Царският дворец „Врана“ е част от софийските легенди, и с право. Повече по темата от Божидар Янев и събеседника му - доц. д-р Ивайло Шалафов:
"Цар Фердинанд, като орнитолог, решава да кръсти новия си дворец в покрайнините на София на първата птица, която кацне на него. Но те са цяло ято - типичните до днес за София врани.
Дворецът беше изоставен напълно. Унищожени са всички символи, свързани с династията. До 70-те е използван за държавна резиденция, след което е изоставен. В голяма степен днес партерният етаж е завършен.
Започнахме преди 9 години с голям ентусиазъм. Тази сграда е на арх. Лазаров - личен стипендиант на царя, другата, Ловната хижа на Фердинанд от 1904 е на арх.Финков.
Паркът на двореца в събота и неделя е пълен с посетители. В Държавния архив са запазени крепостните актове, с които Фердинанд е купувал сегашните земи на двореца. Той е искал да има личен дом на своето семейство. Повечето майстори са българи."
Става дума и за инж. Коларов, един от управителите по времето на социализма, който разказва за поругаването на гроба на Цар Борис Трети в малкия параклис, взривен по заповед на Вълко Червенков, но след като тялото е изнесено от там.
Какво има зад решетката с розово-червен цвят на днешния пл.Бански? Кои гости на града винаги се озовават там? Кой премахва църквата Св.Никола Мали и кой - мюсюлманските храмове в града? Какво е да политикарствуваш и къде се политикарствува? Колко е бил капацитетът на първия цирк, преди да бъде разрушен и на мястото му да се построи покрит търговски..
Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова:
Райна Попгеоргиева Футекова, влязла в историята като Райна Княгиня, има трагична и злочеста съдба. Според признанията в собствената ѝ автобиография, тя ушива знамето на Априлското въстание от любов към Георги Бенковски, който дори и да е разбрал за чувствата ѝ, не им е отговорил. Десетте дни на възторг, триумф и свобода за панагюрци и самата..
За премиерата на „Сън в лятна нощ“ на 29 и 30 април в Младежкия театър „Николай Бинев“ разговаряме с р ежисьора Диана Добрева. Тя се обръща към този текст след като е поставила много трагедии и сега е дошло време за една комедия. Но не коя да е, а именно този най-обичан текст на Уилям Шекспир. Мястото на действието, по пиеса, е гората. В тази..
Ако психодраматистите бяха рекламисти – събитие от Българско Дружество по Психодрама и Групова Терапия, представено ни от Богдана Златева - дипломиран психодрама асистент към Д.Е.А.: "До голяма степен изграждането на лична марка е резултат на среща с другия. Стратегическата комуникация следва формата и структурата, с която се появяваме. Но се..
Kой всъщност е автор на генерираното от AI съдържание - интервю с адвокат Траян Косев: "Целият свят се вълнува от отговора на този въпрос. Редно е първо да се запитаме какво се закриля от авторското право? У нас творчеството е свързано с физически лица. "Творческата" дейност на машината не е такава. В САЩ патентното ведомство слага разделителен..
На 23 април в галерия "Еритаж" бе открита изложбата "Пътуване във времето" на Мастро Стойчо Зерлиев. Това е негова юбилейна изложба (80г.), която представя картини от почти целия му творчески път. "Това обхваща един дълъг период от моя живот. Още от завършване на художествена академия, а преди това имам и от завършване на художествена гимназия..