С девет стотни се е повишила средната оценка за грижата на държавата за български деца в сравнение с 2021 година и сега тя е 3,18.
Това показва 11-ото издание на мониторинговия доклад "Бележник 2022", изготвен от експерти на Националната мрежа на децата (НМД).
"Може разликата да е много скъпа за държавата, но на практиката е в рамките на статистическата грешка. Оценката винаги е около "Среден". През 2018-а е била най-ниска – 2,88", коментира пред Радио София Ванина Кирова – директор "Политики за децата" в НМД.
Състоянието и отражението на държавните политики по отношение на децата се оценява в 9 области:
То все още не се разпознава нито като тяхно право, нито като инструмент за подобряване на политиките за деца. Решенията, които влияят пряко на живота им по време на пандемията, са вземани без допитване до тяхното мнение, което води до чувство за разочарование и омаловажаване от възрастните.
Политическата криза през 2021 г. не позволи развиването на никакви последователни политики за изкореняване на детската бедност и социалното изключване. Националната стратегия за детето не беше приета, но стана част от коалиционното споразумение на правителството в края на годината. Крачка в тази посока трябва да бъде реформата във всички сфери, ангажирани с детското благосъстояние.
Деинституционализацията продължава с бавни темпове. Не бяха закрити последните 4 големи дома от стар тип, продължават системните проблеми, свързани с приемната грижа и осиновяването. Има спешна необходимост от изработване на цялостна визия за семейна политика и подкрепа на децата и родителите.
Липсва единна система за регистриране на случаи на насилие над деца. Все още няма достатъчно на брой и достъпни услуги за пострадали деца. В същото време случаите на насилие срещу и между деца нарастват прогресивно и стават все по-публично тиражирани. Има остра нужда от спазване на етичните кодекси и поведение на медиите.
Очаква се в кратък срок да бъдат направени необходимите постъпления за отмяна на остарелия Закон за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни и приемане на ново законодателство в областта на детското правосъдие.
Майчиното и детското здраве се адресират твърде повърхностно и частично, не съществуват достатъчно на брой и широкодостъпни подкрепящи услуги, което би предотвратило редица от проблемите на детското здраве и развитие. Съществуват огромни регионални и етнически диспропорции, които предпоставят неблагоприятна житейска перспектива за много деца. Кадровата политика по отношение на всички специалисти, работещи в сферата на ранното детство, практически липсва.
Липсва отделна педиатрична стратегия, която да обхваща всичките аспекти на детското здраве. Здравните услуги за редки и хронични заболявания са силно централизирани в столицата и големите градове. И през 2021 г. не беше изготвен цялостен анализ на нуждите на детското здравеопазване, на който да се базира и заданието за изграждане на Национална педиатрична болница.
Пандемията задълбочи неравенствата в достъпа и качеството на образованието. През 2021 г. в разрез с всички препоръки на световните и европейските здравни организации, българските ученици отново прекараха огромна част от учебното си време в дистанционно обучение - мотивацията, чувството за принадлежност и ефективността на научаването спаднаха още повече както за учениците, така и за учителите.
Липсва цялостна политика за развиване на детския спорт и детските спортни клубове от най-ранна възраст, а заедно с това и подходящи условия за спорт и игри на открито и закрито, особено в малките населени места и центровете на големите градове. Културата и изкуството все още не се използват като инструменти за постигане на учебни цели.
По време на представяне на данните от мониторинговия доклад "Бележник 2022" в края на април са присъствали народни представители, председателят на Столичния общински съвет, експерти от МТСП, МОН, Държавна агенция за закрила на децата, Главна дирекция "Национална полиция" и други.
"България е с най-висок дял на детска бедност. Около 440 000 деца до 18 години са застрашени или живеят в риск от бедност и социално изключване. Кризите показаха колко е неподготвена държавата да защити най-уязвимите – децата", подчерта още Ванина Кирова.С нея разговаря Гергана Пейкова.
На 29-ата сесия на Конференцията на страните по рамковата конвенция на ООН за изменение на климата (COP 29) , която се провежда от 11 до днес, 22 ноември, в столицата ва Азербайджан, България се включи с делегация на високо ниво. Основният фокус на тазгодишния форум, наричан "Финансовият COP" , беше преразглеждането на глобалната..
Тази вечер от 18:30 часа, в пространството пред НДК се открива чаканият цяла година Christmas Fest , съобщи Алекси Калчев в предаването „Добър вечер, София“. Поканени са всички софиянци и гости на столицата. Събитието ще започне с концерт на изпълнителите от Сезон 11 на "Гласът на България". Гвоздеят на вечерта е участието на Гвардейския..
Инициативата "Посланици на културата" на програма "Христо Ботев" на Българското национално радио, започнала през 2021 г., се фокусира върху постиженията на писатели, поети, драматурзи, художници, музиканти, актьори, композитори, кинодейци и представители на българското танцово изкуство, чието творчество прекрачва географските граници на страната..
Избраният за втори мандат за президент на САЩ Доналд Тръмп обяви новата си номинация за поста министър правосъдието. Изборът е Пам Бонди – бивш главен прокурор на щата Флорида. Тя е била част от защитата в процеса по импийчмънт срещу Тръмп по време на първия му мандат. През 2010-та тя е станала първата жена, избрана за главен прокурор на..
Над 70 процента от работещите в средното образование са готови на протести с искане за увеличаване на средствата за сектора , включително и за ръст на заплатите. Това сочат резултатите от национално проучване на синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа", в което са взели участие около 10 хиляди души, по-голямата част от които учители. От..
На 26 ноември, в Национална галерия "Квадрат 500", ще бъде открита изложбата "Изток – Запад". Произведенията са на художниците Андрей Молодкин и Сантяго Сиера, които са обединени от активната си политическа позиция и острите въпроси, които задават към днешната демокрация. Идеята за изложбата е на Гергана Мудова. Пред Радио София тя сподели, че и..
"Beyond The Fantasy" е вълнуващ филм за ски и сноуборд, който отвежда аудиторията на пътешествие през едни от най-зашеметяващите планински пейзажи в света и по-конкретно Австрия, Норвегия, Британска Колумбия, Аляска и разбира се задния двор на TGR (Teton Gravity Research), Джаксън Хоул. Със зашеметяваща кинематография и спиращи дъха..