Студентският съвет на Висшето училище по телекомуникации и пощи (ВУТП) се обяви срещу идеята за обединяване на университетите и заяви готовността си за протест, ако позицията им не бъде чута.
Младежите са категорични, че идеята на акад. Николай Денков за сливане на висшите училища по механичен начин не е в полза на обществото.
Студентите водят консултации с другите висши училища, за да имат общи действия и да се противопоставят на решението.
Според МОН, за да станат видими българските университети на европейската карта и да бъде оптимизирана системата на висшето образование, вузовете ще могат да се обединяват в общи консорциуми. Те ще могат да ползват обща база, преподаватели и ресурси. По този начин консорциумите ще предлагат по-качествено обучение и ще могат да се изскачат в рейтинговите класации на най-добрите университети в света, с което да привлекат повече чуждестранни инвеститори и студенти.
При анонсираното механично окрупняване на висши училища младите хора се притесняват от това - как ще се осъществи и какви ще са последствията, отбеляза пред Радио София Владислав Филев, председател на Студентски съвет към ВУТП.
„Така студентите ще се слеят в много разнопосочни университети. Разликите са както в дейностите, в базите, така и в преподавателите, опита в специалностите.“
В проекта на МОН „под шапката“ на единен политехнически университет ще са обединят ВУТП, Химико-технологичния и металургичен, Минно-геоложкия, Лесотехническия и Висшето транспортно училище.
„Ние почти нямаме общи точки, за да говорим за единно образование на студентите в нов университет. ВУТП е на европейско ниво, имаме редки специалности, имаме кандидати за обучение и от Запад“, допълни още Филев.
По думите му, въпреки добронамереността от страна на просветния министър, на среща с него въпросите от страна на председателите на студентски съвети не са получили своите отговори. Акад. Денков ги е уверил, че трябва да му се доверят, обучаващите се в момента няма да изгубят местата си, но това не е удовлетворително за младежите, за да се съгласят с провеждането на подобна реформа.
От отзивите и от други студентски съвети може да се обобщи, че всички се опасяват, че обединението на университетите ще доведе до загубване на собствения специфичен облик и на вече извоювани позиции в общността на висшите училища у нас и в чужбина.
В момента реформата е неструктурирана, няма анализ на проблемите и яснота за близкото бъдеще, допълни Владислав Филев и заяви възможни стачни действия на учащи в различни университети.
Чуйте целия разговор на Данаил Конов.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...