Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Левон Хампарцумян: Обикновено след войни има икономически възход

Снимка: Радио София

Българският форум на бизнес лидерите (БФБЛ) организира за 19-и пореден път Годишните награди за отговорен бизнес 2021 под мотото "Дай добър пример", като церемонията ще бъде присъствена. В този конкурс се състезават 116 инициативи с кауза за корпоративна социална отговорност и устойчиво развитие.

Въпреки пандемията и войната в Украйна има увеличен интерес към конкурса, сподели пред Радио София Левон Хампарцумян, председател на БФБЛ. Той добави:

"Това е много добро място за обмен на това, кой какво прави и ако иска да бъде полезен на обществото, ако иска да бъде полезен на своята общност, просто може да почерпи добър пример и от други компании".

Тази година в състезанието бе въведена нова, допълнителна категория „Многообразие на работното място“. По думите му, служителите в компаниите търсят да направят нещо допълнително и полезно за тяхната работа.

Относно специалната награда Еngage за принос на служителите към отговорен проект на компанията, Хампарцумян сподели, че това е нов приз, с който се отличават не само компаниите, но и индивидуално хора, които са впечатлили останалите.

По думите му, журито се състои от компании и институции с висока репутация. Хората от БФБЛ не участват в оценяването, а само организират процеса. "Безстрастно е оценяването и мисля, че това се оценява и от участниците, защото знаят, че участват в едно прозрачно и честно състезание", допълни той.

На въпроса за икономическата и социална реалност и това, как да мислим за личните си финанси на фона на пандемията и войната, Хампарцумян каза, че инфлацията има набор от два компонента. От една страна техническите компоненти, а от друга психологическите фактори.

"Не само хората, компаниите понякога започват да трупат запаси от това или онова, започват да се създават дисбаланси", каза Хампарцумян и допълни, че има фактори, които след време ще се наредят и веригите на доставка ще се пренастроят. Той каза още, че в помеждутъчния период, който може да продължи месеци, или дори години ще ни бъде по-трудно.

"Добрата новина е за хората в активна икономическа възраст", сподели Хампарцумян и допълни, че те с известно закъснение ще се оправят. По думите му, по-трудно ще бъде за хората с фиксирани доходи, като пенсионери и рентиери.

Той каза още, че на персонално ниво трябва да се балансира максимално внимателно прихода и разхода, както и да се надяваме, че войната ще свърши по-бързо, за да имаме предсказуема среда.

"Обикновено след войни има икономически възход", каза Хампарцумян и допълни:

"При всички случаи ще има трудности, инфлация и пренастройване на веригите за производство и доставка".

Още подробности можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цвятко Кадийски

Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора

Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..

публикувано на 24.11.24 в 12:02

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00