Тя каза, че в момента сме свидетели на поредица от събития и, че новият доклад на междуправителствения панел по климатичните промени е публикуван в края на февруари 2022 г. и за съжаление неговите изводи не са обнадеждаващи.
"Значително забавяне забелязваме на България в планирането на мерки и проекти, които са особено необходими за да реализираме и енергийния и икономическия преход към нисковъглеродна икономика", заяви д-р Мария Трифонова.
По думите й, се забелязва нарастващо негативно публично говорене срещу зелените политики, въпреки тяхната важност на фона на сегашните предизвикателства. Тя каза още, че най-належащите мерки, към които България трябва да пристъпи са на първо място Националния план за възстановяване на устойчивост, като неговия вариант трябва да бъде приет от ЕК, с който значително закъсняваме.
По думите й, остава под въпрос доколко ще бъдат оползотворени средствата и доколко ще бъдат реализирани проектите. Тя добави, че такова забавяне има и по отношение на териториалните планове.
По отношение на механизмите и усвояването на мерките за опазване на околната среда, и мерките за адаптация към климата, които са били реализирани в периода 2014-2020 г., процента на усвоени средства спрямо планираните и одобрените е едва около 50%, сподели д-р Трифонова.
Тя каза, че за следващия програмен период до 2027 г. трябва да има планиране, проектна готовност и ясни приоритети, както и съгласие за реализация на обществото за тези проекти, и добави:
"От друга страна всъщност е и въпросът как ще успеем да реализираме тези проекти, за да можем да усвоим средствата, тези големи суми, за които чуваме от медиите, възможно най-оптимално".
Д-р Трифонова каза още, че включването на сектор "транспорт" и сектор "сгради"ще има ефект върху гражданите. На въпроса за геополитическата обстановка и войната в Украйна, както и връзката с климатичните предизвикателства, пред които България се изправя тя сподели:
"Тази война всъщност, за пореден път ни показа, че ние трябва да се насочим и да използваме всичкия си потенциал за добив на местни енергийни източници".
По думите й, най-вероятно следващата криза, която човечеството ще преживее ще бъде климатична.
Още подробности можете да чуете в звуковия файл.
През днешния ден над по-голямата част от страната ще се задържи облачно. На места, главно в Южна България, ще има слаби превалявания от сняг, в крайните югоизточни райони – от дъжд, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. По-съществени разкъсвания и намаления на облачността ще има в часовете преди обяд над Дунавската равнина...
Във "Форум" продължава седмицата на Иво Инджов и Аркади Шарков. Двамата коментатори днес се спряха и разсъждаваха по темите: Здравеопазване с реформа безкрай. Бюджетът за 2025 г. Комисията по правни въпроси спря избора на Сарафов за главен прокурор В деня преди връчването на първия мандат след предсрочните парламентарни избори на 27..
“Грийнпийс“ – България обявява прием за Академия "Поколение Земя" . Инициативата е се организира за първи път и е насочена към младите хора, целта е те да получат нужната подготовка, да запознават ученици по достъпен и разбираем начин с устойчивото развитие и климатичните действия. Инициативата е част от международната дейност на..
Столичната община започва поетапно описване на сгради и вещи, а респективно и встъпване във владение на стадион "Георги Аспарухов" и спортния комплекс, съобщи в социалните мрежи кметът на район "Подуяне" Кристиян Христов . Собствеността бе безвъзмездно прехвърлена от служебното правителство преди повече от три месеца. "Започваме 2025 година с добри..
Извънредният труд на водачите в столичния автотранспорт е средно по 35 часа на месец към декември 2024 г. или общо 420 часа на година. Според закона максималният брой извънреден труд е 150 часа на година. Според данните от края на септември, има недостиг на 258 водачи. Тежките условия на труд и липсата на почивка при водачите на градския..
Снеговалежът в Община Самоков е най-обилен от 12 години насам. В момента всички пътища са почистени – и от републиканската, и от общинската мрежа. Снегът се спира да вали, но пътищата са проходими. "Не е толкова тежко, колкото в края на декември. Полагаме усилия да извозваме камари сняг, за да има видимост около кръстовища и училища –..
От 6 до 9 март в София ще състои ново издание на Фестивала "Възможното образование 2025". Фокусът тази година ще е върху човеколюбиви истории от класната стая, разказани от учители, родители или ученици. Пред Радио София Нели Керемедчиева сподели, че това ще е първото цяло издание на фестивала от 2020 г. насам. "Преди това имаше три..