На 4 април 2022 г. в Солун се проведе среща на шестте града в ЕС, част от мрежата на автентичните градове - Authenticities, на която бе обсъдено актуалното състояние на мрежата, текущите действия и следващите етапи в дейността ѝ. Това бе първата среща на всички „автентични“ градове от създаването ѝ през 2020 г.
Мрежата на автентичните градове застава зад идея да защитава и информира потребителите и производителите за сериозните щети от фалшификацията и кражбата на интелектуална собственост. Фалшификатите и фалшифицираните продукти вредят на местните предприятия и са причина за загубата на много работни места в ЕС.
Близо 1 от всеки 10 европейци (9%) заявяват, че са били подведени да закупят фалшификат.
В държави като България този брой е дори по-висок (19%).
Фалшификатите имат дял от 6.8% от вноса на ЕС на стойност 121 милиарда евро, а 1 от всеки 4 малко или средно предприятие (МСП) в Европа заявява, че е било засегнато от нарушаване на правата на интелектуална собственост (напр. марки или патенти).
Щетите, причинени в докладваните случаи, включват загуба на оборот, накърняване на репутацията и загуба на конкурентно предимство.
София и Пловдив се присъединиха към Европейския потребителски център в България през 2021 г., за да стартират кампании присъствено и в социалните мрежи, насочени към правоприлагащи и образователни органи, както и широката общественост.
„Варна и Търговище ще бъдат следващите градове, на които ще обърнем внимание, когато говорим за защита на автентичността в България.", това казаха Ивета Истилиянова, заместник-председател на Патентното ведомство на Република България и Ирина Николова, "Международно сътрудничество и проекти" към Патентното ведомство на Република България.
Другите европейски градове, които са част от мрежата са Солун и Миконос (Гърция); Банска Бистрица (Словакия) и Мадрид (Испания).
„Важно е да изградим една мрежа, която ще сподели добри практики в борбата с фалшификацията на продукти."
Това е проект, който събира две основни неща - осъзнаване и промотиране. Необходимо е да осъзнаем, че пиратството и фалшификацията са заплаха, както и да промотираме градовете с автентични продукти.
"Всички ние осъзнаваме проблема и работим върху него. Надяваме се, че още градове ще се присъединят към идеята за автентичност.", заяви изпълнителният директор на Службата на Европейския съюз за интелектуална собственост (EUIPO) Кристиан Аршамбо.
Представители на националните служби за интелектуална собственост и заинтересованите страни от участващите държави от ЕС, както и от градовете членки, взеха участие в дискусиите и потвърдиха ангажимента си към мрежата за удостоверяване на автентичността и подпомагането на нейното разрастване.
Срещата на „автентичните“ градове има за цел да създаде солидна платформа за обмен на идеи и диалог между различните заинтересовани страни и да привлече нови участници в мрежата.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...