С девет стотни се е повишила средната оценка за грижата на държавата за български деца в сравнение с 2021 година и сега тя е 3,18.
Това показва 11-ото издание на мониторинговия доклад "Бележник 2022", изготвен от експерти на Националната мрежа на децата (НМД).
"Може разликата да е много скъпа за държавата, но на практиката е в рамките на статистическата грешка. Оценката винаги е около "Среден". През 2018-а е била най-ниска – 2,88", коментира пред Радио София Ванина Кирова – директор "Политики за децата" в НМД.
Състоянието и отражението на държавните политики по отношение на децата се оценява в 9 области:
То все още не се разпознава нито като тяхно право, нито като инструмент за подобряване на политиките за деца. Решенията, които влияят пряко на живота им по време на пандемията, са вземани без допитване до тяхното мнение, което води до чувство за разочарование и омаловажаване от възрастните.
Политическата криза през 2021 г. не позволи развиването на никакви последователни политики за изкореняване на детската бедност и социалното изключване. Националната стратегия за детето не беше приета, но стана част от коалиционното споразумение на правителството в края на годината. Крачка в тази посока трябва да бъде реформата във всички сфери, ангажирани с детското благосъстояние.
Деинституционализацията продължава с бавни темпове. Не бяха закрити последните 4 големи дома от стар тип, продължават системните проблеми, свързани с приемната грижа и осиновяването. Има спешна необходимост от изработване на цялостна визия за семейна политика и подкрепа на децата и родителите.
Липсва единна система за регистриране на случаи на насилие над деца. Все още няма достатъчно на брой и достъпни услуги за пострадали деца. В същото време случаите на насилие срещу и между деца нарастват прогресивно и стават все по-публично тиражирани. Има остра нужда от спазване на етичните кодекси и поведение на медиите.
Очаква се в кратък срок да бъдат направени необходимите постъпления за отмяна на остарелия Закон за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни и приемане на ново законодателство в областта на детското правосъдие.
Майчиното и детското здраве се адресират твърде повърхностно и частично, не съществуват достатъчно на брой и широкодостъпни подкрепящи услуги, което би предотвратило редица от проблемите на детското здраве и развитие. Съществуват огромни регионални и етнически диспропорции, които предпоставят неблагоприятна житейска перспектива за много деца. Кадровата политика по отношение на всички специалисти, работещи в сферата на ранното детство, практически липсва.
Липсва отделна педиатрична стратегия, която да обхваща всичките аспекти на детското здраве. Здравните услуги за редки и хронични заболявания са силно централизирани в столицата и големите градове. И през 2021 г. не беше изготвен цялостен анализ на нуждите на детското здравеопазване, на който да се базира и заданието за изграждане на Национална педиатрична болница.
Пандемията задълбочи неравенствата в достъпа и качеството на образованието. През 2021 г. в разрез с всички препоръки на световните и европейските здравни организации, българските ученици отново прекараха огромна част от учебното си време в дистанционно обучение - мотивацията, чувството за принадлежност и ефективността на научаването спаднаха още повече както за учениците, така и за учителите.
Липсва цялостна политика за развиване на детския спорт и детските спортни клубове от най-ранна възраст, а заедно с това и подходящи условия за спорт и игри на открито и закрито, особено в малките населени места и центровете на големите градове. Културата и изкуството все още не се използват като инструменти за постигане на учебни цели.
По време на представяне на данните от мониторинговия доклад "Бележник 2022" в края на април са присъствали народни представители, председателят на Столичния общински съвет, експерти от МТСП, МОН, Държавна агенция за закрила на децата, Главна дирекция "Национална полиция" и други.
"България е с най-висок дял на детска бедност. Около 440 000 деца до 18 години са застрашени или живеят в риск от бедност и социално изключване. Кризите показаха колко е неподготвена държавата да защити най-уязвимите – децата", подчерта още Ванина Кирова.С нея разговаря Гергана Пейкова.
Продължаваме кюстендилските си срещи с Евгени Серафимов, автор на концепцията за нетрадиционната коледна елха, предизвикала оживени дискусии в града: "Кюстендилци са много ревниви към града си, разбират от красивото. Елхата бе композиционен център, площадът като че ли порастна. Получи се европейски площад. Самоцелното оригиналничене не е моят път...
Тромпетистът Михаил Йосифов за връзката си с Осоговската планина: "Музикалната ми пиеса "Отново в джаза" е като ефект на пеперудата. Мишо написа музиката на спектакъла, това е за мен проекта на годината. В един разговор за джаз музиката на бенда ме помете като вълна. Представих си какво ще е за публиката, ако успея да го прехвърля на театрална сцена...
Първото неделно "Радиокафе" за годината гостува на Кюстендил, а пръв в него гостува самият кмет, г-н Огнян Атанасов: "Смело се заявихме като културната столица на Западна България. Културата е основен двигател в един град да има добър живот. Работим и за местното население, и за туристическия интерес. Съхраняваме и представяме традицията, но сме с..
Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа. Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..
Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..
Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..
СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..