Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Историята оживява - Учителят Петър Дънов, части 1, 2 и 3

Срещаме ви с личност, даваща смисъл и надежда на духовното начало у човека. Той вярва, че любовта, истината, правдата, мъдростта и добродетели са качествата, които човек трябва да изработи в себе си, за да бъде най-добрата си същност. Този човек наричат Учителя! Да представиш Петър Дънов - Учителя, създателя на Обществото на Всемирното бяло братство в едно предаване е невъзможна задача. 

Затова отсега да призная - ще ви запозная с Учителя Дънов според скромните ми възможност и опит. Във времето съм търсил и откривал разкази за Петър Дънов. Заслушвал съм се в неговите послания. Виждал съм как неговите последователи изпълняват тези движения от природата, наречени паневритмия. Присядал съм в в Градинката на Учителя в Изгрева и съм се питал - как се появява такава изключителна личност? 

За да намерим възможни обяснения за живота и делото на Петър Дънов ще попитаме последователи и изследователи на неговите завети. Тръгваме от Изгрева - селището на Учителя и неговите братя и сестри. Мястото в София, от което и днес те посрещат енергията на първите слънчеви лъчи. 

В своя уютен дом в Изгрева ни посрещат Галина Герасимова - режисьор, дългогодишен управител на Издателството на “Бялото братство” и Андрей Грива - музикант, колега от Българско национално радио и дълъг период говорител на Обществото на бялото братство. Всеки от тях споделя за личната си история с духа, словото и заветите на Учителя. 

След 7 години в Щатите и кратък престой във Великобритания, Петър Дънов се завръща в България. В “Историята оживява” продължаваме разказа за Учителя по повод 160 години от неговото рождение. В своята къща на Братството ни посреща Цвета Коцева - последовател и изследовател на Словото на Петър Дънов:

160 години от идването на Учителя Петър Дънов при българите, неговите напътствия, въздигащи песни и свързващата ни с природата паневритмия изглеждат все така приложими.Думите на Дънов отново обличат в смисъл битието. Една от задачите на Учителя е да покаже възможен начин човек да се чувства добре със себе си. И така да се усеща полезен за обществото, за хората. Какъв е пътят към чистото добруване според Учителя? Слушаме отново Цвета Коцева, Галина Герасимова и Андрей Грива, както и откъси от албума “Из извора на българката душа - Музика от Учителя”. Изпълненията са на Виделин Джеджев - цигулка и Виктор Илиев - пиано и аранжимент на произведенията на Учителя Петър Дънов - “Сила жива”, “Моето слънце днес ще изгрее” и “Вечер, сутрин”. 

Предстои ни да научим заедно за едно специално място във все още хубавата ни София. То се намира на познатата улица “Опълченска”. Там в цветния двор, излъчващ смиреност и братски дух, се възражда “Къщата на светлината”. Къщата, в която живее Петър Дънов в продължение на приблизително 21 години преди да отиде на Изгрева. Тя, както споменахме, се намира на улица “Опълченска”66 в София. Историята на сградата буди интерес у всеки, който се докосне до нея. За съжаление, след промените през 89-а софийският дом на Дънов се руши, срива и очевидно бива оставен на волята на съдбата. През 2022-ра обаче това се променя. Водени от любовта и вярата в себе си, Обществото на Бялото братство намират решение.

С усилията на Христо Вътев - председател на Обществото на Бялото братство, адвокат Руска Дечева, архитект Данка Василева и строителя Костик Михайлов, благодарение на труда и даренията на хора с различни положение и възможности, започва процес по възстановяването на Къщата на светлината.

Отиваме там, за да се срещнем с архитект Данка Василева - един от хората, ръководещи спасяването на Бялата къщата на улица “Опълченска” в София:


:
По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 08.02.25 в 16:00

Софийски разкази - квартал Лозенец, част 1

Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ?  Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..

публикувано на 08.02.25 в 15:00
Васко Абаджиев

Адресите на любовта – цигуларят Васко Абаджиев

В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...

публикувано на 08.02.25 в 14:00

Ана Андреу Бакеро в "Перото"

Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...

публикувано на 08.02.25 в 11:44
Екатерина Цанова

Контролираният транс

Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..

публикувано на 08.02.25 в 11:24

За българското кино в контекст

Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни.  Темите са многообразни - от исторически до..

публикувано на 08.02.25 в 10:33

Учене чрез преживявания

Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..

публикувано на 08.02.25 в 09:56