Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Дулева: Хранителният прием е много важен през първите 1000 дни от живота на човека

Снимка: Ани Петрова

По темата за добрите основи на храненето пред Радио София говори проф. д-р Веселка Дулева, отдел "Храна и хранене" към Националния център за обществено здраве и анализи към Министерство на здравеопазването.

"Ние сме експертен орган на МЗ и всъщност провеждаме редица проучвания, подготвяме законодателни документи, като винаги целта ни е да осигурим здравословно хранене на населението от различни възрастови групи", каза проф. д-р Дулева.

По думите й, специално внимание се обръща на храненето още по време на бременността, тъй като по последни научни данни хранителният прием е много важен през първите 1000 дни от живота на човека. Освен това, проф. д-р Дулева каза, че през този период се случва физическото и интелектуално развитие на детето и е установено, че нездравословният хранителен модел може в по-късен етап да повиши риска от редица хронични заболявания.

"Затлъстяването в по-късните етапи в живота може да се дължи и на факта, че в ранна детска възраст, предвид неподходящото хранене са се образували много клетки в мастните тъкани, които след това само се запълват и вече хипертрофират, но този процес стартира още в детството", сподели проф. д-р Дулева.

Тя каза още, че в тази насока се полагат много усилия, не само за регулиране на храненето в организирани детски колективи, каквито са яслите или кухните, но така и по отношение на повишаване на информираността на  специалистите, които работят в тази област, но най-вече на родителите.

"На национално ниво всъщност ние още от 2009 г. стартирахме разработването на един пакет от законодателни документи на МЗ, които имат за цел да осигурят здравословното хранене в организирани детски колективи там, където децата прекарват голяма част от времето си", заяви проф. д-р Дулева.

Тя допълни, че там много подробно са разписани изискванията към всяка група храни към менюто и към персонала, който трябва да обслужва децата по отношение на храненето. Освен това тя каза, че:

"Към всяка от тези наредби сме разработили едни сборници с препоръки и с указания как това да се случва. Всеки сборник към тези три наредби съдържа специфични рецепти, които са подбрани и са подходящи за възрастовата група и са базирани на националните традиции".

По думите й, Националния център за обществено здраве и анализи е свързан в една система с регионалните здравни инспекции, на които предоставя материали на хартиен и електронен носител за провеждане на информационни кампании. Освен това, проф. д-р Дулева каза, че друга важна част от тяхната дейност е провеждане на мониторинг на хранителния прием и хранителния статус на населението в България.

Тя сподели, че резултатите от последното проучване проведено през 2020 г. сочат, че при децата до 3-годишна възраст не се наблюдава затлъстяване, но 15% от тях имат възможен риск за свръхтегло. Тя добави, че тези деца при подходящо хранене и физическо натоварване могат да се върнат към групата с нормален антропометричен статус, или пък при небалансирано и неподходящо хранене да преминат в групата на деца със свръхтегло.

Още подробности можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

България е на шесто място в света по прекарано време в ТикТок

Страната ни е на шесто място е света по прекарано време в Тик Ток. С какво тази сравнително млада социална мрежа ангажира толкова голяма част от време ни, как работи нейния алгоритъм, какъв отпечатък постига върху обществото ни и как ще изглеждат бъдещите социални мрежи разказва в “Ритъмът на столицата” Етиен Янев, експерт по дигитален маркетинг с над 12..

публикувано на 26.12.24 в 16:46

Инициативата „Граждански бюджет за ученици“ учи децата да управляват проекти

Инициатива „Граждански бюджет за ученици“ на фондация „Малките стъпки“ има за цел учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. Идеята идва през международна мрежа, която се ръководи от организацията People Power, която разработва тази..

публикувано на 26.12.24 в 16:22

Каква беше изминалата година за Столичния общински съвет

Рекордно кратко и рекордно дълго заседание на Столичния общински съвет, блокиране на работата на общинските съветници, заради избирането на ръководство 3 месеца и почти непрестанни спорове - това съпътства работата на местния парламент през тази година. Настоящият мандат започна трудно, а сякаш не идеологическите възгледи, а личните неразбирателства..

публикувано на 26.12.24 в 15:33

Стабилизира се възприятието за нормализиране на живота за българите

Оценките на българите за изминалата година в личен план вече трайно и рязко се отличават от тези за ситуацията в страната и света. 22% от анкетираните заявяват, че годината е била по-добра за тях и семействата им, срещу 24% - по-лоша. Мнозинството, 54% не намират промяна с предишната. Въпреки всички превратности на изминалите 12 месеца тези оценки са с..

публикувано на 26.12.24 в 14:35

Столичани сигнализират за проблеми в пътна инфраструктура, паркиране, канализация, коритото на р. Перловска

Контактният център на Столичната община за подаване на неспешни сигнали в градската среда на София, писма, предложения, запитвания, жалби и заявления за достъп до обществена информация и в празничните дни не спира да получава информация от граждани за забелязани нередности. Днешните сигнали са подадени от различни квартали на София и са..

публикувано на 26.12.24 в 13:21

Ученици от четири училища подготвиха коледен концерт за децата, които се лекуват в ИСУЛ

Коледен концерт за децата, които се лекуват в ИСУЛ и медиците, които са на работа по време на празниците, подготвиха деца от училища в София и страната. Инициативата започва преди 4 години, от 4 б клас на Националното музикално училище "Любомир Пипков“, а тази година се включват цели 4 училища. Зорница Стойкова е майка на едно от децата от..

публикувано на 26.12.24 в 12:26

Двадесет и второто издание на „Българската Коледа“ събра 2.89 млн. лв.

Двадесет и второто издание на „Българската Коледа“ под патронажа на Президента на Република България продължава. Над 2 890 000 лева достигна набраната сума след края на благотворителния спектакъл, който се състоя в Народния театър „Иван Вазов“. Тази година кампанията е в подкрепа на децата с тежки хронични заболявания и състояния. От началото на..

публикувано на 26.12.24 в 12:01