Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Екскурзоводи трета пандемична година нямат и стотинка помощ

Снимка: БГНЕС

Въпреки исканията за помощ и компенсации за колегията още през юни 2021 г., до този момент от „Обединени лицензирани български екскурзоводи“ (ОЛБЕ) не отчитат съществени стъпки.

Получили са обещания за предложената „туристическа полиция“, но проблемът от липсата на работа и на финанси остава, разясни пред Радио София Радослава Панайоту:

„Ако един екскурзовод започне друга работа, той няма възможност да упражнява основната си професия, губи се като специалист.“

В началото на пандемията според националния туристически регистър екскурзоводите са били малко над 1400, днес са почти 1560. Панайоту обяснява този факт с осъзната промяна в бранша и излизане на част от хората от сивия сектор – при наличието на туристическа полиция нелегалните, нерегистрираните ще бъдат санкционирани.

От ОЛБЕ са изпратили писмо до министъра на туризма и до премиера на България, в което излагат актуалните си проблеми.

„Във второто служебно правителство бяха гласувани 4 млн. лева целева помощ за нашата гилдия, но поради забавяне тези средства ги изгубихме и бяха върнати“, посочи Пламен Стефанов,екскурзовод с 35 години стаж. – „Трета година нямаме една стотинка финансова помощ.“

Той потвърди, че специалисти с квалификация и дългогодишен опит са си намерили друга, по-добре заплатена работа и секторът скоро може да усети глад за екскурзоводи.

Отговор на писмо си организацията ОЛБЕ е получила на осмия ден и от кабинета на министър-председателя отново ги прехвърлят към финансовото ведомство.

Този филм сме го гледали и преди. Така проблемът няма да се реши“, убеден и Стефанов.

Чуйте целия разговор на Елена Пъневска.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Учителят Петър Дънов, части 1, 2 и 3

Срещаме ви с личност, даваща смисъл и надежда на духовното начало у човека.  Той вярва, че любовта, истината, правдата, мъдростта и добродетели са качествата, които човек трябва да изработи в себе си, за да бъде най-добрата си същност.  Този човек наричат Учителя!  Да представиш Петър Дънов - Учителя, създателя на Обществото на Всемирното бяло..

публикувано на 27.07.24 в 16:00

Софийски разкази - София преди Освобождението

Как е изглеждала София през 1878-9? Изостанал град ли е бил? Къде е бил "Хендекът", ограждал града? Какво е било населението? Защо е намаляло преди да стане столица? Кои са махалите/кварталите: Язаджийска, Баш чешма, Драз и други? На всички и на други подобни въпроси, отговорите са в звуковия файл:

публикувано на 27.07.24 в 15:00
Ева и Йордан Соколови

Адресите на любовта - Ева и Йордан Соколови

В тежък развод пламва любовта на биохимичката и юристът Ева Соколова е професор по биохимия. Специализирала е като Хумболтов стипендиант в Германия, а докторската си дисертация е защитила в Московския химикотехнологичен институт Менделеев.Йордан Соколов е изявен юрист, председател на Народното събрание, бивш министър на вътрешните работи,..

публикувано на 27.07.24 в 13:55
Калоян Захариев

Във Вселената няма правилен ред

„Ех, магесническа му работа“ от Калоян Захариев - интервю с автора: "Писането ми отне малко време. Роди се без план, идея. Всичко тръгна от самосебе си. Главният персонаж е некромант. Тръгнах с идеята да бъде като Тери Пратчет, но реших да си измислям неща. Във Вселената няма правилен ред. Пиша нещо, което ми харесва, като пишеш един роман си мислиш..

публикувано на 27.07.24 в 11:35

Всеки може да помогне

Националната асоциация на доброволците в Република България организира безплатен уебинар на тема "Основни знания и умения за спонтанни доброволци за действие по време на горски пожари". Георги Влайков, директор ЦПО „Доброволец” с подробностите: "Планираме да запознаем доброволците как се работи на терен, какви са основите рискове, с каква лична..

публикувано на 27.07.24 в 10:43

Да има пълноценно общуване на село

Практически уъркшоп „Малка пермакултурна градина" - събеседник от с.Негушево е Михаела Танева от Фондация "Повей": "Стартираме поредица от практически насочени семинари, показваме различни начини да пшроизвеждаме собствената си храна и така да съживим мястото, училището. Вече е възстановено първото училище, с което започнахме преди години. Проектът..

публикувано на 27.07.24 в 09:52

Изкуственият интелект и здравеопазването

Изкуственият интелект става нещо все по-всеобхватно и намира приложение във все повече сфери. През последните години той значително навлезе и в здравеопазването. „Да кажеш, че изкуственият интелект участва в нещо е като преди 20 години да кажеш, че софтуер участва в нещо“, смята Георги Къдрев – съосновател на две от революционните компании в..

публикувано на 26.07.24 в 18:24