Повече подробности разказа в ефира на Радио София акушер-гинекологът д-р Мария Янкова, която е съучредител и зам.-председател на Асоциацията по майчино-фетална медицина. По думите й, българската медицина е достъпна за българската жена, но тя далеч не е достигнала качеството, което трябва да представлява в съвремието и поясни:
“Имам предвид, че в един дълъг период от време, в който се загуби подредеността и регламентът на женската консултация настъпи един хаос, в който всички специалисти и колеги, които се занимават в областта и работят в областта започнаха да организират консултациите според своите виждания. Тоест, така, както те смятат, което от една страна дава поле за изява, а от друга не е много добре, защото колкото една структура е по-подредена, толкова тя е по-леснодостъпна и толкова по-полезна за хората, които я ползват”.
Тя каза, че може да се допринесе областта да е подредена и достъпна за всички, тъй като на година има около 60 хиляди бременни, което не е голям брой и не е трудно да се положат усилия в тази посока и допълни:
”Ние не желаем да дублираме ролята на женската консултация, а просто да се намесим в моментите, в които това е важно и да ги улесним в работата им”. По думите й, през годините са обучени доста специалисти, които могат да обхванат тези 60 хиляди бременни за страната.
По отношение на това как може да се снижи процентът на спонтанните аборти и високия дял на недоносеност у нас д-р Янкова каза, че мерките са много и непрекъснато се откриват нови фактори, които могат да повлияят на този процес.
Според д-р Янкова, специално за спонтанните аборти може да се изключат фактори за да се подсигурят една или две бременности и продължава да се работи в областта, но за недоносените бебета може да се направи много и то е с прости мерки – измерване на дължината на маточната шийка, която е един предиктор на преждевременното раждане.
По думите й, изследването е елементарно, може да се направи на много места и е изключително информативно, и че благодарение на него процентът на родените недоносени бебета е снижен.
“В тази група от жените, които вече са родили на термин и са спокойни за следващите си бременности няма гаранции. И единственият начин да гарантираме да стигнат до термин е, като сме ги профилактирали”, заяви д-р Янкова. Тя добави, че в шестото издание на Международния конгрес по Майчино-фетална медицина ще има много иновации, но няма да бъдат забравени и старите теми, които са на тема борба с недоносеността, овладяване на високото кръвно по време на бременност и др.
Д-р Янкова каза, че изключително важна е приемствеността и, че се отделя време за младите колеги с които се споделят знания.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..