12.24 в 11:30

Коледните дни са по-хубави с музика

Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..

публикувано на 21.12.24 в 10:32
Десислава Иванова с кенийски деца

Инфлуенсър не е, който пише за нещо, а когато може да обедини хора, за да направи добро

С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..

публикувано на 21.12.24 в 10:30