Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Осмокласничка от Бургас впечатли жури на исторически конкурс с проучване за шевиците

Снимка: Стоп кадър

Фондация "Ценности" обяви победителите в 13-ото издание на Националния исторически конкурс за разработки на ученици от 8-и до 12-и клас.

Състезанието е част от създадената вече европейска мрежа от конкурси по национална история EUSTORY, обединяваща 25 страни. А целта му е да събуди интереса на младите хора към историята на родния край, да провокира у тях желание към изследователска работа, обясни пред Радио София проф. Любомир Огнянов, зам.-председател на журито.

Първото издание е било през 1999 г., оттогава досега в инициативата са участвали около 1800 ученици.

Проф. Любомир Огнянов

Сред досегашните теми са: “Модернизация, нововъведения, промени: България в Европа”, “Дарители и дарителство: благотворителност, съзидание, напредък”, “Свободното време в огледалото на историята”, “Фамилната история и превратностите на ХХ век”, "Протестите в историята - недоволство, противопоставяне, бунтарство" и други.

Тази година темата е била "Ролята на културното наследство в историята и традициите на моя роден край".

Някои от учениците правят сериозни научни проучвания – в архиви и музеи, за да създадат своите разработки, отбеляза проф. Огнянов.

Първата награда е за Румяна Иванова - осмокласничка от Бургас, която е представила разработка за българските шевици. Прилага снимков материал и видеофилм, написала е статия за шевиците в "Уикипедия", създала е електронна книга със схеми на български шевици.

Двете втори награди са за екипи от СУ „Йордан Йовков“ в Тервел и за колектив от Първа езикова гимназия във Варна.

Определени са и три трети награди за Елена Игнатова от с. Скутаре; три ученички от СЕУ “Св. Паисий Хилендарски” в Дупница и за Зорница Денкова от Айтос.

Чуйте разговора на Гергана Пейкова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Огнено шоу с огнени артисти

 На отминалия "Топлофест" колектив "Агнон" представят своето огнено шоу. Те са Мартин и Кристиян, които се занимават с цирково изкуство, музика и акробатика. "Ние сме "Агнон" колектив – един голям колектив от огнени артисти. Идеята е да се събираме всички заедно и да се развиваме в нещата, които обичаме да правим в изкуството  - било то..

публикувано на 17.07.24 в 17:17

Националният център за безопасен интернет продължава да работи

Националният център за безопасен интернет (НЦБИ) ще продължи да функционира, след като бе осигурено съфинансиране по програма "Дигитална Европа" на Европейската изпълнителна агенция за здравеопазване и цифровизация за следващите 18 месеца. България продължава да бъде една от малкото страни в ЕС, която не осигурява национално финансиране за..

публикувано на 17.07.24 в 17:14

Рисковете в туризма и онлайн пазаруването

В разгара на лятото асоциация "Активни потребители" отправи препоръки към тези, които почиват. Защо и за какво да следим когато планираме лятната си почивка? До колко контролът по отношение на чистота на морската вода в курортите ни отговаря на реалните условия? Има ли и кои са опасностите при пътуване в чужбина? Има ли рискове при онлайн..

публикувано на 17.07.24 в 15:32

"България поздравява света" с 28-то издание на Международен фолклорен фестивал "Витоша"

Под мотото "България поздравява света", започна 28-то издание на Международен фолклорен фестивал "Витоша" , който е част от Календара на културните събития на Столична община 2024. Организатори на фестивала са Народно Читалище "Витоша-1951", Сдружение "Международен Фолклорен фестивал Витоша", Фолклорен Танцов Ансамбъл "София-6"  С..

публикувано на 17.07.24 в 15:32

Филми снимани в София ще покажат облика на града през 60-те и 70-те години

Винаги има какво да разкажем за кино "Влайкова" и читалището, което се помещава там. Това направихме и този път, в разговор с режисьора Олег Ковачев, председател на настоятелството на Народно читалище "Антон Страшимиров - 1926", което стопанисва сградата на киното.  Той представи програмата на кино "Влайкова", включваща поредица от филми снимани..

публикувано на 17.07.24 в 14:13

Шесто издание на фестивала за камерна музика "Неотъпкана пътека" в Ковачевица

За шеста година фестивалът за камерна музика "Неотъпкана пътека“ ще се проведе в китното селце Ковачевица. Фестивалните дни ще заведат там музиканти от най-висока класа. За програмата и философията на събитието разказа един от организаторите и създателите на фестивала, цигуларят Георги Вълчев, който живее в Ню Йорк. С идеята да направят..

публикувано на 17.07.24 в 12:54

Идеи за "52 исторически разходки из България" дава в новата си книга Ели Иванова

Идеи за 52 исторически разходки из България дава в новата си книга авторът на блога "Друми в думи" Ели Иванова. Казва, че "това не е пътеводител на най-известните исторически забележителности в България. Това е разходка из магични места, където историята и красотата на природата се сливат в хармония". Както и предишните ѝ книги, и в "52 исторически..

публикувано на 17.07.24 в 11:51