"Аз много обичам да ходя по събори и фестивали, особено фолклорни, и просто исках да пренеса тази магия в нашата столица. В България във всякакви градчета и села има много такива събития, но те остават там, а в София няма такова мащабно нещо и много ми се искаше, да е посветено на нашите традиции и нашия прекрасен фолклор. Колкото се може повече деца да дойдат, да се запознаят с това, което сме ние българите, с ритуалите, които имаме", каза Деси Добрева.
Ще има нестинарски рутали на живо, кукери, сурвакарски ритуал, различни танци, носии и музика от различните краища на България.
"Искаше ми се да се съберем всички заедно и да почувстваме магията и силата на всичко това, което сме българите".
Тя споделя, че целият спектакъл се гради върху огъня, който освен, че е "свързан с нас българите като традиция, също е свързан с пречистването на душата и на земята, като неслучайно има нестинарски ритуал, огнено шоу, дори самите сурвакари са с огнен елемент":
"Моето послание към света е, че ние всички сме едно цяло, ние не се делим на народи, езици, нации, религии, политики и т.н. С това събитие бих искала колкото се може повече да се сплотим и да почувстваме тази заедност".
Фестивалът “Вечер на носията” и концерт-спектакъла ѝ “Пустоно Лудо” ще се проведат на 2 юни, четвъртък в Арена София от 21:00 ч.
На сцената до Деси неотлъчно ще бъде нейния "Лудо Младо Бенд", танцьорите от формация "Гераци", полуфиналистите от "България търси талант" - духов оркестър "Джуниър Бенд", огненото шоу "Boriana Dance & Entertainment”, уникалните кукери от "3-ти квартал" Благоевград и фолк-фитнес “Ритмика”, магическите нестинари от "Нестинарски ритми", фолклорна група “АРТА”, “Гласът на България” - Петя Панева, ученици от НМУ “Л. Пипков”, София и още.
Като общия брой участници в концерта е над 170, от 3 до 73-годишни.
Спектакълът ще завърши с хоротека, където всички ще могат да се хванат за ръце и да играят до насита!
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..
Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ? Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..
В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...
Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...
Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..
Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни. Темите са многообразни - от исторически до..
Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..