Ирена Григорова е автор на 4 книги, като след две седмици излиза и петата ѝ книга, втората част на „Мистичните пътеки на България“:
„Втората част излиза с още но-интересни неща, като включително има и туко-що открити светилища в този брой“.
Пред Радио София писателката разказа, че това, да може постоянно да пътува и такава да е и работата ѝ, е една сбъдната мечта за нея.
Едно от интересните места, които специално е посетила, за да може да го включи в новата си книга, е светилището на бог Залмоксис, което се намира между Варна и Русе. Първият ѝ роман е посветен точно на бог Залмоксис.
Учените локализират това място в миналото като действащо светилище и според легендите на гръцките автори този бог е учил траките на безсмъртие.
„Всичко свързано Вълчан Войвода е неизяснено. Не мисля, че има нещо, за което можем да кажем, че се случило точно така. За всичко има поне по пет варианта на отговор. Авторите, които пишат, са много, а когато се включат и иманярските предания вече версиите стават безброй“, обясни Ирена Григорова.
Вълчан Войвода наистина е съществувал, но има вероятност „нещата, които му се приписват да са събирателни“. Нито един от документите, с които разполагат, не е доказан, поради естеството им - голяма част от тях са иманярски, не са изследвани от учените.
Интересът за написването на книгата за Вълчан Войвода е породен от тематиката на предишната книга на авторката „Прастари времена“ и канала ѝ в YouTube, където тя разказва любопитни истории от миналото.
Темата на книгата е свързана с героят, революционер, готов да умре за родината си и народа си, борбата му за свободна България, както и идеите му тази свобода да бъде откупена.
„Не са ме допуснали и не съм видяла нито един документ на живо, не съм държала в ръцете си, освен тефтера на Бойчил войвода, „Бакърения тефтер“, споделя авторката.
За „Бакърения тефтер“ съществуват много истории в различните краища на България и са пряко свързани с историите за Вълчан Войвода.
„Историята за Вълчан Войвода започва, когато той с воловете на баща си, прекарва дървен материал и всякакви други неща. В пристанището на Инеада, което в днешно време се намира в турската част на Странджа, отива да му подковат воловете“, обяснява Ирена Григорова.
Тогава той се спречква с турчин и ядосан от неправдата, го убива.
След това започват премеждията му като бяга от турците, попада на пиратски гръцки кораб, твърди се, че бил неграмотен, но е знаел говоримо няколко езика, всяка зима е бил в Истанбул, да може „да вижда световната обстановка и как върви войната, за да знае какви да са му действията в хайдушкия сезон“.
„В тази история няма мистика, няма свръхестествени сили, освен в иманярските предания", каза писателката.
Съкровищата, свързани с историите на Вълчан Войвода, са различни, не е едно съкровище събрано на една място. Броят на съкровищата е спорен, според различните изследователи, като се предполага, че е скрито в пещери.
„Ако някога това се окаже истина, ние говорим за съкровище от милиарди“, заключи Ирена Григорова.
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..