Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От 10 април до 1 май 2022 г.

Калин и Иво Даскалови и Димитър Станков представят българските занаятчии на Венецианското изложение

4
Снимка: homofaber.com

„Живи съкровища от Европа и Япония“ – това е темата най-голямото изложение на занаятите Хомо Фабер: Ръчно творчество за по-човешки свят, което ще се проведе във Венеция от 10 април до 1 май 2022 г.

В рамките на изложението ще бъдат показани над 400 уникални произведения на повече от 350 майстори занаятчии, подбрани от 22 куратори и дизайнери. В изложбените зали ще могат да бъдат видени както функционални ежедневни предмети, така и декоративни произведения в широкия спектър от материали, теми, техники и индустрии, сред които театър, интериорен дизайн, бижута, мода и автомобилостроене с изложби, демонстрации на живо и дигитални преживявания.

По време на изложението, двама българи ще участват в изложбата Next of Europe - Димитър Станков, който 13 години живее в Белгия и изработва бижутерия и предмети на изкуството, и семейното дуо Стопан – Калин и Иво Даскалови - книговезец и бижутер от София.

Посланиците за България са Регионалният етнографски музей на открито Етър и фотографката Росина Пенчева. Тяхната задача е да проучват, подбират и препоръчват на кураторите на швейцарската фондация „Микеланджело“ български майстори занаятчии с високи художествени умения и да популяризират дейността, мисията и целите на организацията.

Росина Пенчева и Калин Даскалов-Стопан

„Когато се основаваше тази фондация (2016-2017 г.), работех в Етъра. Тогава припознаха музея на открито като български пазител на занаятите“, разказа пред Радио София Пенчева. – „Целта е да се издигне в култ тази дейност, да се покаже съвременното състояние на тези занаяти – традиции, иновации и интерпретации.“

Първото изложение е било през 2018 г., замислено е като биенале, но коронавирусната пандемия е отложила второто издание за 2022-ра.

Специален фокус ще има върху Япония. Поканени са 12 „живи съкровища“ – майстори от Страната на изгряващото слънце.

Стопан: Може би не съм от последните в занаята, а
сред първите, които го възраждат

„Книговезецът изцяло конструира книгата ръчно – от сгъването на хартията до подвързването и декорирането. Аз съм самоук и когато се вземах майсторското свидетелство, нямаше книговезец, който да ме изпита“, разказа Калин Даскалов-Стопан.

Във Венеция той ще покаже 5 книги от колекция, която е изработил през 2019 г. От 2018-а Калин работи с баща си – той пък е бижутер и негови са сребърните обкови или дървените елементи към книгите.

Изложението не е комерсиално, целта не е продажби и печалби.
Това е културно събитие
, подчерта Росина Пенчева.

Чуйте разговора на Лили Големинова с нея и с Калин Даскалов.

  • Хомо Фабер е една от множеството инициативи на фондацията за творчество и занаятчийство Микеланджело, чиято цел е преоткриването способността на човешката ръка да създава уникални шедьоври и подкрепата за тези, които го правят най-добре: съвременните европейски майстори занаятчии, използващи дългогодишни традиции, умения и знания за изработката на красиви предмети с дълготрайна стойност.
Снимките в галерията са от "Хомо Фабер 2018", автор е Росина Пенчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Диригентът Саша Мякиля, композиторът Минко Ламбов и цигуларят Светлин Русев в подготовка за премиерата

Концерт "Вдъхновение"

Минко Ламбов за предстоящата премиера  на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..

публикувано на 26.01.25 в 11:55

В очакване на Анна Нетребко

Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..

публикувано на 26.01.25 в 10:51

Музиката в картините от изложбата "Европа в България"

Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини?  Кога и как се осмисля..

публикувано на 26.01.25 в 10:27

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии?  Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..

публикувано на 25.01.25 в 12:03