Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Умни решения за градовете в полза на околната среда

Снимка: Радио София

Ива Хинкова и Светослав Матеев са основатели на start up компанията „Senstate“ в Габрово. За малко повече от година, те станаха един от основните партньори на “Innovation explorer”. Отдали са се на намиране на решения за умни градове и мониторинг на околната среда.

„Съзряхме, че това е огромна индустрия, огромен пазар, който тепърва ще се развива. Ние, в Габрово, имаме целия нужен фундамент да развием там технологии, да развием продукти и решения с висока добавена стойност. Целият екип на фирмата се състои от млади хора, които сме решили да останем в България. Ние се обединихме около тази кауза, привлякохме Техническия университет и други партньори на местно ниво и създадохме този проект“, разказа в студиото на Радио София Светослав Матеев.

Ива Хинкова добави, че имат късмет да живеят на място в чист въздух и околна среда, какъвто град е Габрово.

„Има доста млади хора, които се завръщат в града и имат желание да се занимават с актуални теми, като чистотата на въздуха и околната среда. Затова доста добре потръгна нашата идея“, разказа Ива Хинкова.

За да бъдат успешни, те следят какво се случва в големите градове, в световен план, откъдето заимстват добрите практики и ги прилагат на местно ниво, с технологии, развити в България.

За да има адекватни решения е необходимо първо да са ясни данните за околната среда, в дадено населено място, казват иноваторите.

„Ние измерваме данните със специализирани устройства, които сме проектирали – много висок клас, съвременни и модерни. Ние успяваме да измерим тези компоненти на околната среда в реално време. Предаваме ги до облачни системи и ги свеждаме до знанието на еколозите в една община, на екипите, които отговарят за околната среда“, каза Светослав Матеев.

В Габрово вече има над 10 подобни устройства, които покриват всички ключови локации в града.

Една от целите, които си поставят е да има подобни устройства в повече училища, а идеята е да постигнат и високо въздействие в обществото.

„Нашата главна цел е да поправим баланса между хората и планетата. Ние сме разработили технология, която предава данните в реално време, позиционира ги по интерактивен начин върху големи дисплеи в училищата и това създава много сериозна ангажираност и в децата, и в родителите“, допълни Светослав Матеев.

Селектирани са и над 200 факта за околната среда, които се излъчват на мониторите в училищата, а децата научават факти за природата.

Решенията за умни градове достигат и до въвеждането на умни контейнери за боклук, а целта е да се оптимизира сметоизвозването и сметосъбирането в градовете.

„Доста от съдовете за отпадъци стоят отворени в момента, препълват се и замърсяват околната среда. Понякога се извозват два-три дни след това. Идеята е да се направят нови кофи, които да са умни, т.е. да се оборудват с множество сензори, които да подават информация на съответните органи на реда какво е нивото на запълняемост в тези съдове“, каза Ива Хинкова.

Контейнерите ще бъдат за разделно събиране на отпадъци, а всеки ще може да отваря само с определена карта.

Амбицията на start up компанията е до края на тази година да започнат да разширяват дейността си и на други пазари.

Подробности можете да чуете в звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Силвия Георгиева

Силвия Георгиева: Прекрояването на районите за планиране не бива да прекъсва изградените връзки

Районите за планиране съществуват от 2000 г. и имат статистическа функция. Последната промяна е направена през 2007-а. Тези райони няма териториален център и административно ръководство, а са обособени по критерии на Евростат за сравнима информация в ЕС и служат за разпределение на средствата от еврофондовете . Това припомни пред..

публикувано на 19.12.24 в 15:40
Диян Стаматов

Диян Стаматов: Очакваме регулацията на мобилните телефони в училище на ниво ЕС

Децата нямат изградено критично мислене, но случаите на инциденти след видеоклипчета в TikTok изважда на дневен ред необходимостта от някакви ограничения. Всяка регулация среща съпротива, но подрастващите трябва да свикват да се съобразяват с правила. Предизвикателства има във всяко училище , във всеки клас. Последното със скоковете..

публикувано на 19.12.24 в 15:06
Маестро Владимир Кираджиев

Симфоничният оркестър и Смесеният хор на БНР с концертно изпълнение на операта "Порги и Бес"

Концертно изпълнение на операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин ще представят предколедно Симфоничният оркестър и Смесеният хор на БНР на 20 декември от 19.00 часа в зала "България". Солисти са Юи Футаеда (сопран), Стефани Кръстева (сопран), Михаил Михайлов (тенор) и Матеус Франка (бас). Гост-диригент е маестро Владимир Кираджиев . Според..

публикувано на 19.12.24 в 14:18
Кметът на гр. Нови искър Владислав Владимиров

Кметът на гр. Нови искър с амбициозната цел до 4 години да отворят 4 детски градини

Подадени са документите за финансиране от Министерство на регионалното развитие и благоустройството на банята в квартал “Кумарица” на гр. Нови искър. “Пуснахме поръчка за конструктивно обследване на сградата и двама независими инженер - конструктори дойдоха на място и излязоха с доклад, че сградата е силно компрометирана, увиснала е плочата, има..

публикувано на 19.12.24 в 13:14

Предлагат в Кюстендил училищата и детските градини да плащат такса "смет"

От следващата година такса "смет" в Кюстендил да плащат училищата и детските градини, храмовете, държавните и общинските сгради, които бяха освободени досега. Предложенето трябва да бъде гласувано от съветниците на заседанието, което започва в 14 ч. днес.  Кметът на общината инж. Огнян Атанасов, който е вносител на предложението, мотивира..

публикувано на 19.12.24 в 11:48

Столичният инспекторат спечели дело срещу нарушение за замърсяване

Столичният инспекторат спечели дело с най-високата наказателна стойност за установено нарушение - 50 хил. лв., срещу строителна фирма, която е станала причина за замърсяване на улица в ж.к. "Малинова долина". Победата в съда е закономерно следствие от усилията на администрацията на Васил Терзиев да подобри успеваемостта на Столична община във всички..

публикувано на 19.12.24 в 11:09