Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 5 април

Дискусия ще предлага решения за Зеления дневен ред на България

Снимка: move.bg

Преходът към нулеви нетни емисии е не само европейският отговор на климатичната криза. Той е шанс за превръщането на България в един от зелените лидери в Европа и за гарантиране на бъдещето на страна ни.

С тези думи организаторите на конференция и на специална дискусия, посветена на прехода към нулевите нетни емисии, канят за участие и за проследяване всички, които не са безразлични за бъдещето на планетата и за връзката на тази актуална тема с развитието на икономиката и просперитета на хората.

Форумът „Зеленият дневен ред: Нулевите нетни емисии като път към устойчивото бъдеще“ е на 5 април от 10:30 (онлайн) и се организира от Коалиция „За зелен рестарт” - Move.bg, WWF България, “Грийнпийс” - България и “Институт Кръгова Икономика”.
Представителството на Европейската комисия (ЕК) в България е партньор на инициативата.

Водещи експерти и политици от България и Европа ще дискутират възможните #netzero решения в сферите на енергийния преход, икономическата трансформация и развитието на иновациите и науката. Ще бъде обсъждано прилагането на Зелената сделка и нейното значение за развитието на България и Европа. Ще се потърсят работещите решения, които биха помогнали на страната ни да извърши успешен зелен преход.

„Целта е да повдигнем важната тема как да осигурим в България преход или зелена трансформация за годините напред. Климатичната криза е потенциално разрушителна, трябва да вземем мерки да редуцираме нейните ефекти. Това е задача на всеки от нас, на целия свят“, отбеляза пред Радио София Саша Безуханова, основател на Move.bg.

По думите ѝ Европа със Зелената сделка зададе добра програма от политики, мерки и стимули. Тази политики не са само в територията на МОСВ или на Министерството на енергетиката. Те са хоризонтални и трябва да са част от всички ведомства и общини.

За истинските революции никога не сме готови. Ако бяхме започнали по-рано, примерно от 2000 година, можеше да не се наложи вземането на революционни мерки за климата, отбеляза Апостол Дянков, старши експерт от WWF България, специалист в областта на климата и енергията:

„В момента не сме готови, но можем да станем. Решенията съществуват, нужен е само обществен консенсус. Когато хората видят, че можем да сме енергийно независими, ще е по-лесно. Но и държавата трябва да стимулира създаването на енергийни кооперативи.“

Според Саша Безуханова има нужда от образователна кампания, с която хората да се убедят в нуждата и ползата от подобни инвестиции от страна на бизнеса, а също така и от гражданите.

Сред участниците в конференцията „Зеленият дневен ред: Нулевите нетни емисии като път към устойчивото бъдеще“ са Йонна Драке - зам. генерален директор на Генерална дирекция “Научни изследвания и иновации” в ЕК, Матю Болдуин - ръководител на ЕК за климатично неутрални и умни градове и зам. генерален директор на Генерална дирекция “Мобилност и транспорт” в ЕК, Борислав Сандов - вицепремиер и министър на околната среда и водите, Барна Танцош - министър на околната среда, водите и горите на Румъния, евродепутатът Петър Витанов, акад. Константин Хаджииванов - зам.-министър на образованието и науката, и други.

Форумът може да бъде проследен в социалните мрежи:

  • Facebook (тук) на български език от 10:30 до 13:30 и
  • YouTube (тук) на английски език от 10:30 до 12:00.

Чуйте разговора със Саша Безуханова и Апостол Дянков.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50