Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петиция призовава за спиране на търсенето на природни богатства в Понор планина

Снимка: fb/ Туристическо дружество Понория

Туристическо дружество "Понория" инициираха петиция до Министерството на енергетиката с призив “Долу ръцете от Понор планина!” да се забранят всякакви дейности по търсене, проучване и добив на подземни богатства в защитените от закона планински райони.

Повече подробности по темата пред Радио София споделиха Радослав Зарков, председател на УС на дружество "Понория" и Димитър Куманов, член на УС на Риболовен клуб "Балканка".

По думите на Радослав Зарков, първата информация е от 4 март 2022 г. публикувана на страниците на “Държавен вестник”, където се казва, че е започнала процедура по издаване на разрешение за проучване и търсене на метални подземни богатства.

“Самият факт, че се издава разрешително за търсене и проучване, това означава, че това има, защото в България се знае всичко къде какво има в подземните недра, подземни богатства още от дълбокия социализъм. И това е сигурна гаранция, че първо ще бъде одобрено търсенето и проучването, и второ, после автоматично процедурата ще премине в добив на подземното богатство”, каза Димитър Куманов.


Той изтъкна още, че в България повече от 10% от цялата територия е отдадена за проучване и търсене на природни богатства. Зарков сподели, че цялата територия на Понор планина попада в защитена зона по „Натура 2000“ за местообитанията на птиците по европейски директиви, а отделно има защитена местност за планински пелин, където изрично е забранено търсене и добив на подземни богатства.

Отделно по думите на Куманов, Петроханското плато осигурява питейната вода за Враца, Монтана, Берковица и Вършец. Освен това каза, че от друга страна реките, които текат оттам изчезват, а те захранват 90% от водоизточниците на Своге и самата Искрецка река и едно замърсяване би довело до невъобразими последици.  

“Защитена зона “Западна Стара планина и Предбалкан” по директивата за местообитанията, има едно много странно нещо, което е в заповедта за обявяването на тази зона. А то е, че там е забранен добивът на подземни богатства и строителни материали”, каза Куманов и допълни, че едновременно с това не е забранен добивът на метални полезни изкопаеми, който е по-вреден от този на строителни материали.

По думите му, при самото проучване има опасност да се премине през уранови скали и водоносни хоризонти с което да се отровят подпочвените води. Първата стъпка от протеста е електронна петицията, която е подписана до момента от около 200 човека.

“Изчакваме да видим какви ще са следващите официални стъпки на Министерството на енергетиката и когато приемем, че сме събрали достатъчно количество подписи ще я входираме”, заяви Зарков.

„В мига, в който се появят действия от страна на Министерството на околната среда и водите за съгласуване на такъв проект независимо дали ще искат оценка за съвместимост, или ще кажат, че няма нужда от такава, ще започнат и протестите“, каза Куманов. Той допълни, че:

„Съществуващата ни стратегия за развитие на минната индустрия не е подложена на екологична оценка и оценка на съвместимост, както се изисква и от нашето законодателство и от европейското“.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пирдоп

Промишлен район с дадености за туризъм

Днес гостуваме на община Пирдоп и пръв гост и наш домакин е кметът Ангел Геров : "Наследник сме на първото обществено училище, към края на Възраждането е построено първото училище, по-късно е построено и класно училище. Градът се е разраствал и оттук започва нашата история - построява се ново, голямо училище. Първият камък е положен в 1932. По план..

публикувано на 28.07.24 в 11:01

Историята оживява - Учителят Петър Дънов, части 1, 2 и 3

Срещаме ви с личност, даваща смисъл и надежда на духовното начало у човека.  Той вярва, че любовта, истината, правдата, мъдростта и добродетели са качествата, които човек трябва да изработи в себе си, за да бъде най-добрата си същност.  Този човек наричат Учителя!  Да представиш Петър Дънов - Учителя, създателя на Обществото на Всемирното бяло..

публикувано на 27.07.24 в 16:00

Софийски разкази - София преди Освобождението

Как е изглеждала София през 1878-9? Изостанал град ли е бил? Къде е бил "Хендекът", ограждал града? Какво е било населението? Защо е намаляло преди да стане столица? Кои са махалите/кварталите: Язаджийска, Баш чешма, Драз и други? На всички и на други подобни въпроси, отговорите са в звуковия файл:

публикувано на 27.07.24 в 15:00
Ева и Йордан Соколови

Адресите на любовта - Ева и Йордан Соколови

В тежък развод пламва любовта на биохимичката и юристът Ева Соколова е професор по биохимия. Специализирала е като Хумболтов стипендиант в Германия, а докторската си дисертация е защитила в Московския химикотехнологичен институт Менделеев.Йордан Соколов е изявен юрист, председател на Народното събрание, бивш министър на вътрешните работи,..

публикувано на 27.07.24 в 13:55
Калоян Захариев

Във Вселената няма правилен ред

„Ех, магесническа му работа“ от Калоян Захариев - интервю с автора: "Писането ми отне малко време. Роди се без план, идея. Всичко тръгна от самосебе си. Главният персонаж е некромант. Тръгнах с идеята да бъде като Тери Пратчет, но реших да си измислям неща. Във Вселената няма правилен ред. Пиша нещо, което ми харесва, като пишеш един роман си мислиш..

публикувано на 27.07.24 в 11:35

Всеки може да помогне

Националната асоциация на доброволците в Република България организира безплатен уебинар на тема "Основни знания и умения за спонтанни доброволци за действие по време на горски пожари". Георги Влайков, директор ЦПО „Доброволец” с подробностите: "Планираме да запознаем доброволците как се работи на терен, какви са основите рискове, с каква лична..

публикувано на 27.07.24 в 10:43

Да има пълноценно общуване на село

Практически уъркшоп „Малка пермакултурна градина" - събеседник от с.Негушево е Михаела Танева от Фондация "Повей": "Стартираме поредица от практически насочени семинари, показваме различни начини да пшроизвеждаме собствената си храна и така да съживим мястото, училището. Вече е възстановено първото училище, с което започнахме преди години. Проектът..

публикувано на 27.07.24 в 09:52