Примабалерината Силвия Томова за гостуването в зала 1 на НДК на балета на Старозагорската опера със "Спящата красавица", с който се отбелязва нейната 45-годишнина на сцената, тя ще бъде в ролята на феята Карабос:
"Обикновено всички, които репетират с нашата трупа си казват "това е чудо". Но чудото е резултат на нашата любов и нашето страдание. Започнахме от гола поляна. В рамките на 5 година имаме прекрасна балетна многонационална компания, всички искат да си работят в трупата, към нея има световен интерес.
За съжаление се превърнахме във вид стокообмен, имаме предложения, които няма да можем да изпълним и ще ги предоставим на други колеги от България, които имат нужда да пътуват.
Последното нещо, за което разговаряме с хореографи и педагози са парите. Голяма част от тях правят голям жест към нас от уважение - нашите възможности са несъвместими с това, което получават отвън.
България продължава да има добро име в балета благодарение на марката на Варненския балетен конкурс, който вече го няма. Нашите приятелства с другите балетисти оттогава, всеки цени високия професионализъм, това е важно, за да си познат в световната балетна ниша.
На 31 май в НДК представяме "Спящата красавица", ще покажем един изключителен спектакъл. Гостува ни звездата на Виенски театър. Ще направим малък празник за моите 45 години на сцена. Ще се движа актьорски, макар че Карабос има своите танци. Моята лична история със "Спящата красавица" е кармична, тя ми бе дипломната работа, беше голяма чест.
Оттогава този балет ми е останал близко до сърцето, изтанцувала съм много феи, Аврора. Смятам, че това е един от балетите на балетите, ако се танцува в пълната му версия. Мисля че няма родител или учител, които да не четат и разиграват тези сценки. Така може да се представи и на най-мъничките. Това е приказка-чудо. Много мистика има в нея, много неща, в които да вярваме ежедневно, непрекъснато, да спазваме тези уроци, правила, канони."
В чешкия град Острава в момента се строи нов комплекс с концертна зала с 1300 места, зала за театрални представления, камерна зала, образователен център, зала за конференции и звукозаписно студио. Идеята е тя да помогне за трансформацията на региона, който е един от 96-те в Европейския съюз, получаващи финансиране в рамките на Фонда за справедлив..
Ева Перчемлиева - Тъканова, позната и от "Цинга Манга Фънк", и като преподавател по оперно пеене, записва поредица песни от български композитори: "Винаги съм имала интерес към авангарда. Иван Спасов е не просто композитор и диригент, той е един от тях, с особен поглед над света. Много съжалявам, че не съм го познавала лично. На 7 ноември ще..
Христо Йоцов за "Зодиак" - албум, който тази вечер, 3 ноември ще бъде представен на живо в София лайв клуб: "Генезисът на проекта се крие в документалиста Марио Кръстев. По време на КОВИД той е прочел всички книги на Харуки Мураками и му е благодарен, че го е върнал във времето. В края на миналата година ми се обади и ми каза, че иска да правя музика,..
Владимир Пасев, президент на Интеракт-клуб към Немската гимназия и Добромир Добринов - ротарианец за благотворителна проява , организирана от учениците: "Организацията е на 3 етажа - до 18 г., интеракт, до 35 г. - ротаракт и след 35 г. - ротарианци. Най-голямата ни кауза е полиомиелитът - почти сме го убили, само в две страни по света има останало."..
Днес ще се върнем назад във времето на златните години на българския спорт. Периодът на 60-те, 70-те, 80-те години, когато родните спортисти впечатляват не само сънародниците си, но широкия свят. Върховите им постижения обаче не променят човешките качества на голяма част от тях. Българските спортисти от онези години съчетават изключителен талант с..
Александър Шпатов, председател на Сдружение за градски читални, водач на литературни разходки, изследовател на софийското минало, верен фен на футболен клуб “Левски” и писател, автор на книгата “На живо от София”: "Останали са хората, въпреки, че се променяме вътрешно. София е един европейски град и стои по-добре на световната карта. Усещането, че..
Музикантите са заедно повече от 50 години Любовта на Мими Иванова и Развигор Попов далеч не е фойерверк от пръв поглед. Те дълго работят заедно и се уважават като професионалисти преди да се погледнат с други очи. За да се съберат и двамата минават през тежки разводи – Мими с поляка Юрек Рибински, а Развигор с пианистката Теодора. Женитбата им..