Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Мариана Тодорова: Войната е битка за новия ценностен ред

Снимка: Елена Пъневска

Три сценария за изхода от войната в Украйна могат да бъдат начертани, съобразно специфично подбрани факти и компоненти, каза в студиото на Радио София футурулогът д-р Мариана Тодорова. Тя посочи, че оптимистичният е преговорите да бъдат ускорени под външен натиск.

„Вижда се, че навлизаме във фаза, която може да има много повече цивилни жертви. Съответно виждаме, че нито очакванията на Русия за блицкриг се сбъдват, надценяване на военния потенциал на армията или може би някаква друга стратегия, а също така и в чисто политически и икономически план това е може би, максималната подкрепа, която Украйна може да мобилизира към момента и съответно за съпътстващите последици за по-ускорено членство в Европейския съюз, за запазване на неутралитет, спрямо членството в НАТО“, каза д-р Мариана Тодорова.

По думите й, реалистичният сценарий би се случил през месец юни, когато двете армии ще стигнат до пълно изтощение, а песимистичният вариант е това да продължи по-дълго.

Контрафактите като конструирани факти често са по-силни и влияят повече на реалността, отколкото действителните факти, добави д-р Тодорова. Тя е посветила докторската си дисертация именно на тази тема.

„Тази тема, която се случва като феномен е изключително интересна, защото освен физическа, тя е и битка за съзнание. Дори не е битка за душите на хората, защото виждаме, че водещото за това какво ще се случи на военния терен е битката за интерпретациите и конструирането на фактите и е една надпревара. Пост истините са доминиращ феномен и това поражда и т.нар. „услужлива наука“, каза д-р Мариана Тодорова.
Относно връзката на социалните медии в контекста на войната, д-р Тодорова я определи с ефекта на снежна топка - колкото повече има интерес към дадена публикация, толкова повече социалните медии я засилват.

Тя добави, че войната е битка за новия ценностен ред и това в какъв свят ще живеем.

Според нея, какво се случва в руската страна можем да разберем от философа, политолог, социолог и публицист Александър Дугин, който е съветник на Путин. В своя лекция той казва, че след падането на Берлинската стена, Русия е искала да се приобщи към западния свят и да избере пътя към либерална демокрация.

„Дугин казва, Русия поема по свой собствен път и освен, че с тази война тя дава заявка, че оттук насетне ние имаме три-полярен свят и тя се бори да се заяви на картата, да бъде една от трите супер сили, след САЩ и Китай, тя ще налага и евроазиатските ценности и този тип култура“, добави д-р Мариана Тодорова.

По думите й, Путин е успял да внуши, че целия свят е против Русия и им пречи да се развиват.

Относно ядрените оръжия, тя заяви, че това е нерешен проблем от минимум 70 години.

„Ние вече живеем в една перманентна криза, тъкмо свърши Covid и нямахме време да вземем уроците и поуките“.

По думите на футуролога, до 1-2 години в тежките индустрии водородът може да замени газа.

Подробности можете да чуете в звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Детето показва своите емоции още в утробата на майката

"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..

публикувано на 21.11.24 в 17:02

Можем ли да променим механизмите на остаряването и да го забавим?

Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..

публикувано на 21.11.24 в 16:55
Доц. д.р Росица Вачева говори за опасността от прекомерната употреба на антибиотици

В България се извършва непрекъснат надзор на антибиотичната резистентност

Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..

публикувано на 21.11.24 в 16:40

Международна конференция отбеляза 20 години БФЖ и отчете постигнатите резултати

Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция  “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

Пактът на ЕС за миграцията рискува да не успее да защити непридружените деца

Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...

публикувано на 21.11.24 в 15:15

Най-добрият роман на Карлос Мола излиза на българския книжен пазар

"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..

публикувано на 21.11.24 в 14:17

Джаз със стил - Даниела Белчева квартет в Париж на фестивала Jazzy Colors

Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..

публикувано на 21.11.24 в 14:17