80% от хората, прекарали Covid-19 са с подобно на миокардита увреждане на сърдечния мускул. Затова е задължително след преболедуване да се извърши преглед при кардиолог.
Това категорично мнение изрази пред Радио София кардиологът доц. Красимира Христова, председател е на Българската асоциация по неинвазивна образна диагностика и член на Борда на Световната асоциация по хипертония - комитет по образование и научна дейност:
„Независимо, че говорим за Covid-19 предимно като за белодробна инфекция, видяхме, че тя засяга всички човешки органи и най-вече сърдечно-съдовата система. Миокардитът и перикардитът станаха често срещани последствия сред прекарано заболяване.
За щастие миокардитът при Covid е обратим и не довежда до сърдечна недостатъчност, но е необходимо лечение и наблюдение.“
Водещи специалисти в областта на ехокардиографията от Германия, Англия, Италия, Франция и САЩ ще споделят новостите в развитието на неинвазивната образна диагностика в рамките на Софийски дни на ехокардиографията от 8 до 10 април.
Форумът се организира за седма поредна година и ще протече с фокус върху клапните заболявания, които по последни данни са често срещан проблем след прекарана Covid инфекция.
„По един или друг начин, всеки се оказва засегнат от възрастовите, дегенеративни промени на клапите – те стават по-твърди, получават калцификати. Затова съветваме хората след 55-годишна възраст да правят на 1-2 години ехографски прегледи“, отбеляза доц. Христова.
С ехокардиография могат да се диагностицират различни проблеми на сърцето. Да бъдат открити вродени заболявания в ранна детска възраст и дори в утробата на майката.
Регулярните ехокрадиографски прегледи могат да предотвратят миокарден инфаркт или остър коронарен синдром.
Ехокардиографията има основна роля в оценката на сърдечно-съдовия риск и ранното му откриване. При пациенти с артериална хипертония и с дислипидемия могат да се диагностицират ранните нарушения в диастолната функция. Стрес-ехокардиографията намира приложение при исхемична болест на сърцето.
На форума са поканени водещи световни специалисти от Западна Европа и САЩ, които ще покажат най-новите стандарти при лечението на пациентите с клапни заболявания.
В България също се извършват такива лечения, но на много места апаратурата е физически и морално остаряла, каза още доц. Красимира Христова.
С нея разговаря Катя Василева.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...