Творческа лаборатория за млади хореографи ще се проведе от 15 до 25 юни 2022 г. в Регионалния център за съвременни изкуства „Топлоцентрала“.
Зад инициативата се включват и Столичната община, Асоциацията за развитие на София в партньорство с Международната организация и професионална мрежа за хореографи във Вашингтон (The International Choreographers’ Organization and Networking Services – Dance ICONS, Inc.).
Образователният проект е с формата на семинар и ще изисква ежедневното участие на хореографите от 10 до 17 ч.
Програмата ще съдържа лекции по теория на хореографията, хореографска лаборатория включваща импровизация, експериментиране и композиция на танца, и кратко представяне на движенческия материал, генериран ежедневно, с дискусия и предложения за усъвършенстване на изразните средства.
Целта е да се даде възможност на всеки от хореографите да създаде достатъчно материал, който в последствие да се организира в нови кратки експериментални творби, които ще бъдат представени на сцена пред публика в последния ден преди закриването на творческата лаборатория.
Хореографите ще имат възможност да поканят танцьори-изпълнители, които да участват на доброволни начала в новосъздадените им творби.
Проектът е наречен „ХЕЛИОС“ - абревиатура на Хореографска експериментална лаборатория и иновативна образователна сцена. Негов ръководител и водещ ще бъде Владимир Ангелов - хореограф, лектор и главен директор на Dance ICONS, Inc.
Проектът е субсидиран от Столична община чрез „Лятна академия за мениджмънт в културата“ на Асоциация за развитие на София и включването ще е безплатно за участниците, които ще бъдат определени от 3-членно жури.
Кандидатите трябва да са до 41 години.
Регистрацията им вече тече на сайта на проекта и ще продължи до 15 април 2022.
Одобрените 7 хореографи ще бъдат обявени на 9 май 2022 г.
Чуйте още за „ХЕЛИОС“ в разговора на Яна Спиридонова с Малина Едрева - председател на Комисията по образование, култура, наука и културно многообразие към Столичния общински съвет.
По-смелите планове включват интензивна обмяна на опит и представяне на танцови спектакли във фестивален формат.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..