Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Индустрия 4.0 търси таланти

Талантите като фактор за зелена и дигитална трансформация на икономиката - проф. Теодора Георгиева за проекта ADMA за подкрепа на малките и средни предприятия. 

Основните предизвикателства пред развитието на човешките ресурси в страната са свързани с:

·  демографски и структурни проблеми (отрицателен естествен прираст – -10‰; влошаващ се коефициент на възрастова зависимост – 57%;), които още повече се задълбочават в условията на продължаваща КОВИД-криза и неадекватни мерки за справяне с последиците от нея на фона на незавидното състояние на здравната система в страната (Данните са за 2020 г. Източник: НСИ, 2021)

·  нарастващо разминаване между търсене и предлагане на пазара на труда в условията на възникване на нови професии и необходимост от нишови компетенции заедно с липса на индикации за преодоляване на асиметрията – образователната система се пренастройва бавно (значителен неизползван потенциал в областта на дуалното и професионалното обучение), докато бизнесът (с някои изключения като ИТ) отказва да припознае проблемите като собствени и да допринесе например с обучения на работното място;

·  дигиталните умения на населението в България продължават да са сред най-ниските в Европа, което затруднява въвеждането на електронно правителство и внедряването на технологиите на Индустрия 4.0 от предприятията.

Равнището на дигитализация на публичните услуги в България е с 11 процентни пункта под средното за Европа:

"Нашата инициатива следва европейските и националните приоритети - зелената и дигиталната трансформация. Колкото и да говорим за навлизане на технологии, човекът е двигател на тези процеси и талантите са в основата на иновациите.

В страната липсват таланти и хора, които да бъдат подготвени. В индекса на Европа по този показател сме на последно място. Образователната ни система е консервативна, предприятията в малка степен инвестират в обучения, човешкият ресурс за тях е разход, а не актив.

В традиционните сектори, малките и средни предприятия трудно ползват достиженията на иначе добре развития в България сектор на ИКТ. С предприятията работи съветник, с когото правят трансформационен план за внедряване на индустрия 4.0. Нашата платформа е вид дигитален хъб. Привличаме експерти и организации, предоставящи подобно обучения с достъп до тяхната инфраструктура. На следващо ниво затваряме кръга малки и средни предприятия - съветник - обучения. Предвиждаме първите обучения от есента.

Обхватът е голям - включени са всички европейски държави. Общо за мрежата целта е да обхванем около 1000 малки и средни предприятия, нямаме горна граница, всеки е добре дошъл."






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елена Терзиева и Силвия Калайджиева (вдясно)

Джазът минава и си заминава, читалището си остава

Силвия Терзиева и Елена Калайджиева от най-джазовото читалище в Банско, където е студиото ни, както и миналата година по същото време , разказват какво става след фестивала: "Джазът минава и си заминава, читалището си остава. Джем-сешъните при нас бяха интересно предизвикателство. На 130 години сме, първото име е "Селска почивка", по-късно е..

публикувано на 11.08.24 в 11:30

Около млади хора е много хубаво

Павлета Семова и Марина Василева от Банско джаз академия за смисъла на съществуването ѝ: "Всеки артист от нас е различен, това дава по-хубав по-хубав резултат за бъдещото присъствие на младите, те да могат да се докоснат до нещо по-различно. Стараехме се да изглеждат максимално естествени като се качват на сцена. Има ключови неща, които могат да дадат..

публикувано на 11.08.24 в 10:58
Александра Полежанова

Александра Полежанова: закърмена съм с джаз

Александра Полежанова - Aly от Банско спечели наградата на фестивала за талант от Банско: "Зад тази награда стои много труд, усилие, търпение. За трети път се докосвам до Джаз-академията - страхотна възможност да се докоснем до изпълнителите от голямата сцена. Много ми бе интересно да си говорим с Чинция Тедеско - различна от всичко, което съм слушала..

публикувано на 11.08.24 в 09:51
архитект Наум Торбов

Историята оживява - архитект Наум Торбов

Време е за нов разказ за поредната изключителна личност от българското общество. Още един човек, забравен в продължение на половин век - архитект Наум Торбов. За щастие живеем в години, когато нещата се променят. Споменът и историята за отдадени, скромни и изключително способни българи се възражда.  Признавам си, минавал съм десетки пъти покрай..

публикувано на 10.08.24 в 16:00

Софийски разкази - Радио разходка с Пейо Яворов

Р адио разходка по адресите, свързани в София с Пейо Яворов. Началото е къщата, където живее Мина Тодорова и брат ѝ Петко Ю.Тодоров. Къде е разположена посмъртната маска на Яворов и кои са другите места, свързани с поета, както и коя е личността, опитала се да обърне общественото мнение срещу Яворов - в звуковия файл:

публикувано на 10.08.24 в 15:00
Невена и Шарлето

Адресите на любовта – Невена Коканова и Любомир Шарланджиев

Режисьорът реагирал сдържано на  увлечението ѝ по Раде Маркович, но ѝ казвал „Ако ме напуснеш, ще умра!” „Обичам те, но него го обожавам. Не мога да го зарежа и да тръгна с теб, защото много ще го нараня“, споделя в интервю Раде Маркович с какви  думи Невена Коканова се сбогува с него, за да остане при мъжа си, режисьора Любомир..

публикувано на 10.08.24 в 14:00

С деца в кухнята

Как може да се превърнем в шеф готвач за любимите хора от дома си? Празнуваме деня на готвача с кулинарния блогър и фотограф, Ваня Грозева , създател на авторски здравословни рецепти: "В началото идеята ми бе провокирана от желанието на моите близки да им споделям снимки, те искаха рецепта, а аз никога не готвех по точни пропорции. Радвам се, че..

публикувано на 10.08.24 в 11:31