Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ученици създават стартъпи по програма "Тийноватор"

Снимка: Радио София

По случай 17 май - Международен ден на предизвикателството и Ден на българския спорт, рекордните 420 ученици от 30 града работиха по създаване на своя стартъп компания по програма "Тийноватор", с финално състезание, открито от еврокомисаря Мария Габриел. Това е организирано и целенасочено предизвикателство към младите хора, което провокира, тества и изгражда бизнес мисленето им. Програма "Тийноватор" стартира преди 4 години, като всяка година към нея има рекорден интерес.

Повече по темата в ефира на Радио София говори Зорница Миткова – управляващ директор на програмата, както и трима от наградените участници – Йоана Щинова, Мартин Божилов и Калоян Дойчинов.

По думите на Зорница Миткова, за 4 години растежът е 8 пъти повече ученици, като редуцирането е преминало през “уикенда на идеите”. През този период те са усвоявали способностите да презентират, да работят в екип, да изграждат умения, които в училище не са заложени в програмата, а след “уикенда на идеите” 250 ученици са останали да работят по конкретните си бизнес идеи.

Финалният етап на състезанието е проведен в събота, 14 май 2022 г. в присъствието на авторитетни гости, като еврокомисаря Мария Габриел, Лари Бил, който е един от създателите на "Тийноватор" в България, както и гост от Силициевата долина.  

“Идеята е за платформа, в която ученици да споделят подробни и цветни материали за ученици, които имат нужда от помощ. Учениците се мотивират да качват материали, като ние им даваме парични средства за колкото повече лайкове и гледания има един план”, сподели Йоана Щинова.

По думите на Мартин и Калоян, Йоана се е фокусирала върху направата на материалите, а те са създали самата платформа, като в момента тя е  процес на разработка. Миткова сподели, че състезанието е протекло в изключително наситен ден, в който са изслушани 43 презентации на учениците, като паралелно се е провеждало в София и Варна.

“Училищата затварят след един месец, а ние за този един месец искаме вече да имаме работеща платформа, да имаме качени много материали, също така да сключим партньорства с училища. За да докажем малко или много, че ние заслужаваме тази награда”, каза Щинова.

Според думите на Зорница Миткова, има идея за летен лагер, но за сега тя е в тайна, понеже се търси партньор с когото да се осъществи, но вече има избрана локация. Започва и кампанията за набиране на нови ученици за следващата година, като на сайта всеки ученик в 10,11 и 12 клас може да влезе и да се запише във формата. Освен това започва кампания за нови ментори за догодина.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - София преди Освобождението

Как е изглеждала София през 1878-9? Изостанал град ли е бил? Къде е бил "Хендекът", ограждал града? Какво е било населението? Защо е намаляло преди да стане столица? Кои са махалите/кварталите: Язаджийска, Баш чешма, Драз и други? На всички и на други пообни въпроси, отговорите са в звуковия файл:

публикувано на 27.07.24 в 15:00
Ева и Йордан Соколови

Адресите на любовта - Ева и Йордан Соколови

В тежък развод пламва любовта на биохимичката и юристът Ева Соколова е професор по биохимия. Специализирала е като Хумболтов стипендиант в Германия, а докторската си дисертация е защитила в Московския химикотехнологичен институт Менделеев.Йордан Соколов е изявен юрист, председател на Народното събрание, бивш министър на вътрешните работи,..

публикувано на 27.07.24 в 13:55
Калоян Захариев

Във Вселената няма правилен ред

„Ех, магесническа му работа“ от Калоян Захариев - интервю с автора: "Писането ми отне малко време. Роди се без план, идея. Всичко тръгна от самосебе си. Главният персонаж е некромант. Тръгнах с идеята да бъде като Тери Пратчет, но реших да си измислям неща. Във Вселената няма правилен ред. Пиша нещо, което ми харесва, като пишеш един роман си мислиш..

публикувано на 27.07.24 в 11:35

Всеки може да помогне

Националната асоциация на доброволците в Република България организира безплатен уебинар на тема "Основни знания и умения за спонтанни доброволци за действие по време на горски пожари". Георги Влайков, директор ЦПО „Доброволец” с подробностите: "Планираме да запознаем доброволците как се работи на терен, какви са основите рискове, с каква лична..

публикувано на 27.07.24 в 10:43

Да има пълноценно общуване на село

Практически уъркшоп „Малка пермакултурна градина" - събеседник от с.Негушево е Михаела Танева от Фондация "Повей": "Стартираме поредица от практически насочени семинари, показваме различни начини да пшроизвеждаме собствената си храна и така да съживим мястото, училището. Вече е възстановено първото училище, с което започнахме преди години. Проектът..

публикувано на 27.07.24 в 09:52

Изкуственият интелект и здравеопазването

Изкуственият интелект става нещо все по-всеобхватно и намира приложение във все повече сфери. През последните години той значително навлезе и в здравеопазването. „Да кажеш, че изкуственият интелект участва в нещо е като преди 20 години да кажеш, че софтуер участва в нещо“, смята Георги Къдрев – съосновател на две от революционните компании в..

публикувано на 26.07.24 в 18:24

Интересуват ли се младите хора от политическите процеси у нас?

В предаването "Ритъмът на столицата“ ще се спрем върху резултатите представени от Академията за младежко участие. В рамките на последните две години там разработиха много интересен проект, който вдъхнови младежи между 15 и 25 години от цялата страна, да се запознаят с политическите процеси у нас и по един или друг начин да вземат участие в тях...

публикувано на 26.07.24 в 17:22