Той каза, че:
“За нас е важно какво мисли публиката, питаме хората, пишем си с тях, разговаряме и започнахме да получаваме по-често обратна връзка от родители, които питат “къде са детските филми?”, и ние направихме тогава анализ на нашата програма за една година назад, и се оказа, че близо 90% от събитията ни са с възрастово ограничение”, сподели Спасов.
По думите му, късометражното кино е по-грубовато, по-сурово и по-директно, отколкото големите детски филми, които минават през по-сериозен творчески процес и това е предпоставка много рядко да има детски програми в късометражното кино.
“На децата им е изключително интересно, както и на предишните събития и освен това смятам, че е много важно те да гледат късо кино. Защото както ние възрастните, така и те са вече навътре в технологиите и социалните мрежи, а покрай това в последните години вече е много популярно краткото видео съдържание, ултра краткото. Става въпрос за 6 до 10 секундни видеоклипове”, сподели Спасов. Той каза още:
“Все-повече ситни различни сегменти съдържание гледаме и все по-малко гледаме големи стойностни неща. И от тази гледна точка за децата късото кино има страхотни ефекти, то ги изненадва, както и нас то ни изненадва, което му е хубавата страна и някак си те започват да задават въпроси на родителите си”.
По темата се включи и режисьорът Камен Стоянов, който сподели, че предимството на късото кино пред големите пълнометражни продукции е свободата да се правят по-нестандартни идеи. За филма си “Нагоре и през” Стоянов каза, че идеята е тръгнала от изоставена сграда, която е била хотел и той е решил да я насели с интересни случки.
“Аз тръгвам от морското равнище, от морето с една празна кофа, която се пълни и се изкачва чрез един въжен асансьор много дълго и нависоко, високият бряг на Калиакра, и всъщност целият разказ става чрез главния герой, който може би ако има главен герой това е кофата. Кофа, която най-накрая се излива в един ров отзад, който би трябвало да бъде басейн и се завърта целият кръг”, каза Стоянов.
Той допълни, че всички, които участват във филма са непрофесионални актьори и в него няма реплики. Освен това каза, че извън България късото кино съвсем достойно също е прието на международните форуми за визуални изкуства.
Относно инициативата на проекта “Кинематограф” да се предлагат по време на пандемията безплатни прожекции всеки ден Юлиян Спасов каза, че за 5 месеца зрителите са били 92 хиляди. За филма “Нагоре и през”той сподели, че препратката е за спасяването на водата, за това, че тя става все по-дефицитна.
“Филмът е една дистопия, която просто изумява с тоталната неефективност, която се наблюдава във всяка една операция, във всяка една сцена, всяко едно действие, което се извършва в този филм е фрапиращо неефективно”, заяви Спасов.
Той каза, че прожекциите ще започнат на 21 април 2022 г. от 20:00 ч. в “Сине Гранд”, а това лято предстоят много прожекции в цяла София и допълни, че има идеи за киноклубове в училище.
“От 2015 г. сме направили над 30 киноклуба тестово, по покана на различни училища и разработихме програма, чиято цел е чрез късо кино да подобрим взаимоотношенията между децата, до колкото може и да намаляваме нивата на агресия", допълни Спасов.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Атмосферното налягане ще се повиши, като ще остане малко по-високо от средното за месеца. Днес вятърът ще е умерен от изток-североизток. Минималните температури ще бъдат между 14° и 19°, за района на столицата - около 16°. Утре над източната половина от страната времето ще е предимно слънчево. На запад облачността ще е значителна, но само..
Петко Славов от "Ербег" за последния им сингъл " False Alarm ": "Песента се появи преди месец, има и видео, на английски е и е продължение на "Start Again" - хубава мелодия и смислени текстове. Има смисъл, колкото и рядко да го правим, да свирим на живо. Заглавието идва от изгарящото чувство, когато посред нощ се притесняваш за близък човек и накрая..
Проф. Кирил Топалов е тазгодишният носител на Специалната награда на София за изключителни постижения и принос в областта на националната културата: "Като стар софиянец, София е любимият ми град - хубав, помня го още в следдеветосептемврийските му години. Все още носеше красиви следи от миналото си. Все едно си в Париж. За пръв път тези красиви..
Габриела Пападопова от "На ти с природата" ни въвежда в тайните на кучето в жълто: "Идеята "На ти с кучето" е общуване между кучкари и хора с и без кучета. Акцентът е върху толерантността. Тук идва маркировката на т.н. "жълто куче" - някои кучета имат нужда от повече пространство и когато ги маркираме в жълт цвят, това се вижда отдалеч. Идеята е от..
На 21 септември официално отбелязваме 180 години от рождението на Георги Бенковски. Харизматичният водач на Априлската епопея от 1876-а година, който продължава да буди въпроси със своята харизматична личност. За личността на революционера Георги Бенковски ни разказва професор Пламен Митев. 42 години преподавател в Историческия факултет към..
Първата европейска сватба в София след Освобождението е на Михалаки Георгиев „С Михалаки се оженихме по европейски, а заживяхме по старобългарски“ пише Магдалина Царчинска, съпругата на писателя и общественик Михалаки Георгиев. И добавя: „Имахме седем рожби. Тогава в София и дума не можеше да става за венчални моди, та се принудихме да доставим..
Владо Михайлов на сцената на София самър фест на 23 септември от 8 ч. вечерта: "Първият концерт бе разпродаден, сега е вторият - 20 години различни песни с различни банди и колаборации. Бил съм фен на тези банди, с които свиря - и "Сленг", и "Пиф", естествено е те да са на концерта. Имаме сантимент към хубавите стари песни - не можеш да останеш..