Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Евродепутатът Илхан Кючук пред Радио София в Страсбург

Войната в Украйна сплоти държавите от ЕС

Снимка: Радио София

На 4 април 2022 г. в Страсбург беше открита пленарната сесия на Европейския парламент (ЕП), която ще продължи до 7 април 2022 г. Сред приоритетните й теми са закрилата на деца бежанци от Украйна, сигурността и отбраната на ЕС и финансирането на енергийната инфраструктура.

Повече по темата пред Радио София говори евродепутатът Илхан Кючук, член на Комисията по външни работи на ЕП. По думите му, Европарламентът играе много съществена роля не само по отношение на санкционната политика, а и като цяло той се явява онзи глас, който трябва да даде посоката на движение на ЕС.

„Санкциите са една от големите новини през последно време. Те ще продължават, те ще се засилват, защото единствения начин, по който ЕС може да окаже най-пряка подкрепа към Украйна освен финансовата помощ, която дава е наистина чрез налагането на санкции“, каза евродепутатът.

Той допълни, че те ще имат своите последствия както към Русия, така и към самия Европейски съюз, като по-зависимите от руски газ икономики ще ги усетят по-осезаемо.

„За първи път геополитиката върви ръка за ръка с климатичните промени“, каза Кючук и добави, че промените заедно с търсенето на алтернативни източници за европейската икономика (основно енергийна) се оказват голямо предизвикателство. Той каза още, че:

„Тези две кризи и ковид кризата, както и инвазията на Русия в Украйна показаха недъзите, но дадоха и много възможности на европейския проект“.

Относно санкциите към Русия, той каза, че трябва да сме търпеливи, защото те няма да сработят от само себе си и другото важно е те да бъдат изпълнявани в пълния им обем от държавите членки, а третият елемент на санкциите е да няма припокриване.  

Според евродепутата, Стратегическият компас, приет от министрите на ЕС и одобрен от Европейския съвет миналата седмица, очертава плана за действие на ЕС за "защита на неговите граждани, ценности и интереси и принос към международния мир и сигурност".

„От друга страна отношенията със САЩ се оказват ключови. До сега във външната политика на САЩ от времето на Хилъри Клинтън на първо, второ и трето място беше Китай, а някъде на четвърто и пето беше Русия“, каза Кючук.

По думите на евродепутата, сегашните геополитически процеси се отразяват и на Западните Балкани, като те също усещат тежестта на кризата и справедливо поставят въпроса за по-бързата интеграция. Той каза още, че:

„Стратегически интерес е на ЕС и на България включително, страните от Западните Балкани да бъдат част от това цивилизационно пространство, което осигурява сигурност, свобода и просперитет“.

Илхан Кючук сподели, че Република Северна Македония до голяма степен е покрила очакванията на копенхагенските критерии и има желание да продължава с реформите.

Още подробности можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - архимандрит професор Евтимий Сапунджиев

Кой е архимандрит професор Евтимий Сапунджиев? Защо личността и делата му са с толкова съществен принос в развитието на богословието в България? Той  е духовник, учен, апологет, учител, общественик и пламенен защитник на християнството.  През тази година отбелязваме 140 лета от неговото рождение. Архимандрит Евтимий е роден в Копривщица на 25 юли..

публикувано на 28.09.24 в 16:00

Софийски разкази - Изгубените софийски символи

Разговорът е със Здравко Петров от “Исторически маршрути”. Старата централна гара е един от тези изгубени символи - тя служи от 1888, когато железницата стига до София. Кои са архитектите и инженерите ѝ, както и за други символи на града - в звуковия файл:

публикувано на 28.09.24 в 15:00
Юлиян Стоянов и Илко Градев

Пресечните точки като трето течение

Юлиян Стоянов и Илко Градев са членове на септет The Crossing Points Collective. Третото течение в джаза  (The Third Stream) съществува от над половин век и е много хубаво, че в България млади музиканти продължават търсенията на първопроходците ни в него, в лицето на Милчо Левиев, Симеон Щерев и останалите членове на квартет "Фокус". Акордеонистът и..

публикувано на 28.09.24 в 13:39

Когато хората са се събирали да свирят

Наградата за принос към музикалното изкуство акад. Марин Големинов - от Кюстендил се включва Лили Големинова: "Наградата се връчва на рождения му ден, а той е роден в годината на Независимостта. Тогава хората са се събирали да си свирят в камерни състави. Младите от второто поколение български композитори отиват да се учат в чужбина - той..

публикувано на 28.09.24 в 13:20
Кирил Карамфилов

Повдигаме завесата към убиец номер едно

С проф. Кирил Карамфилов говорим за Световния ден на сърцето - 29 септември: "Традиционно това е ден, в който се опитваме да привлечем вниманието към здравословния начин на живот, да познаваме и нормата, и патологията. Повдигаме завесата към убиец номер едно. Ентусиазмът е заразителен от младите към родителите им. Кулминацията на събитието е разходката..

публикувано на 28.09.24 в 13:03

Адресите на любовта - Александър Батенберг

Българка ражда на княз Александър Батенберг три двойки близнаци за 7 години Образован, строен, мъжествен, много красив, с бадемови весели очи, с тънки вежди, бяло лице с алени бузи и черни засукани мустачки, 22-годишният княз Александър Батенберг веднага прави много силно впечатление на всички, които се стичат да го посрещат на българска земя...

публикувано на 28.09.24 в 14:00
Юлиян Петров

Не може да има единен национален стандарт за качество в образованието при толкова различни училища

Над 78% от хората в България смятат, че учебните програми трябва да бъдат опростени като се намали обемът информация и да се наблегне на практически упражнения и формиране на компетентности . Това показва поредното изследване на общественото мнение в системата на образованието, в което участие имат и заинтересованите – родителите...

публикувано на 27.09.24 в 18:36