Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Предстои онлайн дискусия „Зелената сделка в новия климат“

Снимка: naukamon.eu

На 22.03.2022 г. От 10:00 ч. ще се проведе събитие „Зелената сделка в новия климат“, което е научен и политически анализ за Европа и България. Събитието е организирано от екологично сдружение „За Земята“, WWF България, научнопопулярната платформа „Климатека“ и Стопански факултет на Софийски университет. По темата пред Радио София говори д-р Мария Трифонова, преподавател в катедра "Икономика и управление по отрасли на СУ "Климент Охридски".

Тя каза, че в момента сме свидетели на поредица от събития и, че новият доклад на междуправителствения панел по климатичните промени е публикуван в края на февруари 2022 г. и за съжаление неговите изводи не са обнадеждаващи.

"Значително забавяне забелязваме на България в планирането на мерки и проекти, които са особено необходими за да реализираме и енергийния и икономическия преход към нисковъглеродна икономика", заяви д-р Мария Трифонова.

По думите й, се забелязва нарастващо негативно публично говорене срещу зелените политики, въпреки тяхната важност на фона на сегашните предизвикателства. Тя каза още, че най-належащите мерки, към които България трябва да пристъпи са на първо място Националния план за възстановяване на устойчивост, като неговия вариант трябва да бъде приет от ЕК, с който значително закъсняваме.

По думите й, остава под въпрос доколко ще бъдат оползотворени средствата и доколко ще бъдат реализирани проектите. Тя добави, че такова забавяне има и по отношение на териториалните планове.

По отношение на механизмите и усвояването на мерките за опазване на околната среда, и мерките за адаптация към климата, които са били реализирани в периода 2014-2020 г., процента на усвоени средства спрямо планираните и одобрените е едва около 50%, сподели д-р Трифонова.

Тя каза, че за следващия програмен период до 2027 г. трябва да има планиране, проектна готовност и ясни приоритети, както и съгласие за реализация на обществото за тези проекти, и добави:

"От друга страна всъщност е и въпросът как ще успеем да реализираме тези проекти, за да можем да усвоим средствата, тези големи суми, за които чуваме от медиите, възможно най-оптимално".

Д-р Трифонова каза още, че включването на сектор "транспорт" и сектор "сгради"ще има ефект върху гражданите. На въпроса за геополитическата обстановка и войната в Украйна, както и връзката с климатичните предизвикателства, пред които България се изправя тя сподели:

"Тази война всъщност, за пореден път ни показа, че ние трябва да се насочим и да използваме всичкия си потенциал за добив на местни енергийни източници".

По думите й, най-вероятно следващата криза, която човечеството ще преживее ще бъде климатична.

Още подробности можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Любомир Стефанов

Гласуват проектокабинета Желязков

Парламентът гласува проектокабинета, предложен от ГЕРБ-СДС. От партията номинираха бившия председател на 49-ото НС Росен Желязков за министър-председател. Гласуванията са разделени в отделни точки – първо ще стане ясно дали депутатите одобряват номинирания за министър-председател Росен Желязков, след това - структурата на Министерския съвет и..

публикувано на 03.07.24 в 16:04

Стартира информационна кампания за родители на тийнейджъри, зависими от наркотиците

Фондация "За един чист живот" стартира информационна кампания за родители на тийнейджъри от 14 до 18 години, зависими от наркотиците. На безплатна телефонна линия те могат да получат информация и насоки как да помогнат на децата си, експериментирали с различни опиати. Близките трябва да разберат, че опиатите са силно пристрастяващи и много опасни,..

публикувано на 03.07.24 в 14:55

Празнуваме културата на първото у нас Международно изложение за съвременно изкуство

От 3 до 6 октомври, в София Тех Парк ще се проведе първото у нас Международно изложение за съвременно изкуство - Sofia Art Fair.  Целта е да развие пазара на изкуство в България. В него ще вземат участие български и чуждестранни галерии, художници, куратори, колекционери, меценати и бизнесмени. Организатор на форума е Фондация „София диша“...

публикувано на 03.07.24 в 13:33

"Игри на три поколения" в радомирското с. Бобораци

Три поколения ще отбележат заедно на открито 8-мия рожден ден на Сдружение "Безопасни детски площадки". За първи път празникът е извън София и ще се проведе в с. Бобораци, община Радомир. По инициатива на сдружението, читалището в с. Бобораци изгради наскоро пространство за събития на открито, каза пред Радио София Мая Цанева от Сдружение..

публикувано на 03.07.24 в 12:07

5 литературни маршрута в София и на Витоша през следващите 2 седмици

Пет литературни маршрута през юли са заложени в лятната програма на Фондация "Прочети София". Първият е тази вечер и е посветен на личността и творчеството на Дора Габе . Тръгването е от пл."Райко Даскалов" в 18.30 часа , а автор и водещ ще бъде Катя Зографова . Тя е озаглавила маршрута "Разходка с Нейно Теменужество (Дора Габе..

публикувано на 03.07.24 в 10:18

Протест на фармацевти, в София за два часа спират работа по-малките обекти

Протест в цялата страна на собственици на аптеки и фармацевти ще спре за два часа работата на обектите.  Причина за това са предложените промени в начина на отпускане на лекарства по Здравна каса, с които се намаляват плащанията за изпълнение на такива рецепти. Фармацевтите подкрепят текстовете на наредбата, които предвиждат вместо много..

публикувано на 03.07.24 в 09:05