Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фондация „Радостина Константинова” приема номинации за наградите за разследваща журналистика

Валерий Тодоров
Снимка: Личен архив

Фондация „Радостина Константинова” очаква предложения за годишните си награди в най-тежкия жанр – разследваща журналистика, обяви в ефира на Радио София Валерий Тодоров, бивш генерален директор на БНР и член на журито.

Фондацията иска да насърчи усилията на медии и професионалисти в трудния и отговорен жанр на качествената журналистика

Досега призове са получавали едни от най-ярките имена в тази професия, сред които Генка Шикерова, Миролюба Бенатова, Иван Георгиев и други.

„През последните години журналистиката става по-разнообразна като жанрове, но се засилва присъствието на развлекателните, като значим принос в това отношение дават телевизиите. За съжаление не са много от младите и по-опитните журналисти, които избират да правят разследвания“, отбеляза Тодоров.

Въпреки това, през миналата година е имало 27 изключително силни номинации.

Жанрът е труден, защото изисква много добра подготовка, търпение, обективност, познаване на проблемите, умение да се работи с факти и образен език.

Според Валерий Тодоров силната школа в радиожурналистиката като че ли започва да отслабва:

„Това, че 5-6 ярки имена продължават да поддържат духа и добрите впечатления, не може да замъгли случващото се – липсата на приемственост, на висок стандарт, на специализация, появата на обслужващата журналистика, пропуски в езиковата и правоговорна култура.“

Чуйте повече по темата от разговора на Божидар Янев.

  • Фондация „Радостина Константинова” е основана през 2011 година. Носи името на журналистката, основател на Пресгрупа „168 часа“.
    Всяка година на 11 май фондацията връчва тържествено годишната си награда за разследваща журналистика. Авторитетно жури от утвърдени български журналисти разглежда предложенията и определя името на най-достойния за тази награда.

  • Голямата награда за разследваща журналистика (с плакет на скулптора Георги Чапкънов) ще получи журналист или екип, провел обективно, задълбочено, професионално защитено и получило широк обществен отзвук разследване.

  • През годините са журирали (и журират) професионалисти с име като Люба Ризова, Светла Петрова, Лили Маринкова, Къдринка Къдринова, Михаил Вешим, Добрина Чешмеджиева, Иван Бакалов, Милко Петров, Стойко Тонев.

  • Фондацията дава и стипендия във Факултета по журналистика, изпраща на стаж млад журналист в чужбина



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

98% от студентите, завършили УНСС, се реализират успешно

98% от студентите, завършили Университета за национално и световно стопанство, са успешно реализирани, каза пред Радио София зам.-деканът по учебната дейност на УНСС Матилда Александрова, цитирайки данните от Националния осигурителен институт. „Не случайно нашите учебни програми са модернизирани в духа на съвременните изисквания на пазара на..

публикувано на 07.10.24 в 09:44

Слънчево начало на седмицата, с температура в София около 20°

Днес ще бъде предимно слънчево. Северозападният вятър ще отслабне и ще е слаб до умерен, постепенно ще се ориентира от юг, съобщиха от НИМХ. Максималните температури ще са между 19° и 24°, за София – около 20°. Над планините ще е предимно слънчево, но ветровито. Ще духа умерен и силен вятър от запад-северозапад. Максималната температура на височина..

публикувано на 07.10.24 в 07:35

В миналото с бъдещето

Обектите под закрилата на Юнеско в България и Италия са във фокуса на второто издание на форума „История и бъдеще“, който ще се проведе на 7 октомври в НИМ под патронажа на Министерството на културата. Инициатор на събитието е Н.Пр. Джузепина Дзара, посланик на Италия в България, а зад идеята застават и ИТА Агенция София, Италианския културен..

публикувано на 06.10.24 в 11:38
Борис Борисов, Сабрина Шуманова, г-жа Шуманова и Александър Русков

Училищните медии помагат да се усвоят новите знания

Междуучилищна телевизия в Сливница - какво се случва и кой я прави, както и за тракийското наследство около Сливница - в звуковия файл: "Всичко е интересно. Сами си монтираме. В началото професионални журналисти ни научиха как да правим съдържание, как да се позиционираме пред камера, как да държим микрофон. А и направихме Ден на Сърбия, после..

публикувано на 06.10.24 в 11:05
Теодора фон Ауерсперг и Надежда Цанова

Принцесата и пианистката

Принцеса Теодора фон Ауерсперг и пианистката Надежда Цанова за фондацията "Теодора фон Ауерсперг": "Израснала съм до 6 години в България, където съм родена, езикът ми остана от общуването с майка ми. Фондацията е международна. Ще използвам всякакви видове средства и връзки за Фондацията, съществуваме в Австрия от септември 2023, от 1 октомври сме..

публикувано на 06.10.24 в 10:33
Цветан Ангелов

Историята оживява: Цветан Ангелов

Писател, поет, драматург, останал в историята като автор на 60 произведения за деца, включително любимото на всички "Тихо се сипе първият сняг". Това е Цветан Ангелов. За него ни разказват една от дъщерите му, Мария Ангелова и внучката Ана Николова. В звуковото оформление се включва и правнука на Цветан Ангелов - както и трябва да бъде, като става дума за..

публикувано на 05.10.24 в 16:00

Софийски разкази - Кафене България

Легендите за кафенето се носят досега. Ценено е заради артистичния си дух. Да не се бърка с новото на Цар Освободител. На това място е атентатът срещу Стамболов, погрешка е убит вървящият с него Христо Белчев. Три години по-късно се открива кафенето, където години наред съжителстват "противници" като Вазов и кръга "Мисъл". Кои са останалите известни..

публикувано на 05.10.24 в 15:00