Повече подробности разказа в ефира на Радио София акушер-гинекологът д-р Мария Янкова, която е съучредител и зам.-председател на Асоциацията по майчино-фетална медицина. По думите й, българската медицина е достъпна за българската жена, но тя далеч не е достигнала качеството, което трябва да представлява в съвремието и поясни:
“Имам предвид, че в един дълъг период от време, в който се загуби подредеността и регламентът на женската консултация настъпи един хаос, в който всички специалисти и колеги, които се занимават в областта и работят в областта започнаха да организират консултациите според своите виждания. Тоест, така, както те смятат, което от една страна дава поле за изява, а от друга не е много добре, защото колкото една структура е по-подредена, толкова тя е по-леснодостъпна и толкова по-полезна за хората, които я ползват”.
Тя каза, че може да се допринесе областта да е подредена и достъпна за всички, тъй като на година има около 60 хиляди бременни, което не е голям брой и не е трудно да се положат усилия в тази посока и допълни:
”Ние не желаем да дублираме ролята на женската консултация, а просто да се намесим в моментите, в които това е важно и да ги улесним в работата им”. По думите й, през годините са обучени доста специалисти, които могат да обхванат тези 60 хиляди бременни за страната.
По отношение на това как може да се снижи процентът на спонтанните аборти и високия дял на недоносеност у нас д-р Янкова каза, че мерките са много и непрекъснато се откриват нови фактори, които могат да повлияят на този процес.
Според д-р Янкова, специално за спонтанните аборти може да се изключат фактори за да се подсигурят една или две бременности и продължава да се работи в областта, но за недоносените бебета може да се направи много и то е с прости мерки – измерване на дължината на маточната шийка, която е един предиктор на преждевременното раждане.
По думите й, изследването е елементарно, може да се направи на много места и е изключително информативно, и че благодарение на него процентът на родените недоносени бебета е снижен.
“В тази група от жените, които вече са родили на термин и са спокойни за следващите си бременности няма гаранции. И единственият начин да гарантираме да стигнат до термин е, като сме ги профилактирали”, заяви д-р Янкова. Тя добави, че в шестото издание на Международния конгрес по Майчино-фетална медицина ще има много иновации, но няма да бъдат забравени и старите теми, които са на тема борба с недоносеността, овладяване на високото кръвно по време на бременност и др.
Д-р Янкова каза, че изключително важна е приемствеността и, че се отделя време за младите колеги с които се споделят знания.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...