SOS Детски селища провежда кампания за привличане на приемни родители в София и за базата в Трявна.
Чрез предоставяната приемна грижа деца, разделени от родителите си, растат в семейство, в среда на любов, доверие и сигурност. Малчуганите посещават местните училища и детски градини и са включени в естествената си среда.
С тях работят квалифицирани екипи от социални работници, педагози, психолози, психотерапевти и логопеди, които подпомагат тяхното развитие и техните SOS приемни родители.
„Нужда от приемна грижа има в цялата държава, особено в по-големите градове, където се раждат повече деца“, обясни пред Радио София Антония Тилкова, директор SOS програми в София и Перник.
Тя уточни, че в приемната мрежа на организацията в момента са градовете София, Перник, Велико Търново, Габрово, Трявна, както по-малкия Брезник.
Желаещите могат да бъдат семейства, семейни партньори или самостоятелни кандидати, които искат да отглеждат приемни деца и да предлагат услугата „приемна грижа“ в собствените си домове в София или в еднофамилните къщи в SOS Детското селище Трявна.
Кандидатите трябва да имат желание и условия. Не е задължително да са работещи. Приемният родител получава и 150% от минималната работна заплата за 1 настанено дете (1065 лева в момента), за 2 деца – 1136 лева, а за 3 или повече – 1207 лева.
Кандидатите се одобряват от областни специализирани екипи по приемна грижа към съответните общини.
Трудно е да се каже какъв е броят приемни семейства, от която се нуждаят София и Трявна, защото заради войната в Украйна у нас са дошли и непридружени деца, които засега се настаняват в резидентна грижа, каза още Тилкова.
За столицата нуждата е за не по-малко от 50 семейства, а за другите градове – по 10-15. Вече има обаждания от желаущи, включително и от други градове.
Кампанията за София и Трявна продължава до 30 април 2022 г.
Ще научите повече по темата от разговора на Гергана Пейкова.
Близо 600 бездомни, които са настанени в трите центъра за временно настаняване в София, получиха основни хранителни продукти, благодарение на съвместната инициатива на Столичната община и Българската хранителна банка (БХБ). “Тази инициатива не е само за осигуряване на храна, а и за създаване на усещане за грижа и внимание“, казва зам.-кмета Надежда..
“Tokonomia“ е наречена изложбата, която ще открие Фестивала на чая (FesTeaval) в Централни хали. Има ли красота в ефимерното, нетрайното, кратката среща? Заслужава ли си да правим такова изкуство – което не изглежда създадено да издържи векове напред, което не е шлифовано до блясък, има бръчки като зряла жена или мъж и е крехко като..
Когато денят започне да расте, колекцията от орхидеи в Ботаническата градина на БАН започва обилно да цъфти. Именно затова вече 17-а година специалистите организират изложба през този сезон. Сегашното издание на цветната експозиция ще продължи до 1 март, разказа пред БНР-Радио София доц. д-р Антоанета Петрова от Сектор „Тропически и..
Предварителен анализ на планирането и изпълнението на държавната политика за младежта в България, за периода 2010-2024 г., беше представен от Националния младежки форум. Данните сочат системни пропуски, липса на прозрачност и ефективност, както и опасно нисък приоритет на младежките въпроси в държавната политика. Анализът е изготвен на..
Представяме младия музикант Георги Дачев , който пристига при нас от българската рок столица Каварна. Георги Дачев вече е по-известен като вокалист, китарист и бендлидер на групата "Do Sho band". За него музиката е призвание. Казва, че тя е негово препитание през целия му съзнателен живот. А иначе… "Пропях преди да проходя, още от..
Електромобилите са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Електромобилите са нова вълна в автомобилите, които коренно промениха начина на ползване и на зареждане, коментира пред Радио София Наталия Петрова – "Развитие пазар..