Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Анастасия Карнаух: Много е важно да разграничим Путин, Русия и руския език

Снимка: Радио София

За войната в Украйна пред Радио София разказаха украинката Анастасия Карнаух и арменецът Ованест Торосян, които от години живеят в България.

Едва шестгодишен, актьорът и режисьор Ованес Торосян е дошъл със своите родители в България през 1993 г. Семейство му е напуснало Армения заради войната с Азербейджан. По думите му, баба му по бащина линия е наполовин българка, баща му е имал имоти у нас, а бедността и затворените училища са накарали неговите родители да напуснат родината си.

"В Украйна в момента, доколкото следя е по-голям ужасът по отношение на мирното население на цяла Украйна, докато в конфликта в Армения беше свързан по-скоро с Нагорни Карабах, в този регион", сподели Торосян и добави, че в Ереван не е имало военни действия.

Анастасия Карнаух се е преместила със семейството си у нас, когато е била на 8 години през същата тази 1993 г. Родителите й са гостували на техни приятели в Пловдив, като тогава се влюбват в спокойствието на България.

"Ние нямаме нищо общо с България, ние не знаехме нито дума български. Даже, ако трябва съвсем честно да нарежем родословното дърво, ние сме от руски произход. И това е гигантската ми болка в момента, защото ние винаги сме били едно", сподели Карнаух.

По думите й нейният вуйчо е останал там, както и много нейни приятели. Тя каза още, че има приятелка, с която заедно са завършили журналистика в СУ, която живее в гр. Бердянск, и с която всеки ден си пише.

"В Бердянск има чеченци, които са вече четири дни там и обикалят по улиците с калашници. Нищо не работи освен аптеки, хранителни и зоомагазини, никой не ходи на работа. Има КПП на входа на града, на което преди 4 дена бяха разстреляни абсолютно мирни граждани, защото са казали в прав текст на хората "Ходете си"", това сподели Карнаух по разказ на своята приятелка.

Тя добави още, че няма други прояви на агресия в града, но хората се страхуват, а освен това в магазините има продукти, но са в ограничено количество.

"Много е важно да разграничим Путин, Русия и руския език.", каза Карнаух и каза, че в момента да се говори за тях като за едно цяло е безкрайно грешно, както и, че половин Украйна говори на руски.

Ованес Торосян сподели пък, че тъй като знае руски език следи по медиите различните гледни точки.

"По никакъв начин не мога да взема страна в този конфликт, тъй като всички страни имат своите доказателства и своите лъжи, и в един момент ти се объркваш кое е лъжа и кое истина", каза той и допълни, че най-мъчно му е за страданието на обикновените хора.

Руска, украинска, европейска, американска страна, както и тази на народа - това, по думите му са пеете гледни точки в този конфликт, като него самият го вълнува единствено гледната точка на хората, които напускат своите домове.

Анастасия Карнаух заяви, че българите, руснаците и украинците винаги са се чувствали близки, както и, че в Украйна има изключително много българско население.

По разкази на нейната приятелка от Бердянск, военна техника влиза в едно село наречено Андреевка, което е изцяло българско и дори табелите са на български. И когато руснаците се опитват да се ориентират, хората им отговарят на български, руските войници се стряскат и мислят, че са навлезли вече в чужда територия.

Още подробности можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цвятко Кадийски

Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора

Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..

публикувано на 24.11.24 в 12:02

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00