Какво да бъде бъдещето на банята се дискутира още от края на 80-те години. В началото на 2020 г., общинското предприятие, което отговаря за пространственото и стратегическо планиране на Столичната община – "Софияплан", получи възлагане от направление "Архитектура и градоустройство" за подготвяне на процес, който да даде предложение какво да се случва в северното и източното крило на банята. Това каза пред Радио София арх. Даяна Никова от "Софияплан".
"Направихме един необичаен процес по отворена покана за концепции. Много беше важно, това да не са просто архитектурни проекти, а екипите, които биха участвали да предложат как цялостно би функционирал един такъв обект, в комбинация с Регионалния исторически музей", добави арх. Никова.
В края на 2020 г. са избрани три концепции, които предлагат банята да стане съвременен термален център. Те са откупени от Столичната община.
"След като Столичната община стане собственик на тези концепции и ние от "Софияплан", на база на тези детайлни разработки, подготвихме план за действие", добави арх. Даяна Никова.
Трите спечелили концепции са на екипите на "Софийски терми”, "Kengo Kuma & Associates Inc и Ямазаки + Иванова Архитектс” и "Историческа баня”.
"Анализът беше много важен и това е ценното на трите концепции, че за това време, тези специалисти, наистина пълнокръвно анализираха проблематиката от всяка една страна. В нашия проект, искахме чрез преживяванията в един съвременен термален център, да се докоснеш до традиционните термални похвати – да потопиш посетителя хем в историята, хем в термализма", каза Надежда Сучева от сдружение "Историческа баня”.
Изненадващо, на 4 май 2022 г. в Комисията по градоустройство обаче е предложено свършеното до момента да се оттегли, а банята да се даде на концесия. Според Сучева, решението е странно.
"Преди две години имахме три работни групи с всякакви експерти, а "Софияплан" се явяват хората, които събират цялата информация, правят най-добрата компилация от всички идеи, внасят я за гласуване. Това така седи, нищо не се случва и една година по-късно те решават, че няма смисъл от този доклад, ще направят нещо ново, с нова работна група. Странно е това нещо и сега, трите концепции имат концесионер, това не е проблем", каза Надежда Сучева.
По думите й, в случая в минералната вода и банята, Столичната община действа много бавно. Тя каза още, че присъствието на минерална вода не се използва ефективно и не се припознава като богатство.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..
„О(б)твързан“ – премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..
Покана за София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..
Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..
Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..