Талантите като фактор за зелена и дигитална трансформация на икономиката - проф. Теодора Георгиева за проекта ADMA за подкрепа на малките и средни предприятия.
Основните предизвикателства пред развитието на човешките ресурси в страната са свързани с:
· демографски и структурни проблеми (отрицателен естествен прираст – -10‰; влошаващ се коефициент на възрастова зависимост – 57%;), които още повече се задълбочават в условията на продължаваща КОВИД-криза и неадекватни мерки за справяне с последиците от нея на фона на незавидното състояние на здравната система в страната (Данните са за 2020 г. Източник: НСИ, 2021)
· нарастващо разминаване между търсене и предлагане на пазара на труда в условията на възникване на нови професии и необходимост от нишови компетенции заедно с липса на индикации за преодоляване на асиметрията – образователната система се пренастройва бавно (значителен неизползван потенциал в областта на дуалното и професионалното обучение), докато бизнесът (с някои изключения като ИТ) отказва да припознае проблемите като собствени и да допринесе например с обучения на работното място;
· дигиталните умения на населението в България продължават да са сред най-ниските в Европа, което затруднява въвеждането на електронно правителство и внедряването на технологиите на Индустрия 4.0 от предприятията.
Равнището на дигитализация на публичните услуги в България е с 11 процентни пункта под средното за Европа:"Нашата инициатива следва европейските и националните приоритети - зелената и дигиталната трансформация. Колкото и да говорим за навлизане на технологии, човекът е двигател на тези процеси и талантите са в основата на иновациите.
В страната липсват таланти и хора, които да бъдат подготвени. В индекса на Европа по този показател сме на последно място. Образователната ни система е консервативна, предприятията в малка степен инвестират в обучения, човешкият ресурс за тях е разход, а не актив.
В традиционните сектори, малките и средни предприятия трудно ползват достиженията на иначе добре развития в България сектор на ИКТ. С предприятията работи съветник, с когото правят трансформационен план за внедряване на индустрия 4.0. Нашата платформа е вид дигитален хъб. Привличаме експерти и организации, предоставящи подобно обучения с достъп до тяхната инфраструктура. На следващо ниво затваряме кръга малки и средни предприятия - съветник - обучения. Предвиждаме първите обучения от есента.
Обхватът е голям - включени са всички европейски държави. Общо за мрежата целта е да обхванем около 1000 малки и средни предприятия, нямаме горна граница, всеки е добре дошъл."
Страната ни е на шесто място е света по прекарано време в Тик Ток. С какво тази сравнително млада социална мрежа ангажира толкова голяма част от време ни, как работи нейния алгоритъм, какъв отпечатък постига върху обществото ни и как ще изглеждат бъдещите социални мрежи разказва в “Ритъмът на столицата” Етиен Янев, експерт по дигитален маркетинг с над 12..
Инициатива „Граждански бюджет за ученици“ на фондация „Малките стъпки“ има за цел учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. Идеята идва през международна мрежа, която се ръководи от организацията People Power, която разработва тази..
Рекордно кратко и рекордно дълго заседание на Столичния общински съвет, блокиране на работата на общинските съветници, заради избирането на ръководство 3 месеца и почти непрестанни спорове - това съпътства работата на местния парламент през тази година. Настоящият мандат започна трудно, а сякаш не идеологическите възгледи, а личните неразбирателства..
Оценките на българите за изминалата година в личен план вече трайно и рязко се отличават от тези за ситуацията в страната и света. 22% от анкетираните заявяват, че годината е била по-добра за тях и семействата им, срещу 24% - по-лоша. Мнозинството, 54% не намират промяна с предишната. Въпреки всички превратности на изминалите 12 месеца тези оценки са с..
Контактният център на Столичната община за подаване на неспешни сигнали в градската среда на София, писма, предложения, запитвания, жалби и заявления за достъп до обществена информация и в празничните дни не спира да получава информация от граждани за забелязани нередности. Днешните сигнали са подадени от различни квартали на София и са..
Коледен концерт за децата, които се лекуват в ИСУЛ и медиците, които са на работа по време на празниците, подготвиха деца от училища в София и страната. Инициативата започва преди 4 години, от 4 б клас на Националното музикално училище "Любомир Пипков“, а тази година се включват цели 4 училища. Зорница Стойкова е майка на едно от децата от..
Двадесет и второто издание на „Българската Коледа“ под патронажа на Президента на Република България продължава. Над 2 890 000 лева достигна набраната сума след края на благотворителния спектакъл, който се състоя в Народния театър „Иван Вазов“. Тази година кампанията е в подкрепа на децата с тежки хронични заболявания и състояния. От началото на..