Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Книга-панорама за европейските театрални режисьори

Снимка: helikon.bg

На 1 юни 2022 г. в Градската художествена галерия "Борис Георгиев" в гр. Варна ще бъдат представени три книги посветени на театъра. "Съвременен български театър" от Стефан Щерев, "Автопортрет в  огледалото на сцената" от Иван Добчев и "Режисьорите в европейския театър" от проф. Камелия Николова, а събитието ще се състои от 20:30 ч.

Проф. Камелия Николова театровед, театрален критик и изследовател разказа повече в ефира на Радио София за книгата си "Режисьорите в европейския театър". По думите й, замисълът на книгата е мащабен, писана е много време.


"Това е една история на режисурата в европейския театър на европейския режисьор от последната трета на 19 век, когато се появява режисьорът до днес", сподели проф. Николова. Тя допълни, че книгата от една страна е панорама и историческо представяне на появата и развитието на режисьора в европейския театър, а от друга акцентира силно върху последната съвременна глава – режисьорите в съвременния европейски театър.

"Така че, този съвременен фокус е много силен в книгата, но в същото време се опитвам да проследя цялата история в още пет глави преди това", каза проф. Николова и допълни:

"В тези няколко глави е представена историята на режисурата основно в три посоки. От една страна историческия и естетически контекст и различните тенденции, които съществуват, от друга страна основните режисьорски фигури, и от трета страна – техните ключови представления".

Проф. Николова каза, че за тези 30 години театралният фестивал не само поддържа своето ниво, но се опитва да го усъвършенства, обогатява и развива. Освен това, тя допълни, че варненският фестивал е едно много значимо събитие в Централна и Източна Европа особено след политическите промени, защото тогава в рамките на 2-3 години възникват едни от най-големите театрални фестивали в Централна и Източна Европа, и че той е част от това театрално семейство.

Тя поясни, че през 1997 г. фестивалът се превръща в международен форум, като обособява своите три основни модула програми: международна селекция, българска селекция и съпътстваща програма.  

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Историята на Царския дворец

Жанет Митева и книгата ѝ за историята на царския дворец: "Основавам се на археологическите разкопки на Магдалина Станчева и на Васил Николов за откритите им останки от древно тракийско поселение. Още по времето на Юстиниян там се разширява градът, после и българите продължават. Османците превръщат в конак на валията на града, двореца на старобългарски..

публикувано на 31.08.24 в 15:00
Менча Кърничева и Ванче Михайлов

Адресите на любовта: Менча Кърничева и Ванче Михайлов

Македонската революционерка разстрелва Тодор Паница, подтикната от любимия си Менча Кърничева и Мара Бунева си оспорват пиедестала на жена-терористка в българската история, но родената с името Мелпомена не крие, че увлечението ѝ към Ванче Михайлов е допринесло за решението ѝ да стане политическа убийца. Всъщност, според писателя Тони..

публикувано на 31.08.24 в 14:00

Реките имат потенциала да оправят града

Радиокафе е в Южния парк, където "Граждански будилник" е част от фестивала "Реките на София". Началото е с Александър Киров от БЦНП (Български център за нестопанско право): "Ще играем много игри, свързани с общата култура на децата, ще си играем и на книги. Децата се вълнуват и се чувстват горди с верните си отговори. Изкарваме много въпроси от..

публикувано на 31.08.24 в 10:36
Паметник на Михаил Маджаров Копривщица

Историята оживява - Маджаровият род - Михаил Маджаров

Днес наши герои са представителите на прочутия Маджаров род от Копривщица. От него и изключително активния и деен публицист, общественик и политик Михаил Маджаров. Той е роден в Копривщица през 1854 г. в семейството на един от знатните български търговци по онова време. Това е неговият баща - хаджи Иван Маджаров, който в периода около раждането на..

публикувано на 31.08.24 в 16:00
Д-р Наташа Янева

Над 200 деца ще минат през скрининг за ранна диагностика на диабет тип 1

Лекари от Клиниката по детска ендокринология и болести на обмяната в СБАЛ по детски болести "Проф. Иван Митев" (СБАЛДБ), в сътрудничество с екип от УМБАЛ "Св. Иван Рилски" – ще проведат скрининг за ранна диагностика на диабет тип 1 при деца от различни възрастови групи – от новородени до 18-годишни, които имат роднина по първа линия с това..

публикувано на 30.08.24 в 17:51
Петър Ганев

Спокойно, сега работещите ще имат по-достойни пенсии от техните родители

Наистина, в бъдеще се очаква да работим повече години, но мнозина и сега искат да го правя. Това не е наказание. Хората не трябва да се плашат от тенденциите, очертани в Доклада на НОИ по отношение на пенсионната система. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Ганев, старши изследовател в Института за пазарна икономика ...

публикувано на 30.08.24 в 16:16
Оля Стоянова

"Как ни спасяват природните закони?" - пита Оля Стоянова и отговаря в стихове

Как ни спасяват природните закони – това разказва новата книга с поезия на Оля Стоянова , която тя издава 11 години след стихосбирката "Улица щастие". "Поезията някак си е много същностна, тя е като наблюдение, като неща, които пишеш за себе си, без амбиции да ги издадеш", казва авторката.  И ето как звучат нейните собствени мисли:..

публикувано на 30.08.24 в 15:14