Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На 5 април

Дискусия ще предлага решения за Зеления дневен ред на България

Снимка: move.bg

Преходът към нулеви нетни емисии е не само европейският отговор на климатичната криза. Той е шанс за превръщането на България в един от зелените лидери в Европа и за гарантиране на бъдещето на страна ни.

С тези думи организаторите на конференция и на специална дискусия, посветена на прехода към нулевите нетни емисии, канят за участие и за проследяване всички, които не са безразлични за бъдещето на планетата и за връзката на тази актуална тема с развитието на икономиката и просперитета на хората.

Форумът „Зеленият дневен ред: Нулевите нетни емисии като път към устойчивото бъдеще“ е на 5 април от 10:30 (онлайн) и се организира от Коалиция „За зелен рестарт” - Move.bg, WWF България, “Грийнпийс” - България и “Институт Кръгова Икономика”.
Представителството на Европейската комисия (ЕК) в България е партньор на инициативата.

Водещи експерти и политици от България и Европа ще дискутират възможните #netzero решения в сферите на енергийния преход, икономическата трансформация и развитието на иновациите и науката. Ще бъде обсъждано прилагането на Зелената сделка и нейното значение за развитието на България и Европа. Ще се потърсят работещите решения, които биха помогнали на страната ни да извърши успешен зелен преход.

„Целта е да повдигнем важната тема как да осигурим в България преход или зелена трансформация за годините напред. Климатичната криза е потенциално разрушителна, трябва да вземем мерки да редуцираме нейните ефекти. Това е задача на всеки от нас, на целия свят“, отбеляза пред Радио София Саша Безуханова, основател на Move.bg.

По думите ѝ Европа със Зелената сделка зададе добра програма от политики, мерки и стимули. Тази политики не са само в територията на МОСВ или на Министерството на енергетиката. Те са хоризонтални и трябва да са част от всички ведомства и общини.

За истинските революции никога не сме готови. Ако бяхме започнали по-рано, примерно от 2000 година, можеше да не се наложи вземането на революционни мерки за климата, отбеляза Апостол Дянков, старши експерт от WWF България, специалист в областта на климата и енергията:

„В момента не сме готови, но можем да станем. Решенията съществуват, нужен е само обществен консенсус. Когато хората видят, че можем да сме енергийно независими, ще е по-лесно. Но и държавата трябва да стимулира създаването на енергийни кооперативи.“

Според Саша Безуханова има нужда от образователна кампания, с която хората да се убедят в нуждата и ползата от подобни инвестиции от страна на бизнеса, а също така и от гражданите.

Сред участниците в конференцията „Зеленият дневен ред: Нулевите нетни емисии като път към устойчивото бъдеще“ са Йонна Драке - зам. генерален директор на Генерална дирекция “Научни изследвания и иновации” в ЕК, Матю Болдуин - ръководител на ЕК за климатично неутрални и умни градове и зам. генерален директор на Генерална дирекция “Мобилност и транспорт” в ЕК, Борислав Сандов - вицепремиер и министър на околната среда и водите, Барна Танцош - министър на околната среда, водите и горите на Румъния, евродепутатът Петър Витанов, акад. Константин Хаджииванов - зам.-министър на образованието и науката, и други.

Форумът може да бъде проследен в социалните мрежи:

  • Facebook (тук) на български език от 10:30 до 13:30 и
  • YouTube (тук) на английски език от 10:30 до 12:00.

Чуйте разговора със Саша Безуханова и Апостол Дянков.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ружа Райчева

"Форум", 21.06.24: Кой не е за парламента

В края на седмицата, в която започна работата на 50-ото Народно събрание, коментатор във „Форум“ е Ружа Райчева. Тя е политически репортер в OFFNews и може да разкаже интересни детайли от начина, по който на журналистите (не) им се позволява да отразяват дейността на народните представители и политически лидери. Освен това Ружа Райчева..

публикувано на 21.06.24 в 18:20

Водородният електромобил - въпрос на време, а не дали

В рамките на инициативата "Водородни дни" през тази седмица (18-20 юни) столичани имаха възможност да разгледат и да направят демонстрационна обиколка с водороден автобус. Както се очакваше, интересът беше огромен – както от граждани, така и от фирми, отбеляза пред БНР-Радио София доц. д-р Благой Бурдин от Института по електрохимия и..

публикувано на 21.06.24 в 17:28
Младите ентусиасти за промяната в града - Адрияна Михайлова и Кремена Георгиева

Покана за артисти и културни мениджъри

Устойчивото развитие на градската среда е акцентът в разговора с Адрияна Михайлова – един от най-активните ентусиасти за промяната в града. В разговора стана дума за различните проекти и инициативи, проведени с цел промяна на културния облик на града, за новите арт пространства и преосмислянето и оживяването на стари такива, както и проектът..

публикувано на 21.06.24 в 17:10

Приобщаването на ЛГБТИ би довело до икономически растеж

Доклад на Института за пазарна икономика (ИПИ) по поръчка на фондация "Глас" разкрива как хомофобията и борбата с нея може да се отрази на българската икономика. В него се изтъква, че пълните права и приобщаването на ЛГБТИ+ хората (с различна сексуална ориентация) са свързани с по-високи нива на икономическо развитие и благосъстояние...

публикувано на 21.06.24 в 16:15

Питър Левин за психичната травма и езика на тялото

Питър Левин е изключителен изследовател на травмата, зависимостите и проблемите, които спират развитието на личностния ни потенциал. Днес всички сме зависими от много неща – никотин, наркотици, алкохол, а в добрия смисъл и от обичта от грижата на другите. С психолога Пламен Димитров представяме книгата "Безмълвен глас – как тялото се..

публикувано на 21.06.24 в 16:05

Район "Оборище" създаде своя градина за градско земеделие

Район „Оборище“ създаде своя градина за градско земеделие. Тя се намира на покрива на сградата на бул. “Мадрид” 1, в която се помещава районната администрация. Проектът е осъществен в сътрудничество с Лесотехническия университет и @inka_v_gradinka, а зам.-кметовете на „Оборище“ полагат грижи за нея. Целта на районната администрация е да..

публикувано на 21.06.24 в 15:55

Ученици бяха отличени на Sci High STEM фест за проект за земеделски култури

Преди дни се проведе Националният Sci High STEM Фест в Биологическия факултет на Софийския университет. Събитието привлече 150 души от различни възрасти и градове, които имаха възможността да се потопят в света на науката и да усетят изследователския дух. Щандовете на ученически отбори от Кнежа, Козлодуй, Хасково и София представиха теми..

публикувано на 21.06.24 в 15:23