Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стартира „Седмица на гората“

Снимка: Радио ВИДИН

По традиция в началото на месец април лесовъдската колегия отбелязва „Седмица на гората“. След двугодишна пауза тазгодишният празник ще се проведе от 4-ти до 10-ти април 2022 г. под мотото: „Аз обичам гората!“.

Повече по темата пред Радио София разказа инж.Мария Чамбова, експерт в Изпълнителна агенция по горите.

„Още през далечната 1911 г. по предложение на Дружеството на българските лесовъди е инициирано да се провежда празник на залесяването в началото на пролетта и през есента, за да могат хилядите доброволци, които искат да участват в дейности, свързани със залесяването да се включват“, каза инж. Чамбова.

Тя допълни, че идеята е добила конкретна форма през 1925 г., когато първият празник на залесяването е проведен официално. По време на него са залесени 420 хиляди фиданки, а през годините той е прераснал в „Седмица на гората“.

„Това се е наложило поради факта, че е имало голяма необходимост в началото на века да се залесяват оголените склонове покрай градовете и един ден е бил малък“, разказа инж. Чамбова. Тя допълни, че са организирани две национални кампании, едната от които е свързана с почистване на горските територии, а другата е залесяване и грижа за гората и, че в различни части на страната са обявени локации, в които могат да се включват доброволци за залесяване, или за почистване.

„През последните години усилията ни са насочени за работа с деца. От миналата година на сайта на ИАГ се организира викторина. Тази година тя започна на 21 март на Международния ден на горите. На страницата на ИАГ и фейсбук страницата се публикуват интересни факти за гората и работата на хората“, каза инж. Чамбова.

Тя сподели, че викторината е насочена за деца от 3 до 6 клас, но всеки, който желае може да попълни и прочете представената информация.

„Тази година е организиран празник за децата, който ще се проведе на 6-и април в сряда от 11 до 14 ч. в Борисовата градина на лятната сцена. В началото на мероприятието ще се проведе музикална програма, ще има танци за повдигане на настроението, след което децата ще могат да изиграят различни лесовъдски игри“, допълни инж. Чамбова.

Още подробности можете да чуете в звуковия файл



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Евгени Серафимов

Колко е хубаво един град да говори за изкуство

Продължаваме кюстендилските си срещи с Евгени Серафимов, автор на концепцията за нетрадиционната коледна елха, предизвикала оживени дискусии в града: "Кюстендилци са много ревниви към града си, разбират от красивото. Елхата бе композиционен център, площадът като че ли порастна. Получи се европейски площад. Самоцелното оригиналничене не е моят път...

публикувано на 05.01.25 в 12:06

Красота, комфорт и радост от живот

Тромпетистът Михаил Йосифов за връзката си с Осоговската планина: "Музикалната ми пиеса "Отново в джаза" е като ефект на пеперудата. Мишо написа музиката на спектакъла, това е за мен проекта на годината. В един разговор за джаз музиката на бенда ме помете като вълна. Представих си какво ще е за публиката, ако успея да го прехвърля на театрална сцена...

публикувано на 05.01.25 в 11:22
Кюстендил

Кюстендил: ски, слънце, медицински туризъм

Първото неделно "Радиокафе" за годината гостува на Кюстендил, а пръв в него гостува самият кмет, г-н Огнян Атанасов: "Смело се заявихме като културната столица на Западна България. Културата е основен двигател в един град да има добър живот. Работим и за местното население, и за туристическия интерес. Съхраняваме и представяме традицията, но сме с..

публикувано на 05.01.25 в 10:39
професор Панка Пелишек

Историята оживява - професор Панка Пелишек и нейната пианистична школа

Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа.  Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..

публикувано на 04.01.25 в 16:00
пивоварна Братя Прошек

Софийски разкази - Братя Прошек

Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..

публикувано на 04.01.25 в 15:00
Фестивал „Сурва“

Маскарадността е жива традиция

Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от  заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..

публикувано на 04.01.25 в 11:42

Необходимият художник

СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..

публикувано на 04.01.25 в 11:04