"В София има около 40 минерални извора, от които се използват много малко проценти, според Любомир Георгиев, който беше директор на "София план" до миналата година. Само на Централната баня на извора, ежедневно изтича 1 млн. литра минерална вода и това нещо отива в канала и в малко туби на граждани. Представете си какво остава за другите извори", добави Ивайло Захариев.
По думите му, минералните бани са "дворци на водата".
"Това не са хигиенни бани за къпане на гражданите. Централната баня е по-голяма от Царския дворец и е струвала по-скъпо от него, когато е строена, т.е. това нещо е било направено с някаква съвсем друга идея, то е да влезем в Европа с нещо, което ние можем да дадем", добави Захариев.
Най-вероятно в общината смятат, че сградите са по-важни от водата, допълни Галя Дзанато от асоциацията.
"Според мен, това е голяма грешка и неразбиране за това какво представлява термалния ресурс и защо трябва да го развиваме. София е най-богатият на термални минерални води град в света. Това ни поставя в ситуация, в която ние бихме могли да използваме това богатство, заедно с планината, която е в близост до града. Това са две природни дадености, които са много уникални", каза още Галя Дзанато.
Печалбата от термалните бани и този вид бизнес в Италия е по-голяма отколкото от посещенията на историческите паметници, дадоха пример Дзанато и Захариев.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..
„О(б)твързан“ – премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..
Покана за София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..
Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..
Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..