Евгени Серафимов е художник, създал школа "Новите майстори". Автор е на иновативни градски решения, негов беше автопортрета на Майстора на един декар в центъра на Кюстендил, както и на плаващите картини на Майстора в Пловдив на канала, когато градът беше столица на културата. С деца от града изрисува саламандър на всичките 600 стъпала до Хисарлъка в Кюстендил:
"Майстора има и фолклор, но изложбата му показва един съвременен художник от началото на 20 век. Ние сме му длъжници, че го обличаме в саи и гайтани, а той има изключителен пластичен език. Има наченки от кубизъм, той е над етнографията. Виждаш европейското изкуство в най-добрата му форма. Всички, които си мислят, че го познават, нека да дойдат и да видят съвременния му език. Това е сериозна крачка да бъде познат и в света.
Изкуството му е общочовешко. То е важно за този полудял свят. Картината му "Фронт и тил" показва това, което се случва и сега - жените са оставени да събират държавата, докато мъжете им се бият. Ако погледнете как се променя творчеството му след посещенията му по световните музеи, той не живее просто в Шишковци, а е космополит. Това е било удобно на конюнктурата. Той живее и след 40-те, но спира да рисува.
Най-последното ни е най-изтрито. На третия ден от войната в Украйна бяхме мобилизирани, нарисувахме гълъба на Пикасо. Майстора е заедно с него на Конференцията за мир във Варшава. Тогава има снимка на Майстора с бял гълъб, има история, че Пикасо се вдъхновява от него. Сега войната хлопна на нашата врата - въпросът е всички да се обединим да мислим за мир. Очертахме гълъба на един декар и всеки правеше вътре с шаблон свое малко гълъбче. Изпълнихме го с варови войни, затова той отлетя.
Кюстендилци възприемат площада не като място за срещи, а като място за рисуване. През юни сме обхванали всички възможни образи на комикс-културата в изложба, в юли отиваме в Босилеград, искаме да направим нещо модерно, което да покаже колко сме свързани. Искам да покажем не като агитация, в минималистичен стил по стените на Босилеград общите ни носии."
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..