Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Библиотекарите честват своя патронен празник

Снимка: 119 СУ „Акад. Михаил Арнаудов“

Днешният 11 май е определен от Българската православна църква за честване на славянските първоучители - светите братя Кирил и Методий, а от 1851г. той се отбелязва и като празник на българската просвета. На 11 май е и патронният празник на Народната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий".

Повече подробности за празника разказа пред Радио София Пепа Димитрова – училищен библиотекар на 119 СУ „Акад. Михаил Арнаудов“. Започнала в читалище “Съзнание - 1907” в гр. Попово Димитрова е заобичала своята професия още в началото на своето възрастово израстване.

“Едновременно работех и учех педагогическа специалност, защото още от малка си мечтаех да работя с деца. Обичам децата, книгите и цветята. Сегашното ми работно място е това, което ме прави истински щастлива, защото на едно място са събрани и децата и книгите”, сподели тя.

По думите й, успешният библиотекар е този, който обича това, което прави, работи със сърце и душа и оставя частица от себе си във всичко, с което се захване. Затова тя дава цялата си любов на децата, които влизат в библиотеката и всичко, с което може да им помогне. Димитрова определя библиотеката, като “сензорна стая”, както заради книгите, така и заради слънчевото място, на което се намира.


Тя сподели, че всяка година в библиотеката постъпват нови книги, което дава на децата вдъхновение за четене. Освен това, там може да се намерят технически средства, като електронни четци, книги с 3Д илюстрации и други, които провокират интереса на малчуганите.

По думите на Димитрова, в организираните за различни възрасти читателските клубове има срещи с писатели, а също така се водят и различни дискусии. Тя каза още, че това вдъхновява читателите и ги учи на професиите свързани с книгоиздаването, което е особено важно за учениците от гимназиален етап, а освен това училището работи с различни фондации.

Димитрова препоръча всички да влязат в библиотека, защото това ще ни накара да се почувстваме по-добре, по-обичащи и по-разбиращи.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 26.04.24: Негативни отражения на предсрочните избори върху икономиката

Завършваме поредицата от коментарни предавания с мненията на политолога Христо Панчугов и икономиста Георги Вулджев по актуалните теми: Отношенията в сглобката победиха нежеланието от предсрочни парламентарни избори. Загуба на доверие в някои партии, заради отпадане на гражданското участие в политически процес. Съучастието в..

публикувано на 26.04.24 в 19:10

Д-р Аспарух Илиев: Коклюшът е най-опасен за живота при новородените

Регистрираните случаи от коклюш в страната вече обхващат 21 области. Според здравните власти България вече е в условия на епидемия, но няма извънредна епидемична обстановка - такава, каквато помним преди години. Нека не забравяме, че паниката никога не е била добър съветник. Повече разум и осъзнатост в това, как да предпазим себе си и другите,..

публикувано на 26.04.24 в 17:25
Божидар Лалов (вляво) и Ивайло Симеонов

Коментарите на Божидар Лалов и Ивайло Симеонов

БНР-Радио София продължава "да отглежда" своите коментатори Божидар Лалов и Ивайло Симеонов вече и като тийнейджъри. В края и на този месец те изреждат какво ги е впечатлило. Божидар Лалов малко съжалява за провалената ротация в правителството. Смята, че предсрочните парламентарни избори са ненужни, защото трудно е да се надяваме на много по-различен..

публикувано на 26.04.24 в 16:52

Юрий Вълковски: Читалищата в малките и в големите населени места имат различни функции

Юрий Вълковски е директор на фондация „Народни читалища“, която е създадена през октомври 2023 г. Целта е подкрепа за възраждането на българските читалища. Пред Радио София той заяви, че днес знаем много малко за читалищата у нас. „Читалищата в София са едно, читалищата в малките села са друго, читалищата в средни като големина градове, са..

публикувано на 26.04.24 в 16:19
Може да се събуди активността на тийнейджърите за промяна на средата

Tърсят се млади разбивачи на градски митове, на които им пука къде живеят

Над 15-годишните младежи не са включени достатъчно активно в живота на града , в това да взаимодействат с институциите , за да могат да го променят към по-добро. Независимо от множеството доброволчески акции и по-скоро инцидентни инициативи на общините за тяхното включване в местното самоуправление , това все още не се случва достатъчно..

публикувано на 26.04.24 в 15:58

Седмицата в САЩ: Протести в университети, делото срещу Тръмп, ще забранят ли ТикТок

Про-палестинските протести в университети бяха водеща тема в Съединените щати тази седмица, предаде от Вашингтон Младен Петков. Протести имаше в учебни заведения в градове като Бостън, Ню Йорк, Остин (щата Тексас), Лос Анджелис, столицата Вашингтон. На места полицията арестува демонстранти. Стигна се и до отмяна на церемонии по завършване...

публикувано на 26.04.24 в 15:15

Еврозоната – поредната тема, която разделя експертите и обществото

Преди няколко дни в изданието "Политико" описват целта на България да влезе в еврозоната през 2025 г. като малко вероятна. Според техния анализ целевата дата няма да бъде постигната - заради политическата бъркотия, упоритата инфлация и неубедителната обществена подкрепа, пишат от изданието. Темата за еврото е поредната, която разделя..

публикувано на 26.04.24 в 14:55