Известният телевизионен и филмов сценарист, комедиант и член на „Монти Пайтън“ Майкъл Палин от години се е отдал на пътешествия, които умело описва. Преди повече от 30 години той се появява като водещ в серия от документални филми за пътувания по света, продуцирани от ББС.
От 2009 г. до 2012 г. той е президент на Кралското географско дружество.
През 2013 г. получава наградата на BAFTA за цялостно творчество, а през 2019 г. е удостоен с рицарско звание.
След „Нова Европа“, „Сахара“, „Около света за 80 дни“ и „По стъпките на Хемингуей“, издателство „Вакон“ зарадва почитателите на пътеписите и на Палин с ново негово заглавие - „Дневник от Северна Корея“.
„Стилът на Майкъл Палин е приятен, характерен, с британско чувство за хумор. Разказва за нещата, които го впечатляват и вълнуват, и то така, че на всеки читател да му се прииска да отиде на описваното място“, отбеляза пред Радио София Елеонора Гаджева, главен редактор на издателството.
Авторът посещава Северна Корея за две седмици през 2018 година.
Пътешествието му е изпълнено с ярки контрасти: от лъскавата и модерна столица Пхенян с нейните триумфални арки и внушителни статуи до провинцията, където животът през последните десетилетия сякаш е спрял.
Палин е допуснат в страната с ограничен брой средства за документиране и малък екип. В синьото си тефтерче записва подробно срещите си, разговорите, които провежда, посетените места. И всъщност записаното в бележника става основата на книгата, обясни още Гаджева:
„Докато четях книгата, имах чувството, че през цялото време екипът е в сценарий, строго режисиран от придружаващите го.“
Държавните власти са давали разрешение за всеки заснет кадър.
Въпреки всички рестрикции, Майкъл Палин успява да представи страната. Стараел се е да остане безпристрастен, с поглед на пътешественик, а не като търсач на елементи на диктатура, например.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..