Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Вили Лилков за "Стопанските абсурди на българския комунизъм"

Снимка: Радио София

Миналото трябва да се разказва спокойно, без емоция и освен като знание, то трябва да послужи и като критерий за добро и лошо, каза в студиото на Радио София проф. Вили Лилков, по повод книгата му "Стопанските абсурди на българския комунизъм".

"Икономическата матрица на комунизма беше една и съща, с малки различия. В някои държави от социалистическия лагер се запази частната собственост върху земята, в други – не. В България тя беше ликвидирана. В някои държави се запазиха някои занаяти и се остави известна свобода на занаятчийството, дребното предприемачество и дребната търговия. В България всичко беше сложено под контрола на държавата. Ако някъде е имало в по-чист вид комунизъм, като идеи икономически, то това бяха България и СССР, но не е тайна, че България копираше едно към едно, това което се случваше в СССР", каза проф. Вили Лилков.

В "Стопанските абсурди на българския комунизъм", проф. Лилков представя секретни донесения на ДС, доклади на Комитета за държавен и народен контрол и на местни партийни секретари. В книгата са използвани и спомени на лица от висшата номенклатура.

По думите му е вярно, че в онези години България е произвеждала много и се е индустриализирала. Били са развити много отрасли, което се е отразявало положително и на износа.

"И е абсолютно вярно, че милиони хора са ходели на работа съвестно, спазвали са работно време, произвеждали са, предавали са си продукцията, но в крайна сметка има един голям въпрос, който всеки един, който се занимава с някакво производство си задава и той е следният: "Колко струва всичко това?" Оказва се накрая, че огромна част от предприятията са работили с планирана загуба. Това е един абсурд", добави проф. Лилков.

По думите му, нарастването на брака като процент през седмата петилетка, от 1976 до 1980 г., е по-високо от нарастването на размера на производствените фондове, т.е. инвестициите, които държавата прави в индустрията и в стопанството като темпове са по-ниски от темповете на нарастването на брака и като цяло бракът в българската индустрия надвишава два пъти пределно допустимия брак, каза проф. Вили Лилков.

В книгата си той пише и за дълговете, които България изплаща след управлението на Тодор Живков.

"Те бяха изплащани до 2015 г. Последният транш на този дълг от около 11 млрд., който става малко след 1989 г., е изплатен през февруари 2015 г. България е живяла като е взела заем за сметка на едно или две поколения след себе си", каза авторът.

Вили Лилков е професор по физика, доктор на науките. Той е женен с трима сина. Дълги години ръководи катедра „Физика“ в МГУ „Св. Иван Рилски“. Автор е на книгата „Доблест и наказание“ и е съавтор с Христо Христов на книгите „Бивши хора“ и „Погубената България“.

Подробности можете да чуете в звуковия файл


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Организация на движението на столичния градския транспорт за коледните и новогодишните празници

На 23.12.2024, 27.12.2024, 30.12.2024, 31.12.2024 и 02.01.2025 г., 03.01.2025 г., голяма част от линиите на столичния градски транспорт ще работят по празнични разписания, съобщиха от Столичната община. Изключение правят следните линии, които ще работят по делнични разписания: -   Метролинии 1, 2, 3 и 4 -   Автобусни линии № Х9,..

публикувано на 20.12.24 в 19:05

"Дари храна, дари любов" - над 5 тона храна за възрастни хора от Северозападна България

Над 5 тона храна успя да събере софийската фондация "Дари храна, дари любов” само за няколко часа в началото на месеца. Даренията са за възрастни хора от малките села в Северозападна България и се очаква количеството да стигне за близо 600 души. Фондацията е създадена през 2019 г. от младите момичета Вяра Кузманова и Ваклина Стоянова, когато..

публикувано на 20.12.24 в 18:03

Георги Проданов: Не очаквам да имаме стабилно правителство с достатъчно дълъг живот

Това, че се върви към съставяне на правителство, е резултат не толкова на промяна на политическите нагласи между париите, колкото до това, че трябва да бъде решен проблемът с бюджета, коментира пред Радио София политологът и преподавател Георги Проданов. "Има и поредица от неща, които наистина налагат съществуването на едно действащо..

публикувано на 20.12.24 в 15:19

Между 2 задгранични турнета три жени излизат с микрофон на софийска сцена

Ако досега не сте попадали на израза "Три жени на микрофона", може да си помислите, че става дума за радиопредаване, но тази есен много българи в Германия, Обединеното кралство, в Белгия, Австрия, Франция можаха да посетят и да се посмеят на стендъп шоуто "От България с любов" на Оля Малинова, Ива Тодорова и Красимира Хаджииванова...

публикувано на 20.12.24 в 14:47
Художникът с 2 от последните книги, по които е работил

Дамян Дамянов направи илюстрации към книга на Джеймс Клавел, въпреки че отхвърлят негова страхотна идея

Известният илюстратор на книги (и не само) Дамян Дамянов донесе в БНР-Радио София с още две интересни заглавия, над които е работил. "История с деца" Джеймс Клавел ("Шогун", "Цар Плъх" и други) написва по време на Студената война. Текстът може би е нахвърлян за по-мащабен роман, предположи художникат. Заглавието не е известно по..

публикувано на 20.12.24 в 12:44
Иво Тодоров

Иво Тодоров: През 2025 г. БНР ще има нови сайтове и мобилни приложения

През 2025 г. уеб сайтът на БНР ще бъде обновен и развит. Той, както и мобилните приложения, ще бъдат удобни за ползване, за избор и потребяване, съобщи пред Радио София Иво Тодоров, директор на дирекция "Дигитални програми" в обществената медия. Новите сайтове дори ще са три – освен информационният и Бинар , ще има и..

публикувано на 20.12.24 в 11:59