"Сградите разказват" е разходка из кварталните околности, намиращи се зад РИМ-София, простиращи се между улиците Дондуков, Сердика, Г. Бенковски и Екзарх Йосиф. Обиколката ще включва всички недвижими културни ценности, попадащи в това каре. Това е втората беседа от последващите инициативи към Европейска нощ на учените 2022 г., съвпадаща си с Нощта на музеите. Сборният пункт ще бъде пред централния вход на Регионален исторически музей – София. Подробностите - в разговора ни с Йордана Николова:
"Някои от сградите са със статут на културна ценност, някои - не са. Съхраняваме паметта, не само виждаме фасадата. Идеята се зароди преди 1 година. Музеят е част от проекта клада.бг - вид търсачка. Започвате от една сграда, от една точка до безкрай. Подходът днес е акцент към малките "пикантерии", свързани с карето.
Не е нужна предварителна регистрация, ще бъдем в шатра пред входа на Музея. Желанието да научим нещо е по-силно от дъжда. Ще минем покрай Триадица, Сердика до бул. Дондуков, ул. Будапеща и ул. Бенковски - общо около час.
Любима точка ми е бившия хотел-сладкарница "Панах", впоследствие Застрахователно дружество "Български феникс". На часовника има мъжка фигура, която държи сноп със светкавица, както и женска с кораб. Фениксът и орелът са сменени с петолъчки.
Имаме няколко временни изложби, гостува ни Варненския музей с некропола. Има за всеки по нещо. Смисълът на тази Нощ е за хората, които нямат достатъчно финанси, да открият музеите."
Националният археологически музей, представен от Гл.ас. Камен Бояджиев в разговора му с Божидар Янев: "Около сградата е имало и хан, и медресе. Това е била главната джамия за София. Но през 19 в. след земетресение пада минарето ѝ и е изоставена. Временно е полева болница по време на Руско-турската война. После сградата е предоставена на бъдещата..
Тиберий Баръмов, учител по история, е поредният гост на Елена Пъневска в рубриката ѝ за "млади легенди": "Името ми се носи като съдба от прадядо ми. Неблагодарност е последната дума, която може да се свързва с преподаването. Дали заради подобреното материално положение, но се наблюдава интерес към професията ни. Нужно е да се напаснеш с децата, не да..
Целувката на Невена Коканова и Раде Маркович в „Крадецът на праскови“ е ненадмината На снимачната площадка на „Крадецът на праскови“ режисьорът Въло Радев среща Невена Коканова с големия сръбски актьор Раде Маркович – талантлив, красив, чаровен. По късно той споделя: „При пристигането ми във Велико Търново, където бяха снимките, първият..
Една от главните алеи в Борисовата градина ще носи името на Димитър Воев - още с председателя на фондация "Димитър Воев" Петър Миланов: "Идеята да се назове нещо на името на Димитър Воев е отдавна. Предложението ни бе прието и съвпадна с годишнината на смъртта му. Това е най-голямата напречна на главната алея, от Цариградско шосе до "Драган Цанков"..
Премиерата на филма „Борсови играчи“ вече бе представена в Радио София . Още по темата как любовта към финансите и киното намират своята пресечна точка от Илиан Скарлатов, гост в студиото: „Занимавам се с финанси от 20 години, инвестиционно банкиране. Базиран съм в България, оттук тръгвам и завършвам. Мога да съм благодарен на моята майка,..
"Las Generalisimas" е изцяло дамски танцов проект, целящ да илюстрира силата на жената да се справя с всички предизвикателства, да изразява красотата на женската креативност и да разкрива страстта на женската душа – концерт, танци и латино страст в съботната вечер -. Още за събитието от организаторите му Златин Стайков и Кики Рубин:..
Започва танцовия проект „Хелиос“ на СО и Топлоцентрала – подробности от Изпълнителния ѝ директор Веселин Димов: Проектът "Хелиос" е абревиатура, творческа лаборатория за млади хореографи. Осем млади хореографи ще работят заедно и на 25 юни ще представят малките си произведения. Критериите бяха да имат някакъв опит и да идват от различни области, да..