Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Европейската седмица на психичното здраве

Снимка: Радио София

От 9 до 13 май 2022 г. протича Европейската седмица на психичното здраве. Инициативата има за цел привличане на вниманието към психичното здраве на младите хора, като обществен проблем с висок приоритет. “УНИЦЕФ България” и “Teen Station” стартират поредица младежки подкасти “Отвътре навън”, посветени на психичното здраве на подрастващите и младите хора в България. Темата тази година е “Да говорим за психичното здраве”.

В ефира на Радио София повече подробности по темата споделиха Ивайло Спасов, директор “Комуникации за социално развитие към Уницеф България”, Яна Пеева, главен редактор към подкаста “Отвътре навън” и Полина Петкова, автор на подкаста. Според официалната статистика 11% от децата в България страдат от диагностицирано психично разстройство.

“Това, както всички се сещаме е само върхът на айсберга, защото говорим за диагностицирани разстройства. Депресията, тревожността, разстройствата със съня, хранителните разстройства дори не влизат в тази категория и от опит знаем от изследванията, че по време на пандемията, напоследък по време на притесненията около въоръжените конфликти в близост до нашата граница, тревожността, страховете скочиха диспропорционално. Говорим за 3-4-5 пъти нарастване на подобни състояния спрямо времената от преди пандемията”, каза Ивайло Спасов и допълни, че психичното здраве е равносилно на физическо, емоционално и социално благополучие.

По думите на 12-класничката Полина Петкова, идеята за подкаста “Отвътре навън”е възникнала спонтанно, той като до момента не е имало на български материали свързани с менталното здраве, насочени към подрастващите. Тя поясни, че в подкаста се разискват различни теми, като например пандемията, приятелствата, комуникацията, връзките и др.

Яна Пеева сподели, че повечето информация, която тя търси е на английски, понеже на български тя е много по-фактологична, научна и неразбираема за една по-млада публика, която не е запозната с професионалния език на психологията. Тя каза още, че младежите в България вече са малко по-отворени към темата за психичното здраве, но не са все-още толкова готови да споделят със своите връстници.

Подкастът се споделя в различни платформи и има голям отзвук от широката публика. По думите на Ивайло Спасов е много важна превенцията, когато има училищни психолози, часове по психично здраве, гражданско образование, извънкласни дейности, разговори между младежите и родителите и допълни:

“Това се случва и чрез повече инвестиции на държавата в услуги, които да са достъпни за младите хора в България, това е проблем. Няма достатъчно услуги, които да са насочени към психичното здраве специфично за подрастващите, за тийнейджърите, които се еманципират от родителите, които минават във фаза на трансформация – физическа, психическа, всякаква, които търсят себе си”.

Той каза още, че родителите и учителите трябва да разпознават симптомите и няма как, ако те самите имат психични страдания да помагат на децата, когато се обърнат за помощ към тях. Освен това сподели, че на 10 октомври ще бъде направена достъпна за българските тийнейджъри една лесна за употреба и напълно безплатна платформа, която има две основни цели – първо да събере на едно място най-автентичната информация за често срещани състояния, през които минават младежите и второ – да има достъп до онлайн консултации със специалисти.  

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50